Carlsberg går fuldt ind i Thailand
printer
Carlsberg er for alvor på vej tilbage i Thailand. Bryggeriet besluttede i sommer at etablere et egentligt kontor i Bangkok og har allerede nået målet om at komme ind på mindst 150 barer og restauranter i hovedstaden og udvalgte feriebyer.

Men det største skridt på vejen mod reel tilstedeværelse på verdens 10. største ølmarked sker i den kommende tid: Carlsberg planlægger at sende flaskeøl i handlen og ikke kun fadøls-fustager som i dag.

Det vil kræve et helt andet distributionssystem og set-up end fadøllet som varetages af partneren Fluid Asia Pacific. Øl på flaske skal konkurrere direkte mod især Heineken som har sat sig godt og grundigt på markedet for dyre øl siden Carlsberg i hast måtte forlade Thailand for omkring otte år siden.

»Vi har indfriet de mål vi satte os ved årsskiftet og er nået op på det antal udskænkningssteder, vi sagde. Den gang sagde vi også, at vi i løbet af to år forventede at nå op på 200 barer og restauranter. Det mål er vi ved at revidere opad. Vi er blevet godt modtaget i markedet efter vi er kommet tilbage,« siger general manager Jacob Hermansen, der er chef for Carlsberg Thailand.

Opgraderingen af Carlsberg i Thailand kan også ses organisationsmæssigt. Indtil sommerferien hørte Thailand under Carlsbergs licens- og eksportforretning i København. Nu bliver Carlsberg Thailand en del af Carlsberg Indochina sammen med blandt andre Vietnam og Cambodja.

Læs nærmere på:
- Carlsberg går fuldt ind i Thailand (epn.dk)
- Carlsberg vender tilbage til Thailand (DTW)

Skrevetd.  11-10-2011 11:53 11/10-2011 11:53 3716  Fremvisninger 3716 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer


  Kommentarer
Der er ikke skrevet kommentarer.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.