Landmænd truer med at stoppe dyrkning af ris
Skrevet af Webmaster d. 19/03-2010 klokken 18:59:05
Hvis regeringen fortsætter med at ignorere landmændenes problemer vil de stoppe med at dyrke ris i et eller to år og desuden stoppe med at afdrage på deres gæld sagde næstformand i den thailandske sammenslutning for landmænd Wichian Phuanglumjiak fredag.

Den brede offentlighed koncentrerer sig nu om rød-skjorternes demonstrationer og synes at have glemt at landmændene står over for mange problemer, sagde hr. Wichian.

Vi har bedt regeringen om at fastsætte en garanteret pris for ris på minimum 12.000 bath pr. ton, men indtil videre har staten intet gjort sagde han. Han hævdede at vicepremierministeren og ministeren for økonomiske anliggender Trairong Suwankiri intet har gjort for at hjælpe de fattige bønder. Derfor er prisen pr. ton ris nu nede i 6.500 bath.

Når rød-skjorternes demonstrationer er ovre, så vil landmændene straks genoptage deres argumentation for at få hjælp fra regeringen.

En mulighed, der allerede er godkendt af flere grupper vil blive fremsat som forslag ved et møde for landmænd og for godkendelse om at landmænd i hele landet stopper dyrkning af ris til salg for et eller to år. De vil kun dyrke ris nok til at brødføde deres egen familier. Hertil kommer at landmændene vil nægte at afdrage på deres lån.

Læs nærmere på: Bangkok Post (Google Oversat)