Vigtigt nyt fra Ambassaden omkring virkningen af ASEAN Free Trade Agreement (AFTA) og ASEAN-China Free Trade Agreement (ACFTA)
Skrevet af Webmaster d. 09/02-2011 klokken 22:42:21
Regionale frihandelsaftaler og frihandelsområder får stigende betydning for virksomhederne der opererer i ASEAN området. Det store spørgsmål er hvordan toldafgifter kan minimeres i forbindelse med eksport, produktion eller sourcing. Der er mange relaterede spørgsmål som er mindre velkendte såsom hvorledes reglerne for oplysninger omkring oprindelses land er for at være kvalificeret til de foretrukne toldsatser.
Danske virksomheder med produktions faciliteter i et ASEAN land kan eksportere eller source til/fra andre AFTA medlemslande på de samme vilkår som en lokal virksomhed. Det kræver dog at et antal mere specifikke regler og reguleringer kan opfyldes, såsom procentdel af udenlandsk ejerskab, minimums værdi der tilføjes det færdige produkt inkl. ændring af toldkoder osv.
For at kunne give danske virksomheder og deres datterselskaber nærmere information omkring ovenstående såvel som uddybende information omkring ASEAN’s handelspolitik, afholder de danske ambassader i Bangkok, Hanoi, Jakarta, Kuala Lumpur og Singapore i samarbejde med ASEAN’s sekretariat beliggende i Jakarta, en ”fact finding” workshop som vil finde sted i Jakarta d. 28. marts til d. 29. marts 2011.
Yderligere information (på engelsk) omkring arrangement samt dets program kan ses her:
- Proposal for ASEAN event (.doc)
- Registration form and questionaire ASEAN workshop 2011 (.doc)
Registreringsformen skal udfyldes og sendes til Jacob Andbæk Nielsen jacnie@um.dk med CC til borasm@um.dk senest d. 28. februar 2011.
Spørgsmål bedes rettet direkte til borasm@um.dk
Kilde: Ambassadens hjemmeside