Nok Air vil ekspandere
Skrevet af Webmaster d. 03/02-2013 klokken 20:29:33
Thai Airways synes for alvor at blive presset af nye asiatiske lavprisselskaber. For nu vil Nok Air, hvor Thai har 49 procent af aktierne, med base i Bangkok (Don Mueang), lade sig børsnotere for at kunne ekspandere internationalt. Både japanske ANA og Singapore Airlines lancerede sidste år lavprisselskaber, som flyver indenfor Asien, og som truer de traditionelle nationale selskaber.
Nok Air blev grundlagt i 2004, og har i de seneste fem år haft overskud. "Men nu er tiden inde til at ekspandere kraftigt", sagde topchefen, Patee Sarasin, på et pressemøde i Singapore. Nok Air havde internationale ruter fra 2004 til 2007. Nok Air driver i dag en flåde af Boeing 737, og kigger nu, efter en børsnotering, på at bestille flere Boeing-fly af typen Boeing-800 og den miljøvenlige Boeing 737-MAX.
I første omgang vil man åbne destinationer til Kina, Vietnam og Myanmar. "Nok Air har 13 fly og regner med at bestille 27 nye fly i løbet af de kommende et til to år", lyder det fra Patee Sarasin. I første omgang vil man satse på ruter, der varer mellem 3 og 5 timer. Nok Air, havde sidste år en belægning på 90 procent og et overskud på 16 millioner USD.
Læs nærmere på:
- Thai: Satser på lavpris (tic.travel)
- Nok Air