Norske Kripos afslører pædofil-netværk
Skrevet af Webmaster d. 03/05-2006 klokken 18:01:00
Efterforskningen af en pædofil-sigtet nordmand har sat Kripos på sporet af et større internationalt netværk.
En 47-årig mand var kun dage fra at skulle sætte sig på flyet fra Norge til Thailand da han blev pågrebet af norsk politi. Forud for avrejsen var nye overgreb allerede planlagt og børn bestilt via mellemmænd i Thailand.
Norsk politi kom på sporet af den 47-årig efter at canadisk politi fandt et maskeret billed af ham på internettet. Ved hjælp af avanceret teknologi lykkes det politiet at fjerne maskeringen og manden blev identificeret.
- I forberedelserne af pågribelsen blev der gennemført kommunikationskontrol på mandens telefon, email og internetbrug. Vi fandt ud af at han havde et netværk med flere kontakter rundt om i hele verden, siger politiadvokat Sverre Bromander til TV 2 Nettavisen.
Bromander fortæller at der indtil videre ikke er afdækket flere overgrebsmænd i Norge, men fortæller at den 47-årig også havde samtaler på internettet sammen med andre nordmænd.
- Vi har ikke mistanke om at der er flere fra Norge som er med i dette netværk som begår seksuelle overgreb. Vi ved dog at han har været i kontakt med personer i Norge som har vist interesse for overgreb. Men det er ikke strafbart i sig selv, siger Bromander til TV 2 Nettavisen.
Indtil videre har norsk politi ikke fuld oversigt over hvem alle i netværket er, hvor de kommer fra og nøjagtigt hvor mange personer som deltager. Men ifølge Bromander drejer det sig om mellem 10 til 20 personer i den inderste kreds. Via såkaldte chatte-sider på nettet diskutere nordmanden og hans kontakter erfaringer fra begået overgreb, samt planlægning af nye overgreb.
- Dette er tætte kontakter. Men kontaktlisten til den 47-årig er meget større, uden at jeg ønsker at gå ud med et tal, siger Bromander.
Flere af kontaktpersonerne går under flere navn og mange bruger kaldenavn på nettet, noget som gør det vanskeligt for politiet at få den fuldstændige oversigt.
- Vi arbejder nu med at identificere disse personer, siger Bromander.
Kripos samarbejder nu med politimyndigheder i en række lande - både i Europa, i Thailand og andre lande. Før den 47-årig skulle rejse tilbage til Thailand, hvor firmaet han arbejder for hovedkontor, havde han ifølge politiet via kontakter i landet allerede bestilt børn til nye overgreb.
- Kripos er gennom efterforskningen langt tæt på afsløre identiteten på disse personer. Vi har et tæt og godt samarbejde med Royal Thai Police, og Kripos søger nu i samarbejde med thailandsk politi at identificere børnene som er ofre for virksomheden, siger Bromander i en pressemeldelse fra politiet.