200 danskere nødlandet i Thailand
Skrevet af Webmaster d. 29/03-2007 klokken 10:07:56
Over 200 personer, overvejende danskere og en del svenskere, er strandet i Bangkok efter, et fly kort før midnat, 18.30 dansk tid, måtte nødlande på én motor. Nu vil flyselskabet Flyjet sende de skræmte passagerer hjem med samme fly.

- Vi er vildt bange, og ingen har lyst til at flyve med det fly hjem. Vi anede ikke, at det var så slemt. Piloten fortalte bare over højtaleranlægget, at der var opstået et problem, som han aldrig havde været ude for før, så han turde ikke andet end at vende om. Da vi landede i Bangkok lufthavn igen, var hele landingsbanen ryddet, og der var politi, brandbiler og ambulancer overalt, fortæller Torben Frederiksen, en af de danskere, som sad i flyet, til ekstrabladet.dk her til morgen.

Først bagefter fik passagererne oplyst, at piloten havde foretaget en nødlanding på en enkelt motor efter, at piloten havde hældt brandstof ud over vandet.

Læs nærmere på: Ekstra Bladet