Dansk bistand rådner op i Thailand
Skrevet af Webmaster d. 31/05-2008 klokken 02:29:14
Et vandrensningsanlæg på den thailandske ferieø Koh Phi Phi skulle være Danmarks stolte bidrag til genopbygningen efter tsunamien i 2004. Men de lokale indbyggere på Koh Phi Phi kalder området et ildelugtende hul, og ifølge den danske ambassadør i Thailand, Michael Sternberg, virker anlægget ikke.
"Vi føler det nærmest pinligt overfor beboerne på øen. Der er noget helt galt med anlægget, og vi har ikke fået det, der stod i kontrakten," siger han.
Nu har Udenrigsministeriet sagsøgt det ansvarlige rådgivningsfirma COWI. Den danske stat er involveret i fiaskoen, da Udenrigsministeriet gennem Danida har støttet projektet. Danida gav i sin tid syv millioner kroner til COWI, som så skulle sørge for, at vandrensningsanlægget kom op at køre.
"Der har været ting omkring anlægget, der ikke har været optimale," erkender projektchef hos COWI Henrik Brade Johansen, der dog afviser, at problemerne er COWI's ansvar, da firmaet kun stod for opførelsen af anlægget og ikke for den daglige drift.
Læs nærmere om sagen på:
- Dansk bistand rådner op i Thailand (TV2)
- Skandalen om Danmarks vandrensningsanlæg i Kho Phi Phi (TV2)