Oprettet af PL d. 23/04-2010 17:14
#1
Måske en meget god ide fremover at vælge et EU flyselskab, især hvis situationen i Thailand forværres yderligere, samt vulkanen på Island fortsætter:
"- Har I alligevel ikke et ansvar over for passagererne, de er jo heller ikke herrer over situationen?
- Vi er meget kede af situationen, og selvfølgelig har vi en forpligtelse til at prøve at få passagererne hjem så hurtigt som muligt, og det prøver vi på i døgndrift. Men vi har ikke nogen mulighed for at dække samtlige udgifter for de strandede passagerer, påpeger Sonne.
- Mange luftfartsselskaber vælger alligevel at dække nogle udgifter?
- Ja, men vi gør det ikke, understreger han."
Mere her:
http://ekstrablad...334357.ece
PL
Redigeret af PL d. 23/04-2010 17:19
Oprettet af Asda d. 23/04-2010 17:38
#2
SAS giver op til 100$ pr. person pr. dag for dækning af hotel og mad. :-)
Oprettet af PL d. 23/04-2010 18:04
#4
Ja, men EU reglerne gælder også for AirBerlin, og det er da muligt de skal presses, eller du kan klage over dem.
Forbrugerjurist Mette Reismann:
http://ekstrablad...335090.ece
PL
Redigeret af PL d. 23/04-2010 18:06
#5
Ja ja et EU selskab er sgu ikke bedre, jeg har i dag været oppe og slå i boret ved Cimber air for at få penge tilbage på 3 billetter, da de hade aflyst alle deres afgange fra kastrup i dag pga, askeskyen.
Vi måtte så tage bus rute 888 til 330 kr pr voksen min søn på 8 år var gratis, men cimper vil sgu ikke give min penge tilbage så nu starter vi den store kamp med dem, og efter hvad jeg høre bliver den ikke let for mig altså.

cimper air