Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Hvor betaler du din skat ?

Oprettet af Fido d. 25/06-2010 06:35
#1

I den pågældende sag er han skattepligtig til Schweiz, og det er ikke blot noget som skat i Danmark bestemmer ... selvfølgelig er der internationale regler og aftaler på området. Du har til gengæld ret i at stort set enhver medarbejder hos skat har sin egen version af hvordan loven skal fortolkes og det er dybt utilfredsstillende.

Hvor jeg betaler skat ? Der hvor jeg skal naturligvis Wink

Oprettet af natty d. 25/06-2010 08:21
#2

lindyras, mener du virkelig at dine skattepenge går til rederierne og ikke til hospitaler og lignende, eller mener du at rederierne ikke betaler skat? Please forklar.

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 10:18
#3

Donis,

Du kan læse om en anden sag som ikke er helt ulig sagen med Thornings mand, Stephen Kinnock.

- [url=http://sporten-dyn.tv2.dk/golf/article.php/id-24276633Pfftoliti-s%C3%A5dan-sn%C3%B8d-s%C3%B8ren-hansen.html]Politi: Sådan snød Søren Hansen[/url]
- Søren Hansen er skyldig
- Dom i sag om professionel dansk golfspillers skatteunddragelse

Om Søren Hansen så i lighed med Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock også har spekuleret i rentefradrag på huset udover der ikke er betalt skat i Danmark aner jeg så ikke. På mig virker det på en eller anden måde som om Søren Hansen har gjort det ubevist, hvorimod Socialdemokratiets leder og hendes mand ligefrem har spekuleret i det.

- Skattesag farlig for Thorning

Oprettet af ThomasHOL d. 25/06-2010 10:18
#4

lindyras skrev:
Natty...

Når man sejler under dis http://www.soefar...6a63eb0558
går skattepengene til rederen..

lindy


Det er ikke det jeg får ud af teksten. Det handler om medarbejdernes skatteforhold og om at rederne tjener skatten.

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 10:51
#5

Webmaster skrev:
Donis,

Du kan læse om en anden sag som ikke er helt ulig sagen med Thornings mand, Stephen Kinnock.

- [url=http://sporten-dyn.tv2.dk/golf/article.php/id-24276633Pfftoliti-s%C3%A5dan-sn%C3%B8d-s%C3%B8ren-hansen.html]Politi: Sådan snød Søren Hansen[/url]
- Søren Hansen er skyldig
- Dom i sag om professionel dansk golfspillers skatteunddragelse

Om Søren Hansen så i lighed med Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock også har spekuleret i rentefradrag på huset udover der ikke er betalt skat i Danmark aner jeg så ikke. På mig virker det på en eller anden måde som om Søren Hansen har gjort det ubevist, hvorimod Socialdemokratiets leder og hendes mand ligefrem har spekuleret i det.

- Skattesag farlig for Thorning


Man kan i øvrigt læse noget meget "sjovt" i resuméet fra dommen:
Indholdet af de aflyttede telefonsamtaler mellem tiltalte og O og samtalerne mellem A og henholdsvis O, tiltalte og advokat K2 bestyrker, at tiltaltes tilregnelse har været grov uagtsomhed.

Troede sgu' ikke at aflytning mellem klient og advokat var lovlig, end ikke med en dommerkendelse.

Retsplejeloven:
§ 782. Et indgreb i meddelelseshemmeligheden må ikke foretages, såfremt det efter indgrebets formål, sagens betydning og den krænkelse og ulempe, som indgrebet må antages at forvolde den eller de personer, som det rammer, ville være et uforholdsmæssigt indgreb.
Stk. 2. Telefonaflytning, anden aflytning, brevåbning og brevstandsning må ikke foretages med hensyn til den mistænktes forbindelse med personer, som efter reglerne i § 170 er udelukket fra at afgive forklaring som vidne.

Redigeret af Webmaster d. 25/06-2010 11:08

Oprettet af alkenbo d. 25/06-2010 14:20
#6

Med hensyn til sammenligningen med Søren Hansen, så er den helt gal.
1 Han tilbragte ifølge retten mere end 180 dage i Danmark
2 Han arbejdede ikke i Monaco
3 Han fik ikke udbetalt sin løn/præmiepenge i Monaco
Men om der er andre regler der evt gør at han skal betale skat i Danmark ved jeg
ikke, men lad venligst sammenligningen med Søren Hansen ligge

Oprettet af Fido d. 25/06-2010 14:41
#7

Sammenligningen med Søren Hansen sagen må bero på uvidenhed om de danske skatteregler. Det er så muligt at Søren Hansen havde modtaget fejlagtig skatterådgivning, men ikke desto mindre blev han taget med fingrene i kagedåsen.

Nå ja, tråden hedder "Hvor betaler du skat ?" ... så kunne du jo passende selv lægge ud, Donis.

Pibe

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 15:08
#8

alkenbo skrev:
Med hensyn til sammenligningen med Søren Hansen, så er den helt gal.
1 Han tilbragte ifølge retten mere end 180 dage i Danmark
2 Han arbejdede ikke i Monaco
3 Han fik ikke udbetalt sin løn/præmiepenge i Monaco
Men om der er andre regler der evt gør at han skal betale skat i Danmark ved jeg
ikke, men lad venligst sammenligningen med Søren Hansen ligge

Nu hev jeg ikke Søren Hansen frem for at sammenligne hans sag med Thornings mand, men fordi sagen ikke er helt ulig i kraft af at kritikken mod Thornings mand går på om han har været i Danmark over eller under 180 dage.

1. Ja Søren Hansen er dømt for at have tilbragt mere end 180 dage i Danmark. Såfremt Thornings mand har været tilsvarende så regner og forventer jeg også der bliver kørt en straffesag mod ham i lighed med den der blev kørt mod Søren Hansen. Alt andet ville da være urimeligt.

2. I følge kildeskattelovens § 1 så er det afgørende ikke hvor man arbejder men hvor man opholder sig:
§ 1. Pligt til at svare indkomstskat til staten i overensstemmelse med reglerne i denne lov påhviler
1. personer, der har bopæl her i landet,
2. personer, der uden at have bopæl her i landet opholder sig her i et tidsrum af mindst 6 måneder, heri medregnet kortvarige ophold i udlandet på grund af ferie eller lignende,
3. danske statsborgere, der uden at være omfattet af bestemmelserne under nr. 1 og 2 gør tjeneste eller varigt opholder sig om bord på skibe med hjemsted her, medmindre de godtgør, at de har bopæl i udlandet, eller at de aldrig har haft bopæl her i landet. Udenlandsk statsborger, der inden sin tjeneste eller sit ophold om bord senest har været skattepligtig her i landet i medfør af bestemmelserne i nærværende paragraf, sidestilles i denne forbindelse med dansk statsborger,
4. danske statsborgere, som af den danske stat eller kommuner er udsendt til tjeneste uden for riget, og som ikke er omfattet af bestemmelserne foran under nr. 1 og 2, samt de med disse personer samlevende ægtefæller og de hos dem hjemmeværende børn, der ikke er fyldt 18 år ved indkomstårets begyndelse, når de pågældende ægtefæller og børn er danske statsborgere, og de ikke er undergivet indkomstbeskatning til fremmed stat efter reglerne for derboende personer.
Stk. 2. En person, der anses for hjemmehørende i en fremmed stat, Grønland eller Færøerne efter bestemmelserne i en dobbeltbeskatningsoverenskomst, kan kun fratrække udgifter, der vedrører indtægter, som Danmark efter overenskomsten kan beskatte, jf. dog afsnit I A.

3. Hvor og hvordan man får sin løn/premiepenge udbetalt er ligegyldigt i forbindelse med spørgsmålet om hvor man er skattepligtig.

Det skal lige siges at jeg ikke vil og kan gøre mig til dommer over hvor Thornings mand har opholdt sig og derfor hverken kan eller vil bedømme om han er skyldig i den forseelse som kritikken går på.

Oprettet af alkenbo d. 25/06-2010 15:26
#9

Enig, men nu er det jo sådan at man i det her tilfælde påberåber sig
180 dages regelen og at schweisisk lovgivning gør ham skatteberettiget
der.

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 15:28
#10

alkenbo skrev:
Enig, men nu er det jo sådan at man i det her tilfælde påberåber sig
180 dages regelen og at schweisisk lovgivning gør ham skatteberettiget
der.

Vel også det Søren Hansen gjorde og som dommen ændrede på.

Oprettet af sank d. 25/06-2010 15:29
#11

Hello.... Ja hvad sker der så hvis Villy Thorning bliver Statsminister ?? Til hest skal vi så danne regering med Schweiz ? Hmmmmmm

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 15:42
#12

Prøvede lige at finde aftalen/overenskomsten mellem Danmark og Thailand frem, nu emnet alligevel er oppe.

-
https://www.retsi...x?id=13360

-
http://www.skm.dk...ailand.pdf
(PDF-format)

Oprettet af Lundberg d. 25/06-2010 16:03
#13

Politikerne er SÅ FORBANDEDE dobbeltmoralske ....de jagter folk med kontrol uden nedre grænse og så syntes de at de er underligt/umoralsk at folk arbejder sort eksempelvis....Headbanger De snyder og bedrager, rager til sig så det halve kunne være nok.
Den opførsel de har giver mig en fuldstændig ubændig trang til at snyde systemet så vandet driver ned af væggen....hvorfor skal min moral være bedre end dem der laver landets love ?????Bla bla bla
Tag eksempelvis en hykler som Uffe Elleman Jensen....han taler varmt for indvandring og at danskerne har "gadekærs mentalitet"(læs: de er bonderøve) ...han modtager ministerpension, han modtager folketingspension, han modtager EU pension.....sikkert over 100.000 om måneden....hvis jeg fik 100.000 om måneden ja så ville jeg fandeme også syntes at alt så lyserødt ud ...HUSK at en som Uffe Elleman ALDRIG har prøvet at bo i socialt boligbyggeri side om side med "kultur berigere" og de problemer de giver......

Redigeret af Lundberg d. 25/06-2010 16:09

Oprettet af Fido d. 25/06-2010 16:23
#14

De to sager er væsentlig forskellige som man vil opdage hvis man læser nedenstående:

Stjålet fra EB.dk:

"I sagen mod golfspilleren Søren Hansen gennemgik anklageren her til formiddag, hvad han anser for at være beviserne for at danskeren var skattepligtig her i landet i perioden 2000-06, hvor Søren Hansen officielt havde adresse i Monaco.

- Fra 2000 til 2006 overnattede Søren Hansen 1.065 i Danmark og kun 95 gange i Monaco, sagde anklageren, der også oplyste at i perioden 2004-06 havde golfspilleren ikke en eneste overnatning i skattelyet med den festlige trækprocent på nul.

Sagen kaldes 'kreditkort-sagen', da den er den første i en række af 24, som ligger i forskellige politikredse. Efterforskere har undersøgt, hvor ofte udlandsdanskere har brugt deres udenlandske kreditkort her i landet."

Kilde: http://ekstrablad...z0rsFtaAfq

Anklagen mod Søren Hansen gik altså på at han havde en proforma adresse i Monaco - hvor han heller ikke havde nogen lønindkomst - men reelt boede i Danmark. Helle T's mand er ansat, arbejder og får sin løn udbetalt i Schweiz, og skal derfor betale indkomstskat i Schweiz.

Det problematiske i sagen er at man har valgt en løsning hvor Helle T udnytter sin mands skattefradrag, men det er er et spørgsmål om moral, ikke jura.

Oprettet af Webmaster d. 25/06-2010 17:40
#15

Helle Thorning's mand er pligtig til at betale dansk indkomstskat såfremt han er i Danmark 180 dage om året jvf. Kildeskatteloven §1. Så på det punkt skiller han sig ikke ud fra sagen med Søren Hansen - om han er i Danmark 180 dage eller 321 dage er uden betydning, det afgørende er om det er mindst 180 dage eller ej. Hvilket jeg selvfølgelig nok ved lige så lidt om som alle andre end familie Thorning på nuværende tidspunkt.

Uanset hvad så har Helle Thorning og Stephen Kinnock et forklaringsproblem, i det de tidligere har sagt et og nu siger noget andet omkring hvor meget ægtemanden opholder sig her i landet. Den ene løgn er gratis, den anden koster klejer. Nok derfor familien Thorning nu kommer med en forklaring som ikke koster klejner.

For familien har det i årevis været vigtigt - for at demontere kritik af, at Helle Thorning-Schmidt ikke både kan være alenemor og kandidat til posten som statsminister - at give alle det indtryk, at Stephen Kinnock meget ofte var hjemme i Danmark.

Helle Thorning-Schmidt har selv i interview med B.T. sagt, at han er 'hjemme hver weekend' - og at han 'nogle uger hopper på flyet hjem til København om torsdagen for at få mere tid til familien'.

Til dagbladet Politiken har hun fortalt, at han er i 'Genève fire-fem dage om ugen', men fra torsdag og resten af weekenden 'overtager Stephen Kinnock' hjemmet på Østerbro.

- Jeg er et kendt ansigt i SuperBest på Østerbrogade, har Kinnock fortalt Politiken i juli 2009, mens han til Børsen i april 2009 sagde:
- Vores hjem er helt og aldeles her på Østerbro. Jeg nyder at komme hjem til vores base i København, som er et trygt og levende sted med megen familie og venner.

Men i dag lyder der altså andre toner.

Helle Thorning har det seneste døgn betonet, at hendes mand 'bor og arbejder' i Schweiz - og er hjemme 'de fleste weekender', men ikke alle. Og de torsdage, hvor han 'lige hopper på flyet', er der meget få af.

Med god grund. En weekend er i Skats optik tre dage - så bruger han 50 weekender om året i Danmark, koster det 150 skattedage. Og familien skal, uanset hvordan skattereglerne i øvrigt fortolkes, holde sig klart under de 180 dage.

Antager vi, at Kinnock er i Danmark 50 weekender om året og holder tre ugers sommerferie i landet, er grænsen på de 180 dage stort set nået, og Stephen Kinnock må blive i Schweiz i juleferien, påskeferien, pinseferien og i forårets mange øvrige helligdage.

Og besøg om torsdagen? Det er udelukket.

Sakset fra:
http://www.bt.dk/...hjemmeside


Så forholder man sig til det først sagte af Helle Thorning og Stephen Kinnock, så er der ikke tvivl om at Stephen Kinnock opholder sig mere end 180 dage om året i Danmark. Nu har det så vist sig at det kan koste "de gode eksemplarer" klejner og så finder man en bedre forklaring som er billigere og bedre passer til lejligheden.

Uanset hvad man så ellers vil mene så ligger sagen nu hos Skat som undersøger sagen. Tiden må så vise om der er hold i sagen eller ej.

Oprettet af TG950 d. 25/06-2010 19:32
#16

natty skrev:
lindyras, mener du virkelig at dine skattepenge går til rederierne og ikke til hospitaler og lignende, eller mener du at rederierne ikke betaler skat? Please forklar.


ja, meget tæt på, for når Hr. Mckinney har talt så er det lov, gætter på at den skat som koncernen betaler i skat er meget tæt på lig nul, bruger lige Mckinney's yndlings ordsprog " med rettidig omhu. "

jeg betaler min skat i DK, hvor ellers.

undtagen i perioden 1988 > 2003 hvor jeg sejlede under DIS, og betalte til redernes underhold.

Oprettet af natty d. 25/06-2010 21:42
#17

Jeg vil ikke gå ind i det juridiske og moralske om Thorning og hendes mand, men om noget andet, som kan bruges i mange situationer.

Jeg har lært, og sikkert også de fleste her, at når man læser og ser nyheder, skal man altid tænke: hvem er afsenderen, hvordan bliver den vinklet og hvem har plantet historien. Jeg tror ikke en pind
på at det er en BT journalist som har lavet opsøgende journalistisk i denne sag. Den er leveret på et sølvfad. Det gør ikke sagen bedre eller værre. Men jeg tror nogen udenfor familien har kendt til det længe, og så skal den da plantes lige nu, hvor det går rigtigt dårligt for regeringen og de konservative er nede på 6,2 % i meningsmålingerne.
Hvorfor interesserer ingen sig for om oplysningerne kommer fra en medarbejder i SKAT? Er de her oplysninger offentlig tilgængelige?. Hvem har adgang til Thorningfamiliens selvangivelse? Hvis det er en medarbejder fra Skat som har lækket, og man finder ud af hvem, står vedkommende til en fyreseddel og bortvisning omgående, da tavshedspligten er overtrådt.
Bare nogle tanker og skyd ikke på budbringerenWink

Oprettet af PL d. 25/06-2010 23:26
#18

Det er da ligegyldigt, Gucci-Helle er ud af samme skrigende og skingre uudholdelige slags som både Mette Frederiksen og Zenia Stampe f.eks.!

De burde ha´ limet stemmebåndene sammen med Superglue, bitches!Angry

PL

PS: Moral er godt, dobbelt-op-moral, er dobbelt-dobbelt så godt!

Redigeret af PL d. 25/06-2010 23:27

Oprettet af natty d. 26/06-2010 00:18
#19

hehe PL helt fint med politiske meninger.

Om jeg er enig eller uenig med dig er ligegyldigt, men selv du vil blive overrasket. :-)

Jeg mener fortsat ikke at det er ligegyldigt, hvad jeg skrev var: vi skal alle være opmærksomme på hvordan pressen bliver brugt.
Den største superbitch i dansk politik er godt nok Lene Espersen, mage til arrogante kvindemenneske har jeg aldrig oplevet.
Så der hvor vi synes hvor de største superbitches er, hænger nok sammen med hvor vores politiske sympatier er.

Oprettet af PL d. 26/06-2010 00:32
#20

Politik er gabende kedsommeligt, syret ind i "Newspeak" spin, gaaab!

Men kan jeg bruge tåberne til at fyre one-liners af her, så er det fint med mig.Wink

Lene "Den Talende Kavalergang" Espersen er fra Hirtshals.

Det var nok bedre hun var blevet den første kvindelige auktionsmester på fiskeauktionen i Hirtshals istedet!

Skærebrænderstemmen ku´snildt trænge igennem larm fra både fiskekuttere og gaffeltrucks.Grin

PL

PS: Måske pressen skulle endevende ALLE politikeres skatteforhold, jeg tror vi vil få en overraskelse over omfanget af det fifleri der foregår...

Redigeret af PL d. 26/06-2010 00:36