Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Religion / buddhismen
#1
Jeg hvad i dag sammen med kone i tur i lokale tempel og deltage i ceremonier selv og jeg hade at komme tidlig op om morgen gor jeg det for at faa indblik i det der forgaar der da det jo er en del af ens thailands hverdag naar man bo her.
Da jeg so sad og hore Munkene kom jeg til at taenke paa hvor mange af os er blevet buddhismen efter eller er gift eller kommer sammen thaidame.
Han det paavirker os po nogen mode eller han man stadig den samme tro som for man kom til thailand.
Jeg for mit vedkommen er gaar over til buddhismen ogso for jeg tog til thailand.
Jeg har talet med min kone om at jeg godt kunne taenke mig at blive munk en mdr eller 3 men det gaar jeg ud fra at man kan tale thai og det kan jeg ikke men det kan jo ogsaa vaere jeg er for gamle da jeg lige er blevet 51 aar.
For mig er det mere for naar vi gaar i tempel har jeg svaert ved at forstaa det de gor og naar min kone fortaelle mig er ikke altid jeg forsto det.
med venlig hilsen thaikurt
Oprettet af
paulsenp d. 03/10-2005 10:47
#2
Hej thaikurt,
Din alder er ikke noget problem. En af mine venner var som 57-årig sidste år i en kortere periode i templet i Dragør. Han taler ganske godt thai. Hvis ikke man kan sproget, har man jo ikke mulighed for i rimeligt omfang at forstå, hvad det er, der foregår.
Det er muligt, at der er templer i Thailand, hvor man kan klare sig på engelsk, men det er der formodentlig nogen af de lokale (evt. Clyde eller Rinpoche), der kan svare på.
#3
Hej Paulsenp
Mange tak for dit svar so mo jeg vente og se og de saa svare.
Thaikurt
#4
Jeg er sikker paa ar der er templer hvor man vil kunne klare sig paa Engelsk. Jeg kan dog ikke sige det med sikkerhed da jeg aldrig har sat mine ben i et tempel og heller aldrig kommer til at goere det.
Oprettet af Suk Rak Ning d. 03/10-2005 20:58
#5
Jeg tvivler lidt på at man kan klare sig med engelsk, hvis man skal have det store udbytte af at være i et tempel et X antal tid, der er jo visse bøger der skal læses og faktisk kunnes udenad på Thai, min kæreste tvivler på det, men behøver man at gå i tempel for at blive buddhist, jeg syntes at jeg har forandret mig efter jeg er kommet til Thailand, er blevet mere rolig og hensynsfuld og det er vel bla. også det buddihsmen drejer sig om, men hvis det er det du vil, så er det jo bare med at klø på og komme igang, held og lykke.
Hisen Suk

Oprettet af
paulsenp d. 04/10-2005 10:07
#6
Thaikurt spurgte også om, hvor mange af os der er blevet buddhister og hvordan vi evt. er blevet påvirket af buddhismen gennem vore koner/kærester, ophold i Thailand osv.
Jeg har, længe før jeg blev gift, meldt mig ud af folkekirken. Jeg er ateist, og har svært ved at tro, at jeg skulle gå hen og blive religiøs på mine gamle dage. Men... der er da meget i buddhismen, jeg har sympati for.
Da min kone og jeg blev gift, for 27 år siden, var vi i London og fik foretaget en vielsesceremoni i templet i Wimbledon Parkside. For mit vedkommende havde det ingen religiøs betydning, men var blot et symbol på respekt for min kone og hendes tro.
Ligeså de gange jeg har været med min kone i templer her i Danmark og i Thailand. Når jeg f.eks. hilser på munkene, taler med dem eller giver dem mad er det alene et udtryk for respekt. Det ved min kone, og det er jeg sikker på, at munkene, de fleste i hvert fald, også ved.
Oprettet af
rolan d. 04/10-2005 10:52
#7
hej
jeg tror at man blir påvirket af sin kones tro på nær hvis man er helt afvisende
til poulsen
jeg så et program fra thailand med en dansker som var munk dernede jeg mener at han er bosat der nede og viet sit liv til buda de viste hvordan han boede og man så hans far kom på besøg
det var enten på dr 1 eller tv 2
men jeg mener at kunne huske at han skrev på websider om buda
måske kan de hjælpe i dragør eller der er en webside hvor de skriver om budisme og der er nogle ting som er oversat til dansk
har desvære ikke tid til at finde siden til dig lige nu men måske andre kan
mvh ro i lan
Redigeret af
rolan d. 04/10-2005 10:53
Oprettet af
paulsenp d. 04/10-2005 11:43
#8
Hej Rolan,
Som sagt, der er mange ting i buddhismen, jeg har sympati for, men jeg er ikke religiøs, og jeg læser hverken biblen, koranen eller de buddhistiske skrifter.
Det jeg ved om buddhisme er blot, hvad jeg har samlet op gennem årene fra min kone og venner og bekendte