Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Hvilken Slange er dette
#1
Denne slange var i haven og vores nabo var mega bange for den vi fik den ud i en pose og ud i skoven man er der nogen der ved hvilken slange det er
http://iloapp.sil...height=413
#2
evt. en grøn træpython?
[img]http://www.biopix.dk/photos/jcs-morelia-viridis-26412.jpg[/img] is not a valid Image.
Oprettet af
b_j3ns3n d. 24/02-2011 09:30
#3
yep det ville jeg også mene.. men der findes en boa som ligner den lidt, ved bare ikke om boaén findes i thailand

#4
Jeg tror ikke det er en python den her er ca 30 cm og ifølge naboen giftig

Oprettet af
b_j3ns3n d. 24/02-2011 09:47
#5
green viper.. ved ikke om det hedder en grøn hugorm på dansk
men den har et mere pileformet hovede og er giftig
[img]http://img.kapanlagi.com/wp/img/03768.jpg[/img] is not a valid Image.
Oprettet af
b_j3ns3n d. 24/02-2011 10:47
#6
Skeptikeren skrev:
Ikke så længe siden der har været indlæg om slanger her på DTW. De 2 billeder er af 2 forskellige slanger hvilket fremgår at hovedformen.
Det er en grøn sniper så vidt jeg husker, den ene med det spidse hoved skulle være ret så giftig og tager mus, rotter og større fugle, Har haft sådan en i haven for nogle år,m siden, resultat, jeg sked grønne grise i flere dage da den kun var nogle få¨centimeter fra mig. Lever fortrinsvis i Mangotræer.
Den anden med det bredere hoved er ikke giftig og tager mindre fugle og æg. Måske tager min hukommelse fejler og det er omvendt, men så vidt jeg husker så er Rhinpoche rimelig vidende om emnet.
Men ethvert slangebid kan være livstruenden på grund af infectioner.
Skeptikeren som hader kryb, undtagen mine Ginjoks (Gekko) som næsten spiser af hånden. Og så den store flotte Khapoom (tror jeg nok det staves) sidder lige nu og glor mig ind i øjnene gennem det åbne vindue. Lillesøster Boonthawee som bor her, jagter ham og familien, "Good food" siger hun.
sådan en har jeg aldrig set, kan vi få et billede, så kan vi finde ud af hvilken familie grise den stammer fra

Redigeret af
b_j3ns3n d. 01/01-1970 02:00
Oprettet af
alf d. 24/02-2011 12:05
#7
denne ligner Trimeresurus] Cryptelytrops albolabris (White-lipped Pit Viper)
Thai: ThaiSnakeName-47 (ngu khiau hang mei tong loeng)
http://www.siam-i...ommon.html
Oprettet af
rinpoche d. 24/02-2011 12:52
#8
Ja, det kan der vist ikke være så megen tvivl om.
[img]http://www.siam-info.de/assets/images/47.jpg[/img] is not a valid Image.
#9
Ja det tror jeg du har ret i ligener den meget skal møde en australier i morgen og hele hans liv er slanger så der få vi det 100 % rigtige svar men jeg tror du har ret

#10
Ja så er det afgjort det er en grøn pit viper mega giftig normalt noget størrer en denne

Oprettet af
cesse d. 27/02-2011 00:36
#11
Store slanger har også været små engang
