Oprettet af fckguld d. 23/09-2011 17:48
#1
Har nogen her erfaring med at få en guitar med fra thailand til Denmark, vores datter har en hun meget gerne vil have med hjem .Har talt med Tyge fra Thai airways , han siger køb en transport taske - men man kan kun få hårde kasser til el - guitar ??????????
Redigeret af fckguld d. 23/09-2011 17:57
Oprettet af
TG950 d. 23/09-2011 18:57
#3
fckguld skrev:
Har nogen her erfaring med at få en guitar med fra thailand til Denmark, vores datter har en hun meget gerne vil have med hjem .Har talt med Tyge fra Thai airways , han siger køb en transport taske - men man kan kun få hårde kasser til el - guitar ??????????
hvis det er muligt så køb tasken i DK før i rejser til TH.
masser af tilbehør her :
http://www.dangui...p?group=71
Oprettet af
sum d. 24/09-2011 07:48
#4
Jeg har aldrig rejst med Thai Airways, men tilgengæld har jeg rejst med både el-bas og klassisk guitar og det er SAS der administrere reglerne I CPH.
Før i tiden har jeg haft instrumentet med som håndbagage, men en guitar passer sjældent til de mål der er fastsat for håndbagage og den går ikke mere.
Det bedste er, at pakke den i er en transportkasse og den kan man købe på nettet. De indvendige mål skal, naturligvis, kunne rumme instrumentet og så kan man selv skære skummet til. De er dyre. Men det ved du allerede.
Find en kraftig papkasse f.eks. en flad kasse fra en samle selv reol, en der passer til guitaren, plus 10 centimeter i omkredsen, og nogle centimeter i højden. Lig guitaren i sin softcase og placere den i kassen. Dæk den med krøllet avis papir og hele vejen omkring den. Luk kassen med brun Tape og check guitaren in som oversized luggage. De håndtere alt oversized luggage som fragtile, (skøbelig)
Sålænge din samlet check in luggage ikke overstiger den tilladte vægt, skal man normalt ikke betale ekstra, dog er der lavpris selskaber, der kun tillader et stk. Check in luggage med max. på 15 kg.
Husk at declare den i lufthavnstolden. De skal bare se den, normalt er de temmelig overfladiske, så længe den ikke er fyldt med narko, diamanter eller lign.
Husk selv at tegne forsikring, ved tegning af forsikring, så bed specifikt om dækning af instrumenter. Ikke alt er dækket af de mest benyttet forsikringer.
Sidst men ikke mindst, så skriv til flyselskabet som du flyver, send dem billede og mål, det har jeg gjort, for så får du på skrift, en klar besked fra dem du flyver med.
Redigeret af
sum d. 24/09-2011 08:21