Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Lejlighed i Pattaya

Oprettet af latour82 d. 27/12-2005 11:50
#1

Hej

Hele familien skal til Thailand til sommer.
Traditionen er at min kone tager ud og bor det meste af tiden ude ved familien i nærheden af Rayong.

Da jeg normalt keder mig med anstand når jeg besøger hendes familie,og min kone iøvrigt egentlig hellere vil bruge sin tid på familien i stedet for mig (hvilket jeg sagtens kan forstå) mig ser hun jo hverdag når vi er i Danmark, så plejer jeg at hoppe i bussen og tager til Pattaya og bor en 2-3 uger.

Jeg er lidt træt af at bo på hoteller, og vil egentlig hellere bo så jeg selv kan lave lidt mad og andre ting.

Er der nogen der kender en lejlighedsformidling til Pattaya by, hvor man kan leje en møbleret lejlighed for en måneds tid i Juni?
Jeg vil helst bo inde i selve Pattaya, det må meget gerne ligge udenfor minefeltet i Soi 7 og 8, da jeg er af den kedelige borgerlige tybe, som ikke gider at rende på barer, holder mig loyalt til min kone (nej, det er ikke løgn) så jeg er ikke ude at kigge på frække damer.

Hilsen et borgerdyr som skal til Pattay
niels

Oprettet af christian-s d. 27/12-2005 11:58
#2

Jeg har boet i lejligheder 2-3 gange i Jomtien - det foretrækker jeg også frem for hoteller. Man kan ofte få en aftale med udlejeren om at hun kommer og gør rent en gang imellem.

Jeg kender desværre ingen gode steder i Pattaya, men skal også finde et sted i april af samme årsag. Jeg tar et par dage med op til Isan til Songkran og så retur til Bangkok/Pattaya området så hun kan holde ferie med familien og hendes 2 børn. Ind til jeg lærer thai og lao så får jeg altså ondt i hovedet efter et par dage (ikke kun pga. drikkeri - mest den evige snak/støj som man ikke forstår).

Måske jeg næste gang bor i en nyindrettet lejlighed med indlagt ADSL som en hollænder ved navn Ron var ved at færdiggøre sidst jeg var der. Det er vist nok soi 4 i Jomtien - hans hjemmeside ronsinternetcafe.com er pt. ude af drift.

Oprettet af latour82 d. 28/12-2005 09:28
#3

Hej Christian og Bamsen.

Tak for jeres anvisninger, jeg er ret sikker på at jeg kan finde noget brugbart .

Godt nytår
Niels

Oprettet af Rasmus d. 28/12-2005 19:24
#4

Hej Latour82
I Pattaya er der mange mægler som formidler udlejning af lejligheder - for korter eller længere varighed. Men vær opmærksom på at der kan forekomme store prisforskelle for stort set det samme. Så derfor er mit råd! Søg kontakt til flere mæglere, og ”squeeze” dem lidt på prisen alt efter hvor lang tid vi vil bor der. Wink
Hilsen Rasmus.