Oprettet af
Kimpil d. 06/01-2006 07:37
#1
Jeg spekulerede over om der var nogle der bruger eller overvejede at bruge Telefin. Det er et dansk IP-telefoni firma og virker hvis man har bredbånd. Man får en lille adapter der indeholder telefonnummeret. Fordelen er at man kan medbringe adapteren i hele verden og den kræver kun en bredbåndsforbindelse ligesom man beholder sit danske telefonnummer. Man taler gratis med andre Telefinkunder og kun 7 øre på samtaler til danske numre. Umiddelbart virker det meget smart, specielt til de der pendler mellem Thailand og Danmark og dem der har god kontakt til familien i Danmark. Familien i Danmark ringer jo til lokal takst, da nummeret er dansk. I kan læse mere på [url]www.telefin.dk[/url].
Redigeret af
Kimpil d. 06/01-2006 07:37
Oprettet af
John d. 06/01-2006 16:37
#2
Hej
Jeg bruger Telefin og det er ok. Der er ikke så meget nede tid, forbindelsen kunne være bedere der er noget tidsforsinkelse men til den pris er det ok.
På deres hjemmeside kan man også downloade en software telefon, jeg prøvede den på en GPRS forbindelse via mobil telefon, men resultatet var ikke så godt for forbindelsen var for langsom, jeg kunne sagtens høre dem men alt jeg sagde blev hakket i stykker.
John