Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: bangkok 4-5 dage
Oprettet af
kokkene d. 20/11-2013 12:38
#1
vi er familie med en pige på 6
som skal til thailand i januar
vi har været i Thailand flere gange og flere gange i Bangkok
men ikke som denne gang hvor vi regner med at tilbringe 4-5 dage i Bangkok
så er der nogen der har nogle insider tips til hvad man skal se og hvad man absolut ikke behøver at se
vi vil også gerne se/opleve ting som især er børnevenlige
mvh
kokkene
Oprettet af
handy d. 20/11-2013 12:47
#2
http://www.google...3336,d.bmk
Dreamvorld dog uden at ha været der selv....måske 6 år er lige lille nok til de forlystelser de viser i klippet...
god tur når i når så langt....

Oprettet af Anonym Bruger d. 20/11-2013 13:00
#3
En ting som klart er et besøg værd for en pige på 6 er siam Ocean World
http://www.siamoc...rld.co.th/ som er et stort akvarium i kælderen på et stort indkøbscenter (Siam Paragon). I samme center finder i Kidzania hvor børn kan lege voksne, men det kræver så vidt jeg kan se at børnene kan engelsk eller Thai for at få noget ud af det.
Derudover kunne en tur i Zoo også være godt for børn i den alder.
Oprettet af
kokkene d. 20/11-2013 13:04
#4
fantastisk der kom lige nogle ting på tur listen
Oprettet af
patirak d. 20/11-2013 15:04
#7
Vil anbefale:
Siam Ocean World, Siam Park City og Safari World
Har været der med mine unger og de elsker alle stederne.
#10
Vores unger har elsket at sejle på klongerne, og se de store fisk:-)
Oprettet af
THansen d. 20/11-2013 22:59
#11
Måske et besøg på slangefarmen (tæt på Lumphini Park) - mere info
her
[img]http://i973.photobucket.com/albums/ae217/farangBaaMaak/Thailand%20Portalen/P1050894_zps40dc6e65.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://i973.photobucket.com/albums/ae217/farangBaaMaak/Thailand%20Portalen/P1050901_zps1f47d018.jpg[/img] is not a valid Image.
Oprettet af
HOJ d. 21/11-2013 00:41
#12
Kan anbefale Ancient city se nedstående link prøv at se de filmclip der er i linket men hav god tid der er utroligt meget at se på
http://www.bangko...tCity1.htm
kan også anbefale som andre lidt tid til flod sejlads men syntes ikke det er værd at bruge tid på de floating markeder dyrt og pres for at man skal købe souvenirs til dobbelt pris eller mere og det store klostre wat kaew er også virkelig se værdig husk lange bukser de kan også lånes inde i klostret lad være med at købe af sælgere udenfor
ville bestemt ikke spilde tid i Zoo deres måde at have dyr på svare til den måde de blev opbevaret på i 50erne og deres show i de forskellige Zoo på kanten af dyreplageri
så skal der rides på elefanter så vent til i kommer til en blomsterpark eller lign.
Redigeret af
HOJ d. 21/11-2013 00:47
#13
Samut Prakan
Jeg fortsaetter med at promovere "min" provins som faktisk er een stor forlaengelse af Bangkok.
Men som sagt tidligere, der er masser at se paa i Samut Prakan og nu kommer vi saa til det kulinariske og med en rigtig god udsigt ud over havet og samtidig kan man se hvor Chao Phraya floden udmunder og ved solnedgang er der rigtig flot. Udover det saa er restauranten Rabieng Talae ikke saerlig dyr saa faktisk et godt sted at slutte en feriedag i Samut Prakan med sundowners ved havet plus en god seafood dinner som afslutning.
Her er nogle links:
http://twitpic.co...
http://www.zodio..../102939209
http://www.thaila...A%D5%C2%A7
http://www.rabien...
Bliv ikke afskraekket af at Samut Prakan er en provins og ligger udenfor Bangkok. Det tager ikke ret lang tid fra Bangkok at komme hertil. Egentlig skal man bare tage Sukhumvit Road og fortsaette ud ad den. Det er faktisk den gamle vej til Pattaya foer expressway osv blev opfundet.