Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: RoyalClass til Thailand hos Thomas Cook Airlines

Oprettet af Webmaster d. 18/09-2014 07:14
#1



Spies’ eget flyselskab, Thomas Cook Airlines, bruger i de kommende måneder et trecifret millionbeløb på at udskifte interiøret på fem af selskabets A330-fly. Det første fly er klar i begyndelsen af december, og det skal vinteren over bringe ca. 4.500 Spies-gæster til og fra Phuket i Thailand.

De kommer til at sidde i helt nye, ergonomiske sæder, der ud over fire centimeter ekstra benplads byder på en 8,9 tommers touch-skærm i stoleryggen foran. På SunClass bliver der plads til 274 gæster, mens 49 gæster får plads på RoyalClass i ekstra store læderstole med 15 centimeter ekstra benplads i forhold til mange rutefly samt benstøtte og borde i armlænet. Flyets toiletter er placeret i underetagen.

RoyalClass er Spies’ svar på ruteflyenes Business Class eller Premium Economy. Her er drikkevarer inkluderet, der serveres en tre-retters menu med frit valg mellem to varme retter, morgenmad, gratis adgang til egen skærm med et stort udvalg af video- og musikkanaler, aviser og ugeblade og meget andet.

- Selv om service og komfort på RoyalClass kan konkurrere med de forskellige opgraderede pladser, som ruteflyselskaberne tilbyder, koster det kun 2.195,- ekstra at sidde forrest i flyet til og fra København til Phuket. På flyet med afgang den 16. december kan man således købe en returbillet på RoyalClass for lidt under 10.000 kr. – samme dag koster en tilsvarende billet hos et ruteflyselskab over 7.000 kr. mere, siger kommunikationschef Torben Andersen fra Spies.

Spies indgår i den nordiske rejsekoncern Thomas Cook Northern Europe sammen med rejsearrangørerne Ving i Norge og Sverige, Tjäreborg i Finland samt hotelselskabet Resorts & Hotels, der bl.a. driver hotelkæderne Sunwing Family Resorts og Sunprime Hotels. Spies’ gæster flyver fortrinsvis med søsterselskabet Thomas Cook Airlines Scandinavia. Thomas Cook Group plc er noteret på Børsen i London og selskabets ca. 27.000 ansatte opererer i over 70 lande. Thomas Cook Group Airlines, der bl.a. tæller Condor i Tyskland, Thomas Cook Airlines i Storbritannien og Thomas Cook Airlines i Belgien, er med 86 fly Europas 11. største flyselskab.

Læs nærmere på: Thomas Cook Airlines og Spies

Oprettet af Anonym Bruger d. 18/09-2014 07:30
#2

Fint nok hvis man skal til Phuket, ellers løber der X-tra billet og timers rejse/ventetid til Bkk. oveni. Udover det gætter jeg på at flexibiliteten, ifbm. ændring af billet dato(er) er ikke eksisterende.

Så nej tak, betaler hellere lidt mere.

Oprettet af birkedhoj d. 18/09-2014 15:16
#3

Det var jo også det artiklen omhandlede, ikke DK Grin

Oprettet af Anonym Bruger d. 19/09-2014 02:24
#4

birkedhoj skrev:

Det var jo også det artiklen omhandlede, ikke DK Grin


Det har du ret i. Kunne bare ikke lade være med at regne på, om der kunne spares noget ved, at flyve den vej rundt.

Redigeret af Anonym Bruger d. 19/09-2014 02:37