Oprettet af
kanut d. 08/03-2015 08:06
#1
Jeg var på en tur med min ældste (30år) dreng til Thailand og Laos i november2014, i andledning af at jeg blev 60 år.
Min kone ville ikke med på turen, da jeg havde valgt at vi skulle en tur ud i junglen, og køre på kabler i trætoppene og overnatte i træhytter 40 meter over jorden.
Efter denne fantastiske oplevelse skulle vi videre ned af Mekong floden i spedbåd, det er sjovt, meget larmende og hurtigt

.
Vi startede i Bangkok i et par dage, for derefter at flyve op til den gyldne trekant, der havde vi et par sjove dage med udflugter i området ( det kan anbefales ) derefter over Mekong til Laos med mange sjove og spændendene ture i skoven og på floden, vi besøgte nogle dejlige byer langs mekongfloden for til sidst at ende i Vientiane, hvor vi havde nogle dejlige dage, derefter vendte vi tilbage til min ynglings by Bangkok,hvor vi gav den gas i 3 dage inden vi vendte hjem til kolde Danmark for at holde jul.
Jeg havde købt et gopro kamera til turen og fik brugt det flittigt, jeg har lagt en del af mine optagelser ind på you tupe under navnet Erling Møldrup, det er ham den flotte fyr med kasketten, og ikke ham med gitaren

så der kan man få et indtryk af hvordan der er i Laos.