Oprettet af
ullaber d. 22/04-2015 18:58
#1
Hvem ved hvornår det åbner? eller bare ved mere om det nye konsulat i Odense.
Her samlet lidt af dagens tophistorier fra de facebook og engelsksprogede medier i Thailand.
Thailand åbner konsulat i Odense.
Det har længe været savnet med et konsulat vest for Storebælt og det bliver nu snart en realitet.
Det er en driftig og succesrig dansk forretningsmand der har sagt ja tak til dette ulønnede job og opgiver forretningerne i Thailand.
Konsulatet vil komme til at ligge i Odense.
Den kommende konsul har bygget og driver flere populære resorts og ferieboliger bygget i skandinavisk kvalitet og moderne stil i Hua Hin området og er i fuld gang med at videreudvikle/færdiggøre det sidste skud på stammen, Oriental Beach Pearl.
Men vælger dette ulønnede job og vender snuden hjem til Danmark efter 9 års i Thailand, skriver han på sin facebookside idag 1. april.
Radiostation vil hjælpe i kampen mod myg ved at sende lyde i æteren.
Radiostation har forsøg igang med at sende højfrekvent lyd ud sammen med deres udsendelser. Det er frekvenser som ikke kan høres af os mennesker, men skræmmer myggene.
For at få bedst effekt skal lyden og dermed programmet spilles for fuld styrke.
Der arbejdes på at lave en app der kan supplere.
Det skriverPattaya One idag - Pattaya Radio Station assists in fight against Mosquito’s
Redigeret af
ullaber d. 22/04-2015 19:06
#4
Det kan godt være at historien med myggene og lyden var ment som aprils-nar, men nogle gange overgår virkeligheden fantasien. Jeg bragte én gang for mange år siden en nyhed på Dansk Thai Website om en thailandsk programmør som havde udviklet noget software til at skræmme myg væk med.
Kan ikke finde nyheden herinde, så det må have været i et af de tidligere versioner af DTW fra før 2004 hvor dette CMS blev taget i brug.
#5
Webmaster skrev:
Det kan godt være at historien med myggene og lyden var ment som aprils-nar, men nogle gange overgår virkeligheden fantasien. Jeg bragte én gang for mange år siden en nyhed på Dansk Thai Website om en thailandsk programmør som havde udviklet noget software til at skræmme myg væk med.
Kan ikke finde nyheden herinde, så det må have været i et af de tidligere versioner af DTW fra før 2004 hvor dette CMS blev taget i brug.
Fandt lidt nærmere om det via Google. Det var tilbage i 2002.
Programmet "Anti-mosquitoes" skulle være i stand til at holde myg væk fra pc'en ved at udsende lyd i frekvenser, som det menneskelige øre ikke kan opfatte, men som forstyrrer myg.
Den første version af programmet blev frigivet i november sidste år og hentet 50.000 gange på de første tre dage.
Nu har den thailandske programmør Saranyou Punyaratanabunbhu udviklet en ny version, som også virker mod kakerlakker og rotter. Anti-Mal 2.0 er allerede downloadet mere end 26.000 gange fra Thaiware.com.
Den frekvens som programmet udsender kan reguleres, fordi den frekvens, der virker irriterende på myg, er afhængig af art og køn. Man må prøve sig frem, indtil man rammer en frekvens, der virker.
Ifølge programmøren skulle Anti-Mal 2.0 være i stand til at skabe et myggefrit område i en radius på et par meter fra pc'ens højtalere. Saranyou fortæller at den seneste version - i modsætning til den første udgave - hverken irriterer hunde eller fremkalder hovedpine hos mennesker.
Kilde:
Computerworld.dk
CNN skrev også om det dengang:
PC-powered mozzie-buster gets upgrade
Programmet findes åbenbart i en version 3 nu (nu = 2003):
-
http://www.krajea...0Utilities
-
http://software.t...tiMAL.html
Om det virker aner jeg ikke, har aldrig prøvet - og ville ikke blive overrasket hvis det ikke gør og hvis det alene var for at placere bagdøre på folks maskiner.