Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Kvinder overtog flyvning til Bangkok

Oprettet af Webmaster d. 04/12-2015 17:55
#1


Ethiopian Airlines skrev for nylig luftfartshistorie, da det afrikanske flyselskab gennemførte en flyvning fra Addis Ababa til Bangkok, hvor kun kvinder var involveret i alle dele af operationen.

Flyvningen fandt sted den 19. november på rutenummer ET618, og i cockpittet på det store Boeing 767-300 fly sad to to kvinder, henholdsvis kaptajn Amsale Gualu og styrmand m/k Selam Tesfaye.

Samtlige ansatte i kabinen var også kvinder, hvilket også var tilfældet med det personale der håndterede flyet - lige fra checkin til handling og flyveledelse.

"Det er en store ære for os at have kompetente luftfartsfagfolk hos Ethiopian i alle dele af organisationen, hvilket portrætterer Ethiopian som et selskab med plads til begge køn, der samtidig bestræber sig på at sikre ligebehandling," udtalte Ethiopians koncernchef Ato Tewolde Gebremariam i forbindelse med flyvningen.

Læs nærmere på: http://www.check-...il-bangkok


Oprettet af JohnBKK d. 04/12-2015 19:32
#2

Nå, troede da lige nogle handlekraftige pædagoger eller sosu assistenter havde hijacked et fly til Metropolis Bangcock, not so... og tak for det.

Men ellers flot af de kvinder, men også ret tankevækkende at det egentlig skulle være noget særligt, ikke?