Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: guldpriser
Oprettet af Suk Rak Ning d. 31/03-2006 21:03
#1
Jamen Bamsen dog, vi har jo de fine valutakurser her på siden
5 Baht = ca. 69.000THB

#2
En tommelfingerregel er, at du får 40 Baht per Dollar. Kursen er dog 38.89 alt efter sted og motode.
Men ved 1 Baht til dine priser bliver prisen 14,200 Baht, og det hænger absolut ikke sammen. Jeg har ikke avisen her, men jeg synes, at forretningerne skriver et eller andet i retning af 9,500 i vinduerne.
/Robert
Oprettet af Suk Rak Ning d. 31/03-2006 21:19
#3
Hvis de priser som Bamsen nævner holder stik så må man kalde det en eksplosionsstigning, de priser Kronberg nævner syntes jeg nu også jeg kan nikke genkendene til når jeg er ude og "lurer"
Suk
Oprettet af
prasat d. 31/03-2006 22:21
#4
jeg handler en del guldmønter i dk. og guldet er steget ca 15-20% det sidste år.
en lille ting i skal vide er at man køber nemt guldmønter i dk under guldverdien på div. auktioner og de er ikke noget problem at sælge i thailand.
sidst tjente jeg ca 400 kr. på 1oz købt her og solgt dernede.
prasat
#5
Der er selvfølgelig en sammenhæng mellem verdensmarkedet og thai-markedet, men Thaierne har deres egen lille guld-verden, som har sin historie i den ustabile stabilitet, der kendetegner Thailand.
Når der er uro i Thailand eller i verden på en måde, der kan påvirke Thailand, så bliver Thaieren nærvøse. Banker kan gå konkurs. Alt kan blive anderledes. Det eneste, som Thaiere rigtig tror på, er jord og guld.
Når der er politisk uro, så køber Thaierne altså guld, og derved stiger efterspørgelsen i Thailand, og derved stiger prisen på guld i Thailand. Prisen har været stigende inden for de sidste par år. Der er derved en sandsynlighed for, at det er nu, at man skal sælge sit guld.
Omvendt kan der være faktorer på verdensmarkedet, som gør, at man alligevel ikke skal sælge endnu. Men jeg kan godt se en fidus i at købe guld i DK og sælge det i TH. Da efterspørgelsen formentlig er lille i DK og stor i TH???
(Jeg har også prøvet at sælge guldringe i TH, som var købt i DK, og der bliver betalt en langt bedre pris på brugte guldringe i TH end i DK hos guldsmeden...)
/Robert
#6
Guldprisen er for tiden saa hoej at det er blevet vanskeligt at komme af med. Guldsmedene vil ikke koebe da der er usikkerhed om hvordan prisudvikl;ingen vil blive i dem kommende tid. At koebe dyrt idag og blive tvunget til at saelge billigt imorgen er nok ykke hvad de er intereserede i.
Saa maaske er der mange der render rundt med en mindre formue om halsen der ikke kan spises eller som kan blive vanskelig at omsaette til rigtige penge.
Oprettet af
prasat d. 02/04-2006 05:27
#7
jeg ser ikke noget problem med at kunne sælge sit guld, de spurgte da til om jeg ikke havde mere jeg ville af med sidst.
de sælger det jo også selv videre til en grossist eler fabrik, de beholder det ikke selv
det underlige er at efter prisen er steget er det blevet svære at vinde auktionerne før fik jeg efter det for ca 80 kr. grammet og vandt nu går jeg efter det til 100 kr. grammet og taber det de fleste gange.
prasat
Redigeret af
prasat d. 02/04-2006 05:27
Oprettet af
prasat d. 02/04-2006 21:40
#8
det er for en gram rent guld, 18k er så vidt jeg her husker 75% rent så det ville ligge på ca 75 kr. grammet 14 karat er 58,5% rent og derved 58.5 kr. pr. gram.
og det er det også værd i thailand
prasat
#9
Min kones søster sagde i går i telefonen at guldprisen er ved at være oppe på 14.000 bath pr. guld-bath. Av av av, lidt dyrere end da jeg købte bryllupsgave til konen sidste sommer (8.500).
#10
Med de priser kan min kone se langt efter af faa mere guld

#11
Hej,
Kursen er: 11.750 THB
/Robert
#12
ja og den er faldet lidt de sidste par uger...
#13
Hm, så vil det sige, at jeg solgte for hurtigt...
Oprettet af jesperfrb d. 01/06-2006 02:36
#14
Hej Christian!!!
Prisen på guld å Shukumvit soi 10 er 12600 Bath, og den er lige i overkanten, for de betaler kun 10800 hvis du vil sælge

#15
bare som en side-bemærkning, jeg er skrothandler og alt metal stiger og det går kun opad, og det vil det gøre med højst sandsynlighed 1-2 år mere så mit råd er vent....det blir langt dyrere..
