Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: thai selvstudium

Oprettet af rinpoche d. 10/04-2006 12:08
#1

Faldt over denne site:

[url]www.teachthai.com[/url]

Øjensynligvis udarbejdet af det thailandske undervisningsminsterium til hjælp som modersmålundervisning for thailandske børn der bor udenfor thailand.

Måske nogle herinde kunne have glæde heraf.
Man skal signe up for at få adgang men det er gratis.

rinpoche

Oprettet af Hanuman d. 10/04-2006 15:49
#2

Det virker til at være en meget fornuftig side... Den vil jeg for fremtiden gøre flittigt brug af Grin

Oprettet af rinpoche d. 10/04-2006 16:33
#3

hej bamse,
det oplevede jeg også først. Har du en hotmail eller lign emailaddresse. Den æder den.
Ups, så lige at du havde en hotmail adresse i din signatur. Prøv en anden, jeg havde også problemer først.

mvh
rinpoche

Redigeret af rinpoche d. 10/04-2006 16:43

Oprettet af Lars Lang-Danmark d. 10/04-2006 17:30
#4

Hej Bamsen,
Trode ski først du var en klovn til det med it, men må oplyse om at vi nu er to! - Har samme problem som dig, når jeg kommer til "Alt Gr" for at få @ frem.
Måske vi to gamle nisser skulle på et efterkursus i IT Bamsen, for vi er åbenbart de eneste der ikke har luret denne af?

Pøj, pøj her fra Glumsø.

Lars Lang

Oprettet af rinpoche d. 10/04-2006 17:43
#5

Det har ikke noget med jeres manglende it-kundskaber at gøre Smile
Det er afgjort en fejl på den pågældende site.
Prøv med en emailaddresse hos jeres isp/host altså en direkte addresse hos jeres leverandør af internet, a la tele.dk, cypercity.dk osv. Virkede for mig ihvertfald.

mvh
rinpoche

Oprettet af rinpoche d. 10/04-2006 17:59
#6

Hej bamse, du har sørme ret. Sorry, misforstod jer.
man kan NU ikke engang indtaste ascii koden 064 for @ ....
Det er afgjort en fejl på siden.

mvh
rinpoche

Redigeret af rinpoche d. 10/04-2006 17:59

Oprettet af Hanuman d. 10/04-2006 18:58
#7

Hvad med de formularer jeg nævnte? Virker det heller ikke?

Oprettet af Lars Lang-Danmark d. 10/04-2006 19:46
#8

Bamsen,
Skal vi to ikke blot tage hinanden i hånden, og så blot erkende vi er nogle gamle drenge, der ikke fatter en meter af denne it-verden.
De med middagen om søndagen er ski ellers lige noget for mig, men kan desværre ikke deltage da jeg efterhånden er mere i Thailand end Danmark.......Lyder hårdt ikke?

Lars.

Oprettet af Hanuman d. 10/04-2006 19:53
#9

Jeg kan oprette den for dig, i så faldGrin

Oprettet af Santhumpon d. 10/04-2006 22:00
#10

Hej

Jeg har lige oprettet brugernavn på [url]www.teachthai.com[/url]
Havde ingen problemer med @ i mailadressen.

Men der kan være et problem hvis I trykker på sign up first så skal der komme et PopUp vindue til oprettelse af brugernavn og password.
Har I en PopUp blocker skal den slås fra før I kommer ind i oprettelse af brugernavn.

Jeg satte kurseren i feltet e-mail og klikkede to gange på venstre musetast og mine mailadresser som jeg har brugt sidst kom frem, klikkede så på den jeg ville bruge i tilmeldingen.

Windows gemmer de indtastede mailadresser når man har brugt dem andre steder i felter med mailadresse tilmelding
Alt gik herefter glat og jeg kom ind i den første lektion.

mvh
Torben.


Hejsa
Jeg lavede lige den link færdig,du havde et mellemrum i så den virkede ikke
bamsen

Oprettet af solmand d. 10/04-2006 23:09
#11

Ha h Grin Grin Grina bamse du er blevt klog,,,,,,haha

Oprettet af skytte d. 10/04-2006 23:18
#12

Hvor svært kan det være jeg brugte linket fra "rinpoche" og tilmeldte mig
og fik en mail "mange tak og velkommen" sån ret oversat og jeg bruger
netscape/firefox og den mail er lagt ned i E-drevet under Thaiskole hvor jeg har alt det jeg har fået eller selv fundet på nettet mange tak til Rinpoche for linket
HenrikSmile

Oprettet af kp d. 10/03-2007 21:57
#13

Jeg havde samme problem som dig bamsen. Du skal bare sætte dit windows til at skrive thai, og så ligger @ på tasten K.

Oprettet af Earthrush d. 10/03-2007 22:06
#14

Bamse og lang gør sådan her

åben et andet stk papir og taste jeres mail ind på den

copy den så med musen og paste den ind på hjemmeside

jeg kunne joine med det samme da min pc husker min email

Oprettet af Thussawan_Jesper d. 27/07-2007 11:38
#15

Det er muligt at komme uden om den spærring der er på højre-klik muse tasten. Følgende virkede for mig.

Gå ind i f.eks Word og indtast din e-mail.

Marker teksten, højreklik og vælg Kopier

Gå ind på registrerings siden og hold højre musetast nede, i det felt hvor du skal indtaste din e-mail

Der vil nu komme en besked "Right click disable" men du skal bare trykke enter og derefter slippe højre musetast igen, så har du adgang til menuen så du kan indsætte din e-mail adresse i feltet.

Held og lykke med det Smile

Oprettet af nicefarang d. 27/07-2007 14:13
#16

Når man først er kommet igennem registreringen virker det fint

Oprettet af Bent Jensen d. 29/12-2007 14:31
#17

Til rinpoche:

Øjensynligvis udarbejdet af det thailandske undervisningsminsterium


Ja, uden tvivl, for der står: "For new learner" Det er forkert engelsk. Der burde stå "For new learners".

Med venlighilsen
Bent Jensen

Oprettet af Bent Jensen d. 30/12-2007 21:16
#18

Til solmand:

Thailand er et godt sted at tag til.og de har dejlige søde kvinder men næsten umulige at få herop pga vores defekte lovgivning.............


Jeg er meget godt tilfreds med, at de bliver i Thailand.

Bent Jensen
Bangkok

Oprettet af bimmelim d. 31/12-2007 01:09
#19

Syntes nu ikke lovgivningen er defekt.
Hvis ikke vi havde den lovgivning så var der også mange flere Muslimer i vores lille land.
Selvfølgelig er det træls at vi ikke bare sådan lige kan få vores kærester/koner til Danmark uden videre men loven har jo et klart formål som i sidste ende kommer alle i Danmark tilgode.

Oprettet af taleofdk d. 31/12-2007 02:40
#20

bimmelim skrev:
Syntes nu ikke lovgivningen er defekt.
Hvis ikke vi havde den lovgivning så var der også mange flere Muslimer i vores lille land.
Selvfølgelig er det træls at vi ikke bare sådan lige kan få vores kærester/koner til Danmark uden videre men loven har jo et klart formål som i sidste ende kommer alle i Danmark tilgode.


Tror sgu muslimerne kommer til DK alligevel, enten via Sverige eller et andet EU land, den blokering hjælper ikke en dyt i det lange løb andet end den rammer os der er fra DK, godt vi fik for eksempel Polen med i EU så de kan få hele famillien til DK uden problemer og uden garanti, personligt syntes jeg det er lidt unfair at andre EU borgere kan bosætte sig i DK med deres evt. thai kone, mens vi danskere skal stille en garanti for at opnå det samme, nå lad os se hvornår de der EU forbehold kommer til afstemning Pfft husk på muslimer i DK kan jo hente deres muslimske koner fra et andet EU land hvor de har fået ophold eller er født og komme til DK ad den vej.

Jeg har ikke de store problemer med garantien, andet end den forskels behandler folk, tænker her på Danskere vs andre EU lande/borgere som kan tage deres Thai kone til DK uden garanti hvis det var i DK de ville bo.

Sorry det er ikke dette emne tråden her handler om men kune ikke dy mig for at svare


GODT NYTÅR

Redigeret af taleofdk d. 31/12-2007 02:43