Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: 26-års reglen er afskaffet

Oprettet af Webmaster d. 01/08-2016 22:17
#1

26-års-reglen betød, at danske statsborgere, der har haft statsborgerskab i Danmark i mindst 26 år, ikke behøvede at leve op til det såkaldte tilknytningskrav, når de ønskede at få deres ægtefælle til Danmark.

Med tilknytningskravet skal parret tilsammen have større tilknytning Danmark end et andet land. Men i maj underkendte Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol reglen som diskriminerende.

Det har fået Inger Støjberg til at bortfortolke 26-års-reglen i lovgivningen, så tilknytningskravet nu gælder alle danske statsborgere – en praksis, som Institut for Menneskerettigheder har kaldt ulovlig.

Inger Støjbergs begrundelse for ændringen er, at hun gerne vil »fastholde de stramme familiesammenføringsregler«.

Udlændingeordfører Marcus Knuth har desuden begrundet ændringen med, at Danmark skal have de stramme familiesammenføringsregler, så »vi ikke bliver en asylmagnet«.


Det kan blive sværere for udenlandsdanskere at få deres udenlandske ægtefæller med tilbage til Danmark, efter at regeringen afskaffet den såkaldte 26-årsregel. Reglen betød, at danske statsborgere, der har haft statsborgerskab i mindst 26 år, ikke behøvede at leve op til tilknytningskravet, om at parret tilsammen skulle have større tilknytning til Danmark end til et andet land.

Medvirkende: Lars Kyhnau Hansen, talsmand, Ægteskab Uden Grænser.
Kilde: DR

Læs nærmere på:
- Nye regler for familiesammenføring rammer højtuddannede udlandsdanskere (Information.dk)
- Nye regler om familiesammenføring rammer bredt (TV2)
- Ændringer i tilknytningskravet i sager om ægtefællesammenføring (nyidanmark.dk)
- Nyhedsbrev fra Ægteskab Uden Grænser (PDF-format)

Oprettet af Thomas72 d. 01/08-2016 22:33
#2

Jeg troede ellers Venstre går ind for den personlige frihed, men det her er jo endnu et indgreb i ens personlige frihed.

Oprettet af Webmaster d. 01/08-2016 22:38
#3

Man kan sige at de politiske korrekte har sejret ad helvede til....

Oprettet af GAMBIT d. 02/08-2016 02:11
#4

Det har været på et hængende kussehår hele vejen i gennem for mit vedkommende - nåede også at starte FS lige før det blev ændret til en kontant afregning på 6000 kr for sagsbehandling.

Stakkels de menesker der fremover får sablet deres fremtidsplaner om et liv i DK ned.

Oprettet af Thomas72 d. 30/08-2016 19:09
#5

Afskaffelsen af 26 årsreglen rammer højtuddannede udlandsdanskere.


https://www.infor...dsdanskere


Artiklen har nogle dage på bagen, dog fra denne måned. Wink

Redigeret af Thomas72 d. 01/01-1970 02:00