Oprettet af Muddi d. 23/11-2006 14:12
#1
Hej alle.
Min kone og jeg er så småt gået i gang med at planlægge en ny tur til det dejlige Thailand, Turen skal være i vintersæsonen, vi har været der et par gange, en gang om vinteren og en gang om sommeren, vi har bla. besøgt Bangkok.Koh Samui og krabi, og næste gang skal Bangkok med igen et par dage, men så ved vi ikke rigtig hvad vi lige skal vælge, vi har tænkt på at efter et par dage eller tre i Bangkok ville vi nok gerne en tur til det nordlige Thailand for at opleve livet på landet og i bjergene og for at opleve en af de større byer i det nordlige, derefter skal vi finde et godt badested som vi ikke tidligere har besøgt og om det skal være Phuket, Koh chang, Koh Samet, eller et helt andet sted ved vi ikke, derfor beder vi om lidt hjælp og gode forslag til en tur som jeg har beskrevet, alle forslag er velkomne.
På forhånd tak!!!
Redigeret af Muddi d. 23/11-2006 14:13
Oprettet af
kanut d. 23/11-2006 17:04
#4
Det kan måske lyde lidt kedeligt, men der er en meget smuk blomsterpark tæt på den gyldne trekant.
Min kone og jeg er lige kommet hjem fra Thailand. de første 2 dage var vi i bangkok, derefter fløj vi med one-two-go til Chiang Rai, vi tog ophold på Hotel White House, det ser godt ud udefra, men hold da op vor er det nogle kedelige værelser de har, men de er billige og værten og personalet er meget venlige og hjælpsomme. der er en dejlig pøl på stedet.
Værten tog os på en 9 timer tur rundt i området, det var alletiders, vi besøgte den omtalte blomsterpark , den gyldne trekant, bjergstammer og meget mere, prisen for ture var absolut i orden.
Hvis vi havde vidst at blomsterparken var så smuk, havde vi afsat hele dagen til den, men nu var der andre ting vi skulle besøge, så det må vi have til gode til næste gang vi kommer forbi.
Dagen efter tog vi en longtail-båd til Traton, det er en stor båd med masse af plads, skøn tur, den tager ca. 4 timer, på halvvejen kommer man forbi en elefant lejr, langt ude i skoven , der kan man jo tage en tur på ryggen af disse dejlige dyr, fra Traton skal man med bussen til Chaing Mai. ( 4 Timer ) Flot, men en lidt lang tur. da den køre en lille omvej.
I Chaing Mai tog vi ophold på Lai-Thai Geust Haus (den findes på nettet.) vi har været der et par gange, og det er et dejligt sted med pøl og det hele, Fornuftige priser har de også.
Resten af vores tur var sol strand og vand + mere Bangkok ( den by kan man ikke få for meget af.)
Oprettet af Muddi d. 25/11-2006 12:07
#5
Hej til alle...
Vi har været der et par gange og nu vil vi tilbage til Thailand, vi har tidligere besøgt Bangkok, Koh Samui og krabi, og næste tur skal også begynde i Bangkok med ca. 3 overnatninger og dernæst vil vi gerne en tur til den norlige del for at opleve bjergstammer og livet på landet oma. og her igen med ca. 3 overnatninger.
Afslutningen på rejsen skal være eksotisk og det kunne sagtens være Khao Lak med muligheder for at sejle til Similian-øerne for at snorkle og ved Khao Lak er der jo også muligheder for at komme ud i Junglen osv… Vi forventer at blive i Khao Lak i ca 10 dage...i Bangkok har vi tænkt lidt på Menam eller Montien Riverside hvor man kan sidde i Badekaret og betragte floden, vi snakker nok om ca 16 overnatninger i alt, i Jan/feb 2008 ....jeg vil gerne have nogle kommentar til mit forslag og evt . andre fif som vil ændre vores planlægning, det her er ikke fast men noget som jeg selv tror kunne være en færdig pakke...hvad siger i andre til det...............
På forhånd tak!!!!!!!!!!
Redigeret af Muddi d. 25/11-2006 12:10
Oprettet af
ebeth d. 26/11-2006 01:19
#6
-At tage nordpå for at opleve bjergstammer og livet på landet... i hvad var det? 3dage. Det er da meget nemt gør som 90% af alle de andre turister. Flyv til Cnx, tag en silor ind til byen og gå en tur på Moonmuang Road. Der ligger mange tour agencies som har det I vil have! Et turist-trek: Sikkert flere slags bjergstammer, lidt elefanttur og lidt primitiv overnatning. I kan måske også rafte lidt på MaeTaengRiver ... den ender i ChaoPraya....som I jo kan se fra Montiens badeværelser,men det her er før vandet er beskidt.