Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Star Tour indfører børnefri zoner på flyet

Oprettet af claus31130 d. 02/02-2007 15:18
#1

sakset fra EB's hjemmeside

http://ekstrablad...267687.ece

Star Tour indfører børnefri zoner på flyet


En af landets største charterselskaber Star Tour indfører nu børnefri zoner på flyene til Thailand og andre oversøiske rejsemål


/ritzau/ - 13:50 - 02. feb. 2007


Alting koster. Hos charterselskabet Star Tour kan man nu også betale for at slippe for børnegråd og larm om bord på flyene.

Som vist nok det første charterselskab i verden har Star Tour besluttet at indføre børnefri zoner på deres rejser til oversøiske rejsemål som Thailand, Malaysia, Margarita og Kap Verde.

- Populært sagt giver vi vores gæster mulighed for at købe sig til fred for larmende børn, siger salgschef hos Star Tour, Stig Elling til Ritzau.

Ifølge salgschefen er de børnefri zoner blevet nødvendige, fordi antallet af børnefamilier på charterrejser til ikke mindst Thailand nærmest er eksploderet de senere år.

Går turen til Thailand koster det 1395 kroner at slippe for børnelarmen. Med i prisen får man dog også et luksusmåltid, ret til at medbringe 10 kilo ekstra bagage og adgang til lyn-check-in.

Oprettet af claus31130 d. 02/02-2007 15:19
#2

hov....så ikke at webmaster lige havde lagt det på som nyhed....sorry...

Sad
claus

Oprettet af L d. 02/02-2007 15:33
#3

Burde være børnefamilierne der betalte ekstra, så DE fik deres eget fly Grin

Oprettet af kanut d. 02/02-2007 16:13
#4

svigermors drøm ( Stig Elling ) er da en dum skid!!

Oprettet af Sparegrisen P7 d. 02/02-2007 16:51
#5

Jeg så hellere, at der blev lovligt at ryge i flyene igen. Så kunne ikkerygerene betale 1395 for at undgå røgen! Smile

Oprettet af kanut d. 02/02-2007 17:12
#6

Nåååååååååå Ja , det er da også rigtigt, det forklarer måske hvorfor han ikke kan lide børn.Grin

Og med hensyn til rygning i flyet, så har jeg prøvet at flyve med Malov nogle gange for en del år siden, puuuuuuuuuuuuha, der måtte man ryge, det var meget slemt, så når man tænker på at vi gerne vil have børn med, synes jeg vi i det mindste skulle skåne dem.Sad

Oprettet af CHINGCHOK d. 02/02-2007 17:25
#7

Det var måske også en idé at have fly afgange uden fulde skanidaviere som skal til pattaya. De skaber tit forsinkelser fra cph når de bliver afvist og deres baggage skal findes og tages retur før man kan komme afsted.

Oprettet af kanut d. 02/02-2007 17:31
#8

1. fly for folk med tatoveringer Ekstra 3000 kr.
1. fly for folk som kun vil se danske film Minus 2000 kr.
1. fly for folk som kun vil se Amrikanske fly Minus 5000 kr.
OSV OSV

Oprettet af kanut d. 02/02-2007 17:48
#9

Jeg er lige blevet belært om at Stig godt kan have en svigermor, det kan jo være at Stig´s kæreste ( for sådan en kan det jo godt være han har), har en sød mor.Smile

Oprettet af stoney d. 02/02-2007 18:19
#10

PAS PÅ"I er nogle der siger at Skid Elling er bøsse,lad vær i offentligt rum,jeg kaldte en person her i Odense det samme,men jeg blev dømt i retten,for disse udtagelser,en tur i kasjotten eller en bøde,det var takken for sådan en udtagelse,så lad os ikke håbe han er nævenyttig,fjolset.Grin

Oprettet af Webmaster d. 02/02-2007 18:27
#11

Ny afstemning lagt på.....

Oprettet af manden d. 02/02-2007 18:39
#12

Lidt uden for debatten. Hvis Star tour ønsker at slæge børnefri zoner i flyene, er der vel et marked for det, om man kan lide det eller ej.

Og hvad har det forøvrigt med sagen at gøre hvis deres direktør skulle være bøsse.Shock

Toy

Redigeret af manden d. 02/02-2007 18:39

Oprettet af samee d. 02/02-2007 19:11
#13

Og hvad skal OS som bare vil til Thailand så betale, som ikke har tusser - ell drikker og er ligeglade med hvad de viser - så længe at vi kommer frem GrinGrinGrinGrin

Oprettet af rinpoche d. 02/02-2007 19:29
#14

Well, jeg har selv børn og har da fløjet med dem fra de var helt små.
Hvis folk vil betale ekstra for at undgå os, jamen så fred da være med dem.
Så længe børnefamilier ikke skal betale ekstra for at have børn med, har jeg ingen problemer hermed. Smile

Og så har Toy iøvrigt fuldstændigt ret. Rejsearrangørerens seksuelle orientering er vel ligeså relevant i denne sammenhæng som hans valg af bil.




Oprettet af kanut d. 02/02-2007 20:24
#15

Stig´s seksulle orintering har intet med debatten af gøre, der var bare lidt snak omkring svigermor, og det er vist nok på plads.
sådan lidt for sjovGrin, det skal der også være plads til, håber jeg

Oprettet af Webmaster d. 02/02-2007 20:57
#16

rinpoche skrev:
Og så har Toy iøvrigt fuldstændigt ret. Rejsearrangørerens seksuelle orientering er vel ligeså relevant i denne sammenhæng som hans valg af bil.


Det kommer da an på hvad det er for en bil han kører i.....
Sorry Rinpoche, kunne ikke lade værre :-)

Hmm, jeg må da nok indrømme at jeg gloede en ekstra gang da jeg så indlægget længere oppe hvor han blev udråbt som bøsse og tænkte der menes nok noget andet med det f.eks. at han er en nar eller lignende. Nu har der så været så mange indlæg i tråden om det at jeg søgte en gang på Google. Og ganske rigtigt:

http://www.lbl.dk...omobi.html


Så lærte jeg det i dag......

Men som Toy og Rinpoche er inde på så har det ikke ret meget med børnefri fly at gøre. Er der et markedet for det så ser jeg da ikke noget problem i det. Jeg syntes at det er mærkeligt at en tur uden børn skal koste mere end hvis der er børn med. Kan ikke forestille mig at man ikke kan fylde et fly op med kun voksne mennesker.
Havde det ikke været mere rimeligt at tage en afgang f.eks. om ugen og resevere den til børnefri mennesker ?

Oprettet af Bjarne d. 03/02-2007 02:24
#17

Jeg er nødt til at korrigere webmaster: Det har ALT med børnfri fly at gøre. Hvis alle var bøsser, ville der ingen børn være, og problemet var løst.
/ bjarneGrin

Oprettet af ben d. 03/02-2007 04:58
#18

Betale extra for at undgaa boern? Burde da vaere omvendt - boerne familier(der jo skaber problemet) boer betale me (hvis nogen skal). Skaal!

Oprettet af msr - Martin Rasmussen d. 03/02-2007 09:08
#19

GO morgen alle

Stig køre BMW... lige nu 5 serie, men kigger på en 3 serie coupe...

Børne fri fly hmmm hvem skal betale, jeg mener jo at børne familierne betaler ekstra.. i og med man jo også betaler for børnene..

Jeg er personligt ligeglad med om der er børn med, men ville aldrig flyve med charter selskaber til thailand, synes ikke problemmet er så stort med thai og sas..

Stig er bøsse..... Der skal være plads til sjov, nogengange er det bare ikke så sjovt når man rammer personligt... Jeg bliver i hvertfald ikke glad når nogen kommentere mit valg af kæreste, med mistro: hvorfor en thai, du kan da sagtens få en dansk kæreste osv...

MSR Wink

Oprettet af claus31130 d. 03/02-2007 10:09
#20

msr skrev

....Børne fri fly hmmm hvem skal betale, jeg mener jo at børne familierne betaler ekstra.. i og med man jo også betaler for børnene....


Betaler ekstra hvordan,børnene er jo med og fylder jo da sæder/passagerer (der er tilladt x antal passagerer i et fly)i flyet ikke...jeg synes da de får rabat i og med de op til en vis alder ikke skal betale fuldpris...Jeg føler mig dog ikke selv generet af børn på flyet for det meste,jeg sover bare...det er straks værre at flyselskaberne ALTID absolut skal placere os store mennesker lige ved siden af hinanden....
Angående om ham der Elling er bøsse,det er vel hans egen sag så vidt er der da ikke noget forbud mod at være det i dk lige pt.


Claus Grin