Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Høj-opløselige digitale fotos fra Thailand
#1
Jeg har et par skifterammer på 70x100 cm. som jeg gerne vil udstyre med nogle flotte fotos fra Thailand - f.eks. nogle flotte natur-fotos ved havet eller et billede af nogle pæne turist-attraktioner.
Råmaterialet skal helst være af bedre kvalitet / opløsning end turist-billeder på 5-6 megapixel, så jeg leder efter f.eks. en
CD-ROM / DVD med "professionelle" billeder på. Eller et sted på nettet hvor de kan downloades uden den helt vilde omkostning. Nogle idéer?
Hvis andre er interesserede så kan man f.eks. her læse om mega-plakater:
http://www.mittry...a40bd1ee6d
Det kan også være jeg vælger at lave print'sne i Thailand - hvis nogle har gode erfaringer med at lave billeder i disse størrelser i f.eks. Bangkok, så tager jeg også imod
butik-navne / steder hvor de klarer det.
Admin/web-master: kunne ikke lige finde ud af hvor jeg skulle poste dette indlæg, så feel free til at flytte det til en anden debat-gruppe hvis i vil.
#2
prøv her.
http://www.molon..../Thailand/
eller her.
http://www.trekth...index.html
der skulle der være nogle muligheder. håber det er en hjælp eller prøv at google.
Oprettet af
dkjohnt d. 18/03-2007 20:13
#3
[url]www.webshots.com[/url]
skulle have nogle tusinde man kan downloade som medlem. Medlemskab koster intet
Davser dkjohn
Jeg lavede lige din henvisning om til et aktivt link
bamsen
#4
Christian,
Prøv et kig herinde:
http://yotophoto....
Søg f.eks på Thailand og du får et væld af royalfri billeder.
#5
Tak - keep 'em comming.
Jeg har prøvet at google, men der er så mange
sider og en del af dem har enten for små størrelse
billeder eller også koster billederne kassen.
Jeg kigger på dem i har foreslået.
#6
Kan ikke hjælpe med fotos eller butiksnavne i Bangkok, men kan indsparke lidt om prisniveau i TH. Jeg har selv fået printet grafik af blandede dimensioner hos en trykker i Chiang Mai, der prissætter pr. cm2. Din størrelse vil koste 5-600 Baht på foto-
plastic ... Jeg aner ikke om foto-
papir vil være dyrere ... De tryk jeg får lavel er beregnet til udendørs skiltning, der kan klare sol, vind og regntid ... De ældste har klaret et helt år uden at falme - så blæk-kvaliteten er OK.