Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: hjemme igen

Oprettet af mugge d. 03/05-2007 10:30
#1

Efter godt 2 måneder er vi hjemme igen. Hårdt at starte på arbejde igen og surt at åbne postkassen og blive en masse regninger rigere samt endnu fattigere end man er iforvejen.
Men vi fik solgt huset i chaiyaphum og har købt et dejligt landsted udenfor chiang mai. Hold kæft der er smukt!!! blot det at stå op om morgenen og se ud over dalen og mod bjergene...det er det hele værd.
Hvis der er nogen som tænker på at tage deres børn ud af skolen for en længere periode,skal i ikke tøve. Det er en stor oplevelse for dem. Tal med skolen og lav et program forløb over hvad de skal lave. Vores piger nød det ihvertfald.
Det er svært at være hjemme denne gang. Jeg kan da også mærke på konen ,at denne gang, gør det ondt at være i danmark. Vi savner simpelthen thailand alt alt for meget. Sådan går det jo.

Oprettet af rinpoche d. 03/05-2007 13:42
#2

Ja, sådan er vi jo så forskellige.
Ikke 10 vilde heste kunne få mig til at forlade dk på årets bedste tidspunkt Smile

Oprettet af rinpoche d. 03/05-2007 14:59
#3

Så sandt så sandt jsh71. Smile

Jeg synes bare man skal passe på med at blive altfor thailand-fikseret og kun vente på den næste tur uden at kunne værdsætte de gode ting i danmark, som vi især oplever i forårs- sommerperioden.

Kender adskellige der har det på den måde.

Personligt er jeg glad for at komme hjem hver gang, men igen sådan er vi jo så forskellige.




Oprettet af rinpoche d. 03/05-2007 17:02
#4

Kender det hn.
Jeg har også været afsted 4 gange ad 6 måneder. oktober-april.
Jeg var glad for at komme hjem og da specielt til den årstid, det gælder om at time hjemkomsten rigtigt ligesom du også har.
Og så iøvrigt bliver jeg også træt af lediggang, det er ikke lige mig.

Oprettet af dkjohnt d. 03/05-2007 22:09
#5

Det er kun godt at man kan savne gamle Danmark når man har været hernede i nogle måneder.
Men for mange der har boet her en årrække ændres dette billede. Jeg selv har svært ved at passe mig ind når jeg nogle gange er hjemme for at arbejde nogle måneder om året. Jeg synes Danmark er blevet gråt og trist, men det er måske det varme klima og livet hernede der er skyld i at jeg tænker således. Jeg længes kun efter at komme tilbage så hurtigt jeg kan. Og det er jo egentligt forfærdeligt at man tænker sådan om sit gamle hjemland.

Jeg synes også at alle virker stressede herhjemme. Alle farer afsted og alt foregår slet ikke som i det tempo man er vænnet til i Thailand. Man sår pludselig tvivl om hvad der er rigtigt eller forkert. Men det værste er at man faktisk ikke rigtig ved hvad der er ens hjemland mere, for alt det man har lært "er den rigtige måde", er blevet vasket væk.
Danmark er et velfærdsland, ja,- men er det udfra et økonomisk eller menneskeligt synspunkt.
Jeg vil mene at med selv 10 timers arbejdsdage er livskvaliteten bedre i Thailand. Simpelthen fordi der ingen stress er og at man har tid til hinanden..
Nå, men det var bare min egen mening.

Oprettet af mugge d. 03/05-2007 23:03
#6

jamen jeg kan ikke være mere enig dkjohnt.
Jeg ville ønske jeg kunne droppe det hele herhjemme og beplante familjen i chiang mai.Som jeg holder så frygtelig meget af.
Men for vores vedkomne,mener jeg at det er bedere at vente til pigerne er voksne og har fået deres uddannelser. Vores system herhjemme er nu meget bedre end deres i thailand.
Jeg var på chiang mai rajabhat universitetet i sidste uge,og snakkede med nogle 4 års studerene i engelsk. Kors hvor var de dårlige til engelsk både tale og skrive. Jeg sad og hjalp dem med nogle opgaver..og jeg mener at opgaverne svarede til 9 10 klasse herhjemme...ihvertfald ikke gymnasium niveau. Så derfor må vi blive herhjemme de næste 8 el 10 år så alle pigerne har fået deres udd.
Jeg føler også at alting herhjemme er gråt og trist. Savner thai kulturen og varmen.Men hva..jeg ved jo at jeg vender tilbage..det er aldrig et farvel men på gensynGrin

Oprettet af Thjaa d. 04/05-2007 07:25
#7

jeg har nu snart varet i thailand i 4 aar og jeg kommer sku nok aldri hjem til danmark igen
vorfor skulle jeg det ?
danmark er da et kelig land at vare i

saa jeg har und af dig at du er trungen at rejse tilbage

Oprettet af Payanak d. 04/05-2007 07:41
#8

Jeg er ogsaa i Thailand paa 4. aar og har det lidt paa samme maade.

Savner ikke Danmark...men men... jeg vil dog ikke udelukke at jeg flytter til Dk i fremtiden...maaske bare i en periode...


Oprettet af Payanak d. 04/05-2007 08:00
#9

Det er bare at begynde og laerer det bamsen...
...der er ikke noget at vaere bange for Smile


Oprettet af Saendaeng d. 04/05-2007 09:59
#10

Er her på 6 år. Kommer dog forbi Danmark engang imellem , da jeg lige skal forbi firmaet. Men et par dage er rigeligt til at besøge fatter og søskende. Smile

Oprettet af mugge d. 04/05-2007 14:02
#11

hej Jsh 71,nu hopper jeg lige ind før bamse når at svare ( undskyld bamse..jeg gir en vand næste gang vi mødes ), et godt hotel er suriwongsee hotel, tæt ved night bazaar,omkring 8-900 baht/nat. Vi boede der 2 nætter inden vores møbler kom frem til vores nye hus. Et udemærket hotel med pool og gode senge.
Og og og ..hvis nogen har lyst til at se paradis her på jorden,tag til Yang Na noi. Vores nye hjemby. Når man åbner vinduerne om morgen,ser man ud på bjergene i det fjerne og marker i alle mulige farver og dufte.
Det er så skønt..!!!!! Jeg kan ikke forlange mere nu..!Grin

Oprettet af Thjaa d. 04/05-2007 14:59
#12

jeg troger ik jeg kunne holle ud at komme vaek fra storebyen

hvem kunde leve uden pizahot og M.D Smile


Oprettet af Payanak d. 04/05-2007 15:40
#13

Jeg kan nu godt leve uden fastfood, men derudover saa elsker jeg Bangkok.

Det er stedet for mig at bo, og jeg savner ikke Phuket selvom jeg boede der i 2,5 aar.

Der er en verden til forskel paa livet dernede, og livet her i Bangkok.












Oprettet af rinpoche d. 04/05-2007 18:45
#14

Det er jo et periodisk fænomen og det sker hvert år i større eller mindre omfang.
Det skulle da ikke kunne afholde dig fra at tage derop igen, eller så kan du jo eksempelvis komme i regntiden, så er du befriet for den slags.


Oprettet af Nordstroem d. 05/05-2007 08:18
#15

Jeg har kun været her i Thailand i snart 2 år. Men jeg savner ikke Danmark. Een gang imellem kan jeg da godt længdes imod en vinter eller en gang efterår, men det går som regl over efter et par minutter hehe

Jeg tror ikke jeg kommer til Danmark igen andet end på ferie. skulle jeg blive tvunget til at forlade Thailand, så ville jeg nok prøve lykken i andre asiasike lande, hvem ved, måske kommer der snart en Dansk-Laos side eller en Dansk-Cambodia side hehe

Nordstroem

Oprettet af Suk Rak Ning d. 05/05-2007 09:20
#16

Jeg er her nu paa 3 aar. Det forste halve aar savnede jeg Dk en del, nu kommer det kun engang imellem og naar det kommer, ja saa er det simpelthen pga. at der er stinkene varmt, men efter et par minutter under moellen eller i air-con'en, ja saa er det gaet over igen.

Med hensyn til mad......Jeg kan virklig ikke se, hvorfor man skulle opgive sit danske mad, bare fordi man nu er et andet sted, hva' med Thai'erne i Dk, opgiver de deres hjemlandsmad ? nej vel.

Jeg lavede alle mulige Danske retter mad her ude i starten og der var selvfoelgelig en der kiggede mig over skuldren, det er saa resulteret i at Ning sporger som regel hvad jeg gerne vil spise, jeg kan saa naevne lige praecis den ret jeg oensker, og efter et stykke tid har hun saa fremtryllet den fantastiske ret...Thai eller Dansk.

Venskaberene i Danmark smuldre vel ogsaa en smule som tiden nu gaar, det kan vel ikke vaere anderledes, har da stadig kontakt til et par stykker i Dk over msn, men det er jo ikke det samme som at moedes face to face..........


Kender et par Danskere herude der siger til mig, at de spiser kun Thai og jo mere Chili jo bedre.....Jeg tror at hvis deres kaereste forstod at lave Dansk mad, saa ville de maeske sig i boeffer og frikadeller samt andet godt hverdag, men den er jo svaer at indroemme.....Shock

Saa hjem til DK, nej da, hvad skulle jeg dog der.....Men er selvfoelgelig stadig Dansk i Mit hjerte .......TAK....


Med venlig hilsen Suk........Cool

ps. Ning's hjemmelavede sea-food pizza er netop kommet ud af ovnen, saa kunde hos pizza Hot det bliver jeg aldrig..Grin


Her foeler jeg mig hjemme.

Redigeret af Suk Rak Ning d. 05/05-2007 09:51

Oprettet af mugge d. 05/05-2007 12:32
#17

vi kørte fra chaiyaphum mod sukhothai ,eftersom jeg aldrig har set , mutter ville lige lege guide for familjen og vise det ( selvfølgelig på en stinkende varm dag) der fandt vi et rigtig lækkert familje eget hotel...dejlig stemning fra start til slut..dette hotel skal i prøve : www.rueanthailhot...
Ja i som allerede bor i thailand må være i "heaven". Jeg er som tidligere skrevet "stavnsbundet" til dk de næste 10 år el nok snarere 12. Og Jsh71 vi mærkede heller ikke noget til forureningen. Men ok! vi var nok så opslugte af at bygge vores nye hjem opGrin

Redigeret af mugge d. 05/05-2007 12:34

Oprettet af michael a d. 06/05-2007 07:23
#18

hn. Godt indlaeg, jeg kan kun give dig ret imeget af det du skiver.

Oprettet af prasat d. 06/05-2007 10:34
#19

hvor opholder du dig i thailand jsh71 når du er i thailand.

renovation er noget der høre byerne til, i landsbyerne bliver ting smidt alle steder flasker dåser plastik pap og papir, og gerne henover muren ind til naboen, når de så er ved at drukne i det bliver det brandt af. thailand ligner en kæmpe svinesti uden for byerne. men ja det gør danmark også

godt indlæg hn

prasat

Oprettet af oleskyum d. 06/05-2007 12:12
#20

Jeg forstår overhovedet sammenligningen.

Hvis jeg går en tur vil jeg på 100 meter ser jeg mere svineri end på 1 kilometer i Danmark.