Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: onward ticket regulation
#1
well jeg endte med at måtte vise min invitation, men både penge og "Onward ticket" var de ligeglade med da de så mit 3 månders visum.
- og da jeg kun bor 192 km fra grænsen til Laos, så skulle visa-runs ikke være noget problem fremover !


Oprettet af
bahtman d. 11/02-2005 10:58
#2
commandertorp skrev:
well jeg endte med at måtte vise min invitation, men både penge og "Onward ticket" var de ligeglade med da de så mit 3 månders visum.
- og da jeg kun bor 192 km fra grænsen til Laos, så skulle visa-runs ikke være noget problem fremover !


og du har allerade internet
jeg har aldrig set nogle som skulle vise invitation i lufthavnen, men det er vel nye regler, og du kan vel altid skaffe en ny invitiation igen
#3
well som tingene er i øjeblikket er invitationen ikke noget problem

- Frøkenen er vist enten af den jaloux type, er meget forelsket, eller er bange for at hendes "falang" ikke kan klare sig selv ! - jeg bliver i hvert tilfælde ikke sluppet af syne !


- men det finder jeg jo nok ud af hen af vejen ! - og da hun er temmeligt opsat på at lære mig sproget, så skulle det vel ikke være så slemt !


#4
well

den blev krævet af det Thailandske konsulat i Danmark for at de ville udstede et 3 mnd. visum
- og i told-kontrollen ville de åbenbart sikre sig at den nu også passede med den person der havde inviteret eller hvad ved jeg !

- i hvert tilfælde ringede de til min veninde kl. ( for hende ) MEGET tidligt om morgenen ! - heldigvis sad hun på daværende tidspunkt i bilen på vej til Bangkok lufthavn for at hente mig

