Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Arbejde

Oprettet af phitsanulok d. 04/01-2008 20:32
#1

Arbejdstilladelse... Er er muligt for en Thai at søge om arbejdstilladelse, og måske endnu mere vigtigt... får de den nogensinde?? :-)

Oprettet af sabai sabai d. 04/01-2008 21:01
#2

Opholdstiladelse = Arbejdstiladelse.

Oprettet af phitsanulok d. 04/01-2008 21:41
#3

Så det kan ikke lade sig gøre at komme til Danmark og arbejde i lad os sige 1-2 år og så hjem igen?

Oprettet af taleofdk d. 04/01-2008 21:52
#4

Du kan evt. kigge i greencard ordningen, men nemt er det vist ikke, her er et link fra ny i danmark :
http://www.nyidan...egende.htm

Oprettet af phitsanulok d. 04/01-2008 22:11
#5

Fandt selv lidt også ...


Det er kun muligt at få en arbejdstilladelse til visse former for arbejde, fx arbejde som forsker eller specialist eller til arbejde, som hører ind under Jobkort-ordningen, dvs. enten arbejde med en årlig aflønning på mindst 450.000 kr. eller arbejde inden for et område, hvor der er mangel på særligt kvalificeret arbejdskraft.


Så umuligt... tjaee :-)

Oprettet af bastian d. 05/01-2008 15:18
#6

man kan saktens få en thai til danmark kun for at arbejde
en af mine bekendte fik en thaikok til danmark for at arbejde i hans resturant men først skulle han søge i danmark og i eu efter en uddannet thaikok da der ikke blev ansat nogle af den vej fik han en uddannet kok fra thailand til danmark uden problemer det tog alt ialt 3-4 måneder

Oprettet af phitsanulok d. 05/01-2008 19:27
#7

Hvor skal man søge en medarbejder OG hvodan kan de tjekke om der er nogen der hendvenner sig? :-)

Oprettet af ubon lynge d. 05/01-2008 20:08
#8

phitsanulok jeg går ud af det er en til butikken du søger, for så kender jeg svaret til dig hvis det er samme regler de køre efter stadigvæk.
Da vi hade thai shoppen vil vi have en thai op at arbejde i butikken samt i hjemmet, men da de mener det job kan klares af alle andre så kunne vi ikke få lov at tage en her op og arbejde,mere hade de ikke at sige, jo jeg kunne klage med vil der få samme svar siger de. Så du skal nok ikke regne med du ka få en her op, men prøv det kun jo være hvem ved,de gør nogle gange nogle mærkelige ting. Held og LykkeWink

Oprettet af bimmelim d. 05/01-2008 22:04
#9

Hvis det er en som skal sælge Thaimad eller andet Thai relateret så tror jeg måske der er en mulighed som Bastian nævner.
Man kan ikke have en dansker i en Thaibutik som ikke taler Thai eller kender til Thaimad etc.
Hvis hovedparten af kunderne er Thaimennesker så skal man jo kunne tale med kunderne og det kan en dansker jo ikke.
Der er heller ikke mange Danskere der kender til specielle thai ting som evt. sælges i butikken.
Hvis du skal søge om dette er det vigtigt at du fortæller dem om problemstillingen og så kan det jo være at det går igennem med ansøgningen.
Du kan dog ikke betale mindre end dansk mindsteløn til din medarbejder så det kan nok ikke betale sig med mindre man laver fusk og det kan ikke anbefales da de næsten 100% vil tjekke det i dit tilfælde.
Der er også noget med arbejdstider osv.

Oprettet af ubon lynge d. 05/01-2008 23:27
#10

Nej bimmelim jeg fik den besked at jeg kunne tage en thai der var i dk, og en dansker i en thai butik jo det gik da fint ved os når jeg var der, som regl ved thai;er selv hvad de skal have eller snakker de eng og lidt dansk det gik fint ved os.
Men som jeg skrev før det kan være det er blevet letter at fåen her op, nu har vi ikke haft thai butik i knap 2år der sker jo så meget nyt hver dag næsten. Hygge Wink

Oprettet af jesperfrb d. 06/01-2008 00:55
#11

bastian skrev:
man kan saktens få en thai til danmark kun for at arbejde
en af mine bekendte fik en thaikok til danmark for at arbejde i hans resturant men først skulle han søge i danmark og i eu efter en uddannet thaikok da der ikke blev ansat nogle af den vej fik han en uddannet kok fra thailand til danmark uden problemer det tog alt ialt 3-4 måneder


Reglerne er som bastian skrive, men her var der tale om resturant, og en Thaikok, det vil ikke være lige så nemt med en forretning, da det ikke kræver en desiderte uddannelse! Så jeg tror ikke på du får lov, men prøv da! Man kan kun få et afslagWink

Oprettet af bastian d. 06/01-2008 13:04
#12

den bekente jeg snakker om har en resturant og det var ikke noget specielt han gjorde ikke andet end han skulle bruge en kok der kunne lave thaimad det er der ikke mange andre end thaier der kan så ....
ok det er ikke lige noget man gør på 14 dage men det kan lade sig gøre