Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Boernefonden

Oprettet af Suk Rak Ning d. 13/06-2008 12:36
#1

Hva' er det lige der sker med den fond????

Sagen kort

Fra den ene dag til den anden forbød Børnefonden i september sidste år al kontakt mellem Birte Jensen og hendes thailandske sponsorbarn, Wipaporn. Thailand var blevet rigt nok til at klare sig selv og ønskede ikke længere at modtage den slags støtte, lød argumentet.

Tilbage i den fattige landsby nær Chiang Rai i det allernordligste Thailand sad den nu 12-årige pige og græd –uforstående over for, at hun ikke hørte fra Birte og ikke mere modtog penge til sin skolegang. Hendes forældre er døde af aids og bedstemoren, som hun bor med, er gammel. Birte gjorde alt, hvad hun kunne, for i det mindste at få lov at sige farvel –men forgæves. Først da flere af Ekstra Bladets læsere tilbød at hjælpe, fik hun igen kontakt til Wipaporn.



http://ekstrablad...018704.ece

Redigeret af Suk Rak Ning d. 13/06-2008 12:41

Oprettet af quickmouse d. 13/06-2008 15:53
#2

Nå så thailand er blevet rig, det vil da glæde min bank konto at høre Wink , nå men spøg til side, jeg fatter da heller ikke hvordan en forening af den kaliber kan tillade sig komme med en sådan en melding, men det skulle da ikke undre mig om de mente det grav alvorligt, det vil da klæ dem hvis de vil forsvare / kommenterer deres mening / holding og så se hvad de så mente i dag.

jeg forstår så ikke hvis det er deres grav alvorlige mening, hvorfor de så ikke henviser birte til CFF (samarbejdspartner) som fortsat støtter projekter i thailand.


http://www.bornef.../2244.aspx



http://www.christ...sfund.org/



http://www.christ...spx?id=253

Redigeret af quickmouse d. 13/06-2008 15:56

Oprettet af quickmouse d. 13/06-2008 18:25
#3

børnefondens ledelse burde lytte til denne music video med
alex feat, nick & jay, men så ville de jo nok få en dårlig smag i munden, hvis de da har nogen.


[flash=400:326]http://www.youtube.com/v/mgdZtgFEk70[/flash]

Redigeret af quickmouse d. 13/06-2008 18:33

Oprettet af mr bark wan d. 13/06-2008 22:09
#4

giv thaierne flere drikkepenge. GIVER ALTID MANGE TIPS TIL THAIER.Smile

Oprettet af jesperfrb d. 14/06-2008 04:24
#5

Helt enig! der er simpelthen for meget administration! Og der er massere af mennesker der vil ud i verden og hjælpe, men stort set ingen gør det uden løn! Ingen arbejder for kun kost og logiSad

Så hvis de skal betale løninger på dansk niveau, så skal der godt nok samles mange penge indShock