Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Pas på falske elektroniske flybilletter som udsendes lige nu

Oprettet af Lars Lang-Danmark d. 17/09-2008 18:26
#1

Den tyske afdeling af Zbot/Wsnpoem udfører i øjeblikket et større spamrun rettet mod bl.a. brugere i Danmark, Sverige og Norge med emne elektronisk flybillet

CSIS monitorerer og beskytter allerede download servere og blinddrops relateret til dette angreb, men anbefaler kunder, som ikke er beskyttet bag CSIS Mailfirewall eller CSIS Sec-DNS, til at udvise særlig opmærksomhed.

Den skadelige kode ankommer som en vedhæftet zip-fil. Modtageren skal tro at der er tale om en eletronisk flybillet. Der anvendes snedig social engineering som kan bevirke at modtageren af denne spammail kan være fristet til at åbne det skadelige indhold.

Den ankommer med følgende indhold:

Fra: [Spoofet / Forfalsket afsender adresse]

Emnelinje:

Your Online Flight Ticket N 68862

Indhold:

Good day,
Thank you for using our new service "Buy flight ticket Online" on our website.
Your account has been created: