Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Udon Thanee - Nogen som kender byen --området

Oprettet af christof lehmann d. 10/01-2009 13:53
#1

Hallo. Jeg skal til Udon Thanee i NØ Thailand i Februar måned og blive der i tre uger.
Er der nogen som kender til byen ? Hvordan ser det ud - hvad kan man gøre der med sin kæreste og to børn ?
Er der en guldsmed så mGrinan kan købe en ring ? Wink

Oprettet af John d. 10/01-2009 14:54
#2

Hej du kan jo prøve at kigge her, enten under Udon Guide eller under forum.
http://www.udonma...

Oprettet af christof lehmann d. 10/01-2009 15:32
#3

Hi allesammen -
Tusinde tak for jeres søde og meget hjælpsomme svar.
Hvordan kunne du vide det var en guldring jeg tænkte på når jeg spørger om Udonthanee er en større by - uhm Jeg håber inderligt hun tager imod den. Og ja - så var det fordi jeg ville finde ud af om der er steder man kan tage til som familie, sådan at børnene også få en god oplevelse.

Tusinde tak forøvrigt også for det gode råd at tage noget varmt tøj med til natten. Jeg skal bo udenfor selve Udonthanee i en landsby, og jeg vil tage et par gode sko og lidt varmt tøj med, sådan at jeg ikke står i sandaler og shorts i mudder og regn . Grin

Rigtig mange tak og en god weekend.
Korp kudn klap
Sawat dee klap

Oprettet af PT d. 10/01-2009 23:03
#4

Hej Christof.
jeg er selv i Udon hvert år hos familien,så jeg kender efterhånden byen ret godt,ligesom den nærmeste omegn.Udon er jo en temmelig stor by,så du skal helst have en bil til rådighed,hvis du skal bo ude i en landsby,ellers bliver det nok for kedeligt for børnene.Der er ingen Taxa er
i byen,så hvis du ikke har bil må man køre med Sam Law (Tuk-Tuk) eller bybusserne (songtaw) pickupper med 2 sæderækker bag,det er den billigste måde at komme rundt i byen på.Der er numre på busserne og du kan få et bykort på turistkontoret (TAT)som ligger inde i byen ved den stre sø Nong-Prajak.Der er jo ikke badestrande i byen,så vil børnene ud at svømme bliver det i et friluftsbad.Der er rigtig mange guldsmede i byen.men brug kun de store butikker.Der er 3 store rundkørsler inde i byen,en med et springvand,en med et stort ur,og en med prins Prajak(byens grundlægger).jeg kan anbefale dig at se hos guldsmed ved rundkørslen med springvand.det er reelle folk,Det er svært at rådgive dig om hvad i kan lave ,uden at kende jeres interesser,men husk at køre en tur til Nong Khai også,jeg hjælper gerne med flere oplysninger.
Hilsen PTSmile

Oprettet af PT d. 10/01-2009 23:20
#5

Hej Christof
jeg glemte at sige til det med påklædningen,at for os danskere/tyskere er det ikke koldt i Udon i februar,ca.25-28 omdagen og ned til 15 om natten,og det regner normalt ikke ret meget,så en tynd jakke og et enkelt par lange bukser til om aftenen (mest af hensyn til myggene)så behøver du som ikke så meget mere,sommertøjet og sandalerne kan du købe billigere når du kommer derned.
Hilsen PTSmile

Oprettet af kvindemin d. 11/01-2009 01:22
#6


http://www.wunder...al/TH.html


tja, lige nu 7.21 er der 9 grader, og helvedes koldt i hele thailand

Oprettet af jpo d. 11/01-2009 02:31
#7

hej kristof.
jeg bor fast i udon thani,lidt ude fra byen.
ja det er lidt koldt lige nu, ogsa naaste maaned.

Oprettet af christof lehmann d. 11/01-2009 12:06
#8

Hallo og rigtig mange tak for de mange svar fra
PT, Kvindemin, JPO, Strejfer ....
Det er overvældende at se hvor mange søde mennesker der tager del og sender gode råd.
Til transport - jeg har forlagt mit internationale kørekort for nogle år siden og aldrig bestilt et nyt - så det bliver tuk tuk eller ladebil Grin Men man kan jo tage det som en oplevelse.
Guldsmed- Det er rart at vide hvor man finder nogle troværdige håndværkere - tusinde tak .
Ture - Jeg vil helt sikkert tage på nogle ture - også Nong Khai - og se Natmarkedet - tage ud at spise - både med og uden børnene Wink og andet godt.

Det eneste jeg virkelig ikke har fundet frem til er en rigtig rigtig børnevenlig underholdning - så som en ZOO - men jeg finder garanteret ud af noget.

´Rigtig mange tak til allesammen - det er virkelig rat at se de mange svar.

Christof

Oprettet af Frank d. 11/01-2009 14:09
#9

PT skrev:
Hej Christof
jeg glemte at sige til det med påklædningen,at for os danskere/tyskere er det ikke koldt i Udon i februar,ca.25-28 omdagen og ned til 15 om natten,og det regner normalt ikke ret meget,så en tynd jakke og et enkelt par lange bukser til om aftenen (mest af hensyn til myggene)så behøver du som ikke så meget mere,sommertøjet og sandalerne kan du købe billigere når du kommer derned.
Hilsen PTSmile


Efter at have tilbragt december 2007 i Isaan står det klart, at der skal medbringes dansk vinterjakke næste gang. Det var koldt.Shock

Oprettet af PT d. 20/01-2009 21:31
#10

hej Christof og andre.

Jeg giver jer ret i at det er koldere i øjeblikket end normalt,også i nordøst thailand,så min bemærkning om at det var nok med en tynd jakke og alnge bukser, skyldes nok at jeg selv i DK arbejder meget udendørs, og tåler meget koldt vejr, uden det generer mig,så i Thailand fryser jeg sjældent,der er dog undtagelser, som når jeg f.eks.kører i taxi i Bangkok,og de har A/C på fuld hammer,og jeg er i korte bukser og t-shirt,medens taxi chaufføren har læderjakke på.Puha.

Christof, hvis du har et dansk kørekort(selvom du er tysk)så kan du gå op på kommunen med et pasfoto(borgerservice)og på få minutter kan du få et nyt internationalt kørekort der er gyldigt i 12 mdr- pris 50 kr,

venlig hilsen PTSmile

Oprettet af jpo d. 21/01-2009 02:07
#11

da jeg fik thaikorekort, til bil og motorcykel, ville de ikke se det internationale korekort kun det lille plast kort.

Oprettet af mark d. 07/02-2009 08:29
#12

Har boet her i snart 12 år. Bliver jævnlig stoppet i kontrol. Dansk kørekort er blevet accepteret hver gang. Ingen problem.

Oprettet af Suk Rak Ning d. 07/02-2009 09:50
#13

Endnu engang.........Hvis uheldet er ude, saa gaelder det Danske kort ikke iflg. loven...........................Alt kan selvfoelgelig boejes hvis man er heldig, eller har penge.

Toer da ikke taenke paa at hvis jeg koerte een ihjel og ikke havde mit TH kort.........7 - 9 - 13....banke banke banke..

Saa til alle, faa lavet et Int. kort, skal du vaere her laengere tid, ja saa faa lavet et TH kort........

Redigeret af Suk Rak Ning d. 07/02-2009 10:10

Oprettet af Suk Rak Ning d. 07/02-2009 12:54
#14

Mister Lung.

Maaske jeg maa boeje mig i stoevet......hmmm.

Men at have et Int. eller et TH kort maa vaere det mest fornuftige........


Fik jeg den reddet lidt i land........Smile

Oprettet af Suk Rak Ning d. 07/02-2009 16:32
#15

Mister Lung.

Dvs. at et int. kort saadan set bare er spild af penge ?

Ja jeg gi'r mig ikke friviligt...........Pfft

Oprettet af huratho d. 07/02-2009 18:14
#16

Hej
En int.kørekort er gyldig i 3 på hinnanden følgende mdr. selv om den gælder i 12 mdr. Efter den tid skal man have thai-kørekort.
Hilsen Hugo

Oprettet af rinpoche d. 07/02-2009 18:36
#17

Bemærkelsesværdigt så meget i begge 2 stadig har at sige her på dtw, selvom i begge bad om at blive slettet af medlemslisten.
Fint at i stadig er her.
Men prøv blot at tænke på at primadonna-effekten ikke er vedvarende og jeres generelle troværdighedsniveau nu er nede omkring anklerne.


Oprettet af cesse d. 07/02-2009 23:54
#18

rinpoche skrev:
Bemærkelsesværdigt så meget i begge 2 stadig har at sige her på dtw, selvom i begge bad om at blive slettet af medlemslisten.
Fint at i stadig er her.
Men prøv blot at tænke på at primadonna-effekten ikke er vedvarende og jeres generelle troværdighedsniveau nu er nede omkring anklerne.



Ikke for at være klåge Åge men er der ikke et regelmang der siger at man ikke skal gå efter personen men holde sig til emlet
Jeg tænkte bare

Hilsen Cesse

Oprettet af pigalle d. 08/02-2009 10:49
#19

mark skrev:
Har boet her i snart 12 år. Bliver jævnlig stoppet i kontrol. Dansk kørekort er blevet accepteret hver gang. Ingen problem.


Rigtigt, der er mange der får lov til at køre videre på det danske kørekort, jeg tror de vil være tilfreds med et sygesikringsbevis, men hvis uheldet er ude for du store problemer hvis du kun har dansk kørekort.

Oprettet af mr tirak d. 08/02-2009 12:30
#20

Jeg mener det er meget farlig at råde andre til eks, bare at køre på det danske kørekort.

Ja det går når man bliver stoppet, men fortæl mig lige hvilken thai betjent der kan læse/forstå et dansk kørekort, og er i stand til at vudere at det faktisk er ægte, de godkender det for ikke at tabe ansigt.

Når alt kommer til alt (hvis uheldet er ude) er vi farang og som sådan er vi på forhånd dømt til at tage skylden7 læs betale.
Derfor er det med at have sine papire i orden iht loven.
Igen medbring, rejseforsikring, og læs policen spec. vedr. leje af motor køretøj. (mc-jetski osv)
Jeg råder iøvrigt alle til aldrig at aflevere pas (hvilket faktisk er statens ejendom og ikke dit eget) som sikkerhed ved leje af spec. mc men også bil. sig passet er på hotellet og betal et depositum på nogle tusinde
Brug de 15 minutter og 50- dkkr på et int.kørekort.

Og lyt ikke til råd fra nogle der siger maj pen rai, no problem, osv.

Be safe god tur

Mr Tirak