Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: nu kan det være nok.....

Oprettet af FCKdk d. 28/08-2009 00:37
#1

hsthomsen skrev:
Sarah skrev:
Af ren nysgerrighed mr. Gonzo...fik intet svar på hvorfor du ikke vil have din kone til DK?



1. Hun skal ikke laves til en sur leverpostejs-dansker som f.ex. jeg selv!

2. Hun er syg, kræft i underlivet samt HIV.

Ja, det er voldsomt og fuldstændig sandt...

Vi har været sammen i 6 år, sidste år fandt jeg ud af at hun var HIV smittet, dvs. hun havde løjet for mig i 5 år.

Hun blev udsat for en gruppe-voldtægt da hun var 24 (phucking macho thai-mænd!), og blev smittet, hvilket hun fandt ud af da hun var omkring 29-30 - idag er hun 41.

Hun er uddannet damefrisør og Wat Po massør, og har aldrig arbejdet i barerne. Jeg er den første farang hun har kendt.

Hvorfor løj hun?


Tjaah, hvad er det sædvanlige med Thai'er?

"Face" - og tab af samme, det er det værste der kan ske...

At hun er HIV smittet er i Thailand det samme som at være pest-ramt, eller noget værre, de er forbandede og udstødte...


Elsker jeg hende?

Tjaah, det er vel mere af pligt nu end egentlig kærlighed, uden mig er hun fortabt...

Har hun og jeg grædt de tårer der skal grædes?

Ja...


Dr. Gonzo

....så forstår man lige pludselig godt hst's mavesurhed en gang i mellem!!!!Cool

Oprettet af FarangDingDong d. 28/08-2009 02:50
#2

Tak skæbne. Sikke noget. Det er godt hun har en god doctor (Dr. Gonzo).

Oprettet af Dream d. 28/08-2009 09:14
#3

Meget moerk og dyster laesning maa man sige............:-(

Oprettet af fckguld d. 28/08-2009 09:18
#4

hsthomsen skrev:
Sarah skrev:
Af ren nysgerrighed mr. Gonzo...fik intet svar på hvorfor du ikke vil have din kone til DK?



1. Hun skal ikke laves til en sur leverpostejs-dansker som f.ex. jeg selv!

2. Hun er syg, kræft i underlivet samt HIV.

Ja, det er voldsomt og fuldstændig sandt...

Vi har været sammen i 6 år, sidste år fandt jeg ud af at hun var HIV smittet, dvs. hun havde løjet for mig i 5 år.

Hun blev udsat for en gruppe-voldtægt da hun var 24 (phucking macho thai-mænd!), og blev smittet, hvilket hun fandt ud af da hun var omkring 29-30 - idag er hun 41.

Hun er uddannet damefrisør og Wat Po massør, og har aldrig arbejdet i barerne. Jeg er den første farang hun har kendt.

Hvorfor løj hun?


Tjaah, hvad er det sædvanlige med Thai'er?

"Face" - og tab af samme, det er det værste der kan ske...

At hun er HIV smittet er i Thailand det samme som at være pest-ramt, eller noget værre, de er forbandede og udstødte...


Elsker jeg hende?

Tjaah, det er vel mere af pligt nu end egentlig kærlighed, uden mig er hun fortabt...

Har hun og jeg grædt de tårer der skal grædes?

Ja...


Dr. Gonzo
undskyld også tit været sur på dig , men nu kan jeg føle med dig , pøj pøj og fedt du har stort hjerte ,stadig tager dig af hende- du et godt menneske pøj pøj god dag.

Oprettet af BJ d. 28/08-2009 09:52
#5

Ja hsthomsen, jeg har nu også en gang imellem måtte tælle til tre, ved nogle af dine debatindlæg.
Men den skæbne du lever i, har du nu ikke fortjent, jeg syntes det er dybt tragisk
og har faktisk stor melidenhed med dig.
Jeg ønsker det beste for jer.Wink
MVH.BJ

Oprettet af BJ d. 28/08-2009 10:04
#6

Derfor kan man vel godt være medfølende.....eller hva???
Men selvfølgelig skal det ikke opfattes som en fribillet
til at kaste med muder efter de andre medl. af DTW.
MVH.BJ

Oprettet af Dream d. 28/08-2009 10:14
#7

Enig, men hvis jeg havde skrevet : Hun er uddannet damefrisør og Wat Po massør, og har aldrig arbejdet i barerne. Jeg er den første farang hun har kendt.

Saa havde Dr. Gonzzzzo vaeret den foerste mand paa tasterne for at fortaelle mig at jeg da maatte ha' en brist.......og bla bla bla bla....


Dr. G. skriver ogsaa : Tjaah, det er vel mere af pligt nu end egentlig kærlighed, uden mig er hun fortabt...

Dertil kan jeg da kun mene, ja det manglede da ogsaa bare at du tager dig af hende, saa er der jo alligevel noget mand i dig.

En ulykkelig situation kan vi vel godt blive enige om at det er...meeeeeen....

Redigeret af Dream d. 28/08-2009 10:33

Oprettet af BJ d. 28/08-2009 11:20
#8

Ja Ja det er rigtigt Ezal, og jeg har også været været ude med riven efter ham.
Men jeg bærer da ikke nag og når alt er sagt i en diskotion eller muderkastningen,
er forbi, jamen så er alt da glemt fra min side igen.
Livet er sgu for kort til at gå rundt og bære nag og være negativ.
MVH.BJ
PS, Hvis jeg var dig hsthomsen ville jeg se at få taget en hiv-test
medmindre du allerede ved det, eller af frygt ikke ønsker at vide svaret.

Redigeret af BJ d. 28/08-2009 11:22

Oprettet af ThomasHOL d. 28/08-2009 11:45
#9

Dream skrev:
Enig, men hvis jeg havde skrevet : Hun er uddannet damefrisør og Wat Po massør, og har aldrig arbejdet i barerne. Jeg er den første farang hun har kendt.

Saa havde Dr. Gonzzzzo vaeret den foerste mand paa tasterne for at fortaelle mig at jeg da maatte ha' en brist.......og bla bla bla bla....


Helt enig og det har været skrevet så mange gange før at troede man det så var man godt naiv.

Faktisk er der en ting som undrer mig lidt og som får mig til at tænke på om det bare er varm luft der lukkes ud. HIV har en incubations tid på op til 20 år og langt de fleste vil uden behandling være død inden 10 år. En smittet i Thailand i 1992 har mig bekendt ikke fået den livsforlængene medicin man kan få idag. Det får mig til at tvivle på det der skrives.

Du får jeg sikkert på puklen, det virker bare lidt for konstrueret.

P.S. min kone's kusine fik AIDS i midt 90'erne og er forlængst død af det.

Oprettet af Dream d. 28/08-2009 12:00
#10

Hej Freja.

Jeg kunne aldrig traede paa en mand der ligger ned, og at baere nag ligger mig meget fjernt......

Min afdoede mor fortalte mig engang historien om boomerangen og den historie lever jeg efter.....


Dr. G har vidst det i et aar, saa det kan vel ikke som et chok for ham, men maaske for visse af os brugere her........


I oenskes alle en god dag her fra, vi ved jo ikke hvad der maaske sker imorgen.............og heldigvis for det...


Thomas.

Hvis det er varm luft, ja saa hoere alting jo op, jeg naegter at tro paa at folk kan joke med kraeft og AIDS.......

God dag til alle............nyd den.........Smile

Redigeret af Dream d. 28/08-2009 12:02

Oprettet af Kent26 d. 28/08-2009 16:03
#11

Uden kondom i 5 år med en hiv-smittet? Meget få bruger kondom i et fast forhold.

Uden behandling i 6 år? Ellers er det underligt, at man ikke opdager, at ens kæreste er i behandling - hyppige hospitalsbesøg og et ocean af medikamenter.

Nå men, held og lykke til hende, hvis denne underlige historie er sand.

Oprettet af b_j3ns3n d. 28/08-2009 16:31
#12

ja boller fra kohberg.. Shock
det sku en lidt kedelig historie at læse..
jeg har nok været lige meget enig, som uenig med dig i dine mange indlæg her på siden.
jeg har bare lige opdaget noget nyt om dig, du jo er skide smuk inden i Grin

Oprettet af FarangDingDong d. 28/08-2009 16:32
#13

HST skrev
”At hun er HIV smittet er i Thailand det samme som at være pest-ramt, eller noget værre, de er forbandede og udstødte...”

Dette er en af årsagerne til at mange HIV ramte ikke går i behandling. En anden årsag er skam og økonomi.

Jeg boede før i en landsby med ca 2000 indbyggere hvoraf ca 400 arbejdede langt væk og kun kom til højtider. Mindst en gang om måneden kom der en AIDS ramt hjem til familien for at tilbringe den sidste tid inden døden indtraf.

De Thai’er der går i behandling er meget diskrete. Kommer f.eks. med opdigtede historier om hvorfor de tager væk fra landsbyen i perioder. Hvis det så bliver opdaget af nogen at vedkomne går meget til læge , spreder rygterne sig med det sammehjemme i landsbyen om at det er AIDS hvad enten det er rigtigt eller forkert.

Der er meget sladder og rygter i en landsby og der er altid gyldne regler om hvis nogen gør noget bestemt så ”ved” de andre hvad det betyder.

Oprettet af b_j3ns3n d. 28/08-2009 16:41
#14

jeg tror da heller ikke du skal gå ind på en restaurant i kbh, og sige du har hiv, vis du ikke vil sidde alene. Der findes stadig mange fordomme om hiv/aids, og det sku ikke kun i thailand.
for lidt oplysning fra statens side.
det som om at hiv blev lagt i skuffen, da de havde fortalt det var en sexsygdom.

husk gummi

Oprettet af Thai d. 28/08-2009 17:31
#15

Trist læsning fra den gode jack Frown

Oprettet af Sarah d. 28/08-2009 17:52
#16

Hey Gonzo...
Tough one..det er jeg ked af at høre.
Dejligt at høre at du tager dig af hende...men hold da op, du har mærket kulturforskellen på den hårde måde!

Oprettet af hsthomsen d. 28/08-2009 18:20
#17

Tak for de venlige kommentarer, også de uvenlige, det tager jeg som en mand, ku' selv finde på at fyre en uforskammethed af, det ved alle jo!

Indlægget sku' egentlig ha' været en slags "Grand Finale" - ville ikke ha' besværet jer længere, for jeg kan mærke bitterheden mere og mere stikker sit grimme fjæs frem.

Tit forbander jeg den dag hvor jeg besluttede at rejse til Phuket for 2. gang, for i modsætning til den første eventyrlige rejse, så var det her jeg mødte min nuværende kone. Hun var på ferie i Phuket med en veninde, NEJ hun arbejdede ikke i en bar, Thai'er holder også ferier på deres smukke øer...

Allerede da var hun HIV smittet, men så helt normal ud.

I 2003 gik hun i behandling med den meget effektive nye HIV medicin, da havde hun haft flere tilfælde af div. sygdomme som var svære at komme igennem.

Hun formåede at holde det skjult for mig, gemte pilleglassene, og åd piller i skjul, hvilket ved et tilfælde blev afsløret i 2008.

Med den nye medicin kan HIV smittede leve mange år, men desværre er der en ret dyster bivirkning:

"lipodystrofi-syndrom"

Kroppens fedtlag svinder ind, og de kommer faktisk til at ligne AIDS patienter UDEN at være det...Ganske forfærdeligt ser det ud.

http://www.ugeskr...3_44_41771

Så, kære medlemmer af DTW og andre:

Betragt mit indlæg her som en slags OBS til Thai-rejsende, vær yderst påpasselig, selv i omgang med "pæne piger", tjek deres udseende:

Har de indfaldne kinder, tynde arme og ben, ja, så er der noget galt, helt galt...

God week-end...

Dr. Gonzo

PS: Nej, jeg er ikke tjekket om jeg har HIV. Jeg tror på "The Power of The Mind" - sammen med nogle avancerede Shaman-tricks - og det skal nok holde det lort fra døren!

Redigeret af hsthomsen d. 28/08-2009 18:24

Oprettet af b_j3ns3n d. 28/08-2009 19:32
#18

hsthomsen skrev:
God week-end...
Dr. Gonzo
PS: Nej, jeg er ikke tjekket om jeg har HIV. Jeg tror på "The Power of The Mind" - sammen med nogle avancerede Shaman-tricks - og det skal nok holde det lort fra døren!


hehe... thats some real woodoo shit you got there.. Grin
med din attityde er jeg sikker på du klare det lort uden problemer. (vis der altså er en lort at klareCool)

god weekend

Oprettet af prasat d. 29/08-2009 09:09
#19

thomas jeg var også gift med en thai for nogle år siden der havde fået hiv "men dette under ægteskabet".
om det var et år 2 eller 3 hun havde haft det ved jeg ikke, vi beskyttede os ikke under sexagterne.
jeg fik ikke noget af hende, det er utroligt svært for en kvinde at smitte manden mens det er meget nemt for en mand at smitte kvinden. hvis jeg var dig ville jeg få det tjekket op med det samme, da jo før du kommer i en evt. behandling jo nemmere vil de have det med at holde sygdommende fra din krop.
jeg husker den uge jeg ventede på svar jeg sov ikke og havde ikke ro i kroppen, sådan må du have det hver dag i øjeblikket og det sidste år tilbage. få ro i sindet og få taget prøven.

prasat

Oprettet af Thai d. 29/08-2009 12:25
#20

hsthomsen skrev:

Indlægget sku' egentlig ha' været en slags "Grand Finale" - ville ikke ha' besværet jer længere, for jeg kan mærke bitterheden mere og mere stikker sit grimme fjæs frem.



Please Jack dont leave DTW, så bliver det sku for kedeligt og fornuftigt her på DTW.

Mvh. Thai