Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Er der hjælp at hente fra ambassaden, hvis man bliver fængslet i Thailand ?

Oprettet af Big-Viking d. 09/11-2009 08:43
#1

Ikke en skid hjælp at hente på den ene eller anden måde.
Det er 100%.

Oprettet af thaikurt1 d. 09/11-2009 08:55
#2

De vil s... os et stykke dem der bo her Pfft

Oprettet af waree d. 09/11-2009 09:17
#3

vi så det i julen 2004 26dec. under tsunamien, da det endelig gik op for dem fik de fingeren ud af røven, det er i den størrelse der skal til for at få hjælp fra ambassaden. glem dem og pas på jer selv istedet

Oprettet af Big-Viking d. 09/11-2009 12:26
#4

Ja rigtigt. De er ikke til nogen hjælp i nogen sammmenhæng... Skal man have visum til ens kone, glor de på en som man er Alfons... Skide snobber er hvad de er.

Oprettet af joensen d. 09/11-2009 13:43
#5

Jeg har sagt det før og siger det gerne igen, det er utroligt vigtigt at skaffe sig nogle gode Thailandske venner der er respekteret og har en vis indflydelse, for hvis du får problemer kan de hjælpe dig. Hvis du er en ven af folket og har været en god dreng i Thailand vil de helt sikkert hjælpe dig.
Hvis du kommer i kløerne på øvrigheden og du er uskyldig, er det vel bedst at det bliver løst uden at den danske stat dliver indblandet, hvis du først bliver skrevetop i den sorte bog er det nok svært at blive slettet igen.

Det er da klart at hvis der drab og hård narko indblandet er det vel nok bedst at kontakte ambassaden eller måske fjernsynet og ekstra bladet.Frown