Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Er ny forretning = Betal politiet.. For jeg siger fuck dem !!
Oprettet af JD d. 23/11-2009 19:55
#1
For dæl'en du keder dig ihvertfald ikke derude i Sin City!
Policen i Thailand er "scum of the earth" - de er big-mafia, og man bør holde sig laaangt væk fra dem...
Fruens bror er politibetjent, og heldigvis så langt væk som i Phitsanulok, for han er da en gusten karl. Hun fortæller at han var med i "The Knight Riders" - da Thaksin regerede. Det var dem der i civil og på motosai drønede rundt og aflivede yabaa-dealers! Selvom han er lavere rangerende og har en minimal hyre, så er der stort hus, 2 biler og 2-3 mia noi!
Man er vel en rigtig thai-mand...
Du slipper nok ikke for at betale, men lad være med at indlade dig med dem, de vil bare malke dig til du er tom, træt og vil hjem til Mor Danmark...
Men du ved nok selv bedst inderst inde hvad du bør gøre, ikke?
JD
Redigeret af JD d. 23/11-2009 19:56
Oprettet af xxxx d. 23/11-2009 20:29
#2
det er ikke politiet der skal have penge.. men skat / afgift
om det er politiet der opkræver pengene ved jeg ikke.
Derfor ses ofte Pepsi reklame selvom det er en traktor mekaniker, de betaler skatten for at få lov at reklamere.
Oprettet af
rinpoche d. 23/11-2009 20:50
#3
Som jeg læser det på dit indlæg, Kenny, så har du endnu ikke fået en fordring fra BIB.
Hvad naboen siger er en ting, der er megen snak i Thailand er min erfaring.
Vi har en god ven fra "vores" mubaan, der er menig politibetjent.
Han har altid været en god fyr overfor os, men er i sit virke gennemkorrupt, upålidelig og en apresser i lokalsamfundet.
Forstår simpelthen ikke at man kan være en sådan kamæleon.
Sorry, hvis det er udenfor tråden.
Ked af at høre om dine fortrædeligheder Kenny, de bedste ønsker herfra.
mvh
Oprettet af xxxx d. 23/11-2009 20:52
#4
nej det er ikke bestikkelse denne gang...
der skal betales for lysreklamer, hvorfor ja det fandt jeg aldrig ud af, ej heller om det er en 1 gangs udgift.
Hvis man åbner en forretning og ringer til pepsi, så kommer de og stiller en køler op og leverer dit reklameskilt, i første omgang ikke lyskilt, for de har nok for tit leveret skilte for at se biksen lukket en mdr eller 2 senere.
Hvem du skal have fat i vedr betaling ved det ikke, men spørg en anden som har lysreklame.. ok det kan være steget meget for mente ikke det var så dyrt.
Oprettet af xxxx d. 23/11-2009 21:04
#5
jeg mener det var størrelsen på skiltet der bestemte prisen, men det kan jo være lavet om.
Oprettet af kvindemin d. 23/11-2009 22:01
#6
kennyhawk skrev:
Tak til Rinpoche for de pæne ord.
Og til Leif, ja, jeg håber du ret, for det er jo en helt anden snak hvis dette er noget reelt der skal betales for. Det man jo nødt til, og det vil jeg selvfølgelig gerne.
Fik iøvrigt oplyst det var pr år dette skal betales. Men har det da lidt mere afslappet allerede haha
kenny, på phuket har der i alle de år, jeg er kommet der, vaeret en skilteafgift med eller uden lys, er det thai navn på skiltet koster det x antal baht, er der farang og thai navn på skiltet, koster det dobbelt x antal baht. husk endelig thainavnet foroven, ellers er det manglende respekt for thailand
Oprettet af
Lung Yao d. 24/11-2009 00:34
#7
kennyhawk skrev:
Min seriøse indstilling er nok lidt at jeg ikke vil betale lige meget hvad de siger. Problematikken, den eneste for mit vekommende, er nok min kæreste og om de kunne finde på at komme efter hende når jeg ikke er i nærheden, for det tror jeg sagtens de kunne finde på. Men hvis jeg smider det hele til channel7 og det skulle havne i tv, så er deres magt vel anulleret pga de ikke har noget at gemme sig bag..
Igen, personligt er de velkomne til at prøve på noget med mig, men er lidt nervøs omkring min kæreste, (Ups, kone!) ved ikke kan nu bedre lide ordlyden i kæreste ;-))
Men det er et meget løst grundlag for jeg ville sku hellere betale en lokal de 30.000 for at skyde den første af de idioter frem for at betale politiet, men han ville sku nok bare stikke mig hvis han blev anholdt, (Inden de tævede ham ihjel). Men hold da kæft hvor er jeg træt af alt thaiernes pis omkring peng ekonstant. Dobbeltstander, bestikkelse, bedrageri og lort, løgn og latin hele vejen igennem. Fandme glad for de ikke alle sammen er sådan!

Som jeg læser din historie, så er jeg bange for at du er ved at "stikke hovedet i en hvepse rede".
Men hold da kæft hvor er jeg træt af alt thaiernes pis omkring peng ekonstant. Dobbeltstander, bestikkelse, bedrageri og lort, løgn og latin hele vejen igennem
Man skulle tro at det kommer bag på dig, og at du anede intet om det, før du kom til Thailand
- "Hvepse reden" består i at din Plan B:
Men hvis jeg smider det hele til channel7 og det skulle havne i tv, så er deres magt vel anulleret pga de ikke har noget at gemme sig bag..
Man skulle tro at du er lige ankommet til Thailand og især Pattaya. Lad os sige at du får "knaldet" ham der kommer for at modtage "almissen", Hvor og Hvordan ville du gemme dig for hans "venner", eller ville gå rundt med 25 bodygards omkring dig 24 timer i døgnet?
Skulle lige have tilføjet at jeg ikke finder at korruption er OK, men desvære varer det længe inden den bliver "udryddet" i Thailand..
Redigeret af
Lung Yao d. 24/11-2009 00:38
Oprettet af
Boes d. 24/11-2009 07:15
#8
Der betales aarlig skilteskat til Or Bor Tor.
Man betaler per cm2 uanset om der er lys eller ikke. Afgiften betales om skiltet er fastsiddende.
Som tidligere navnt skal der vare Thaitext overst ellers bliver det meget dyrere.
Skilt paa hjul er gratis.
Om BIB'erne dukker op og vil se cash - saa giver du dem visitkortet til din revisor " som staa for alt det okonomiske"
Du er jo bare en ussel falang som ikke maa haandtere penge.
Jeg bruger altid det kneb naar velkladte, uniformerede vil have bidrag til politiets firmafest og andet plat.
Det skal siges at revisoren aldrig er blevet kontaktet og tiggeriet er ophort.

Oprettet af
pdrhan d. 24/11-2009 08:39
#9
Kenny Hawk - prøv i aller første omgang at gøre som Boes skriver , giv dem visitkortet til din revisor....det tror jeg virker , og byd dem så på en kop kaffe og se hvad de gør....
Oprettet af
goldwing d. 24/11-2009 09:21
#10
Skeptikeren skrev:
Nu har du jo startet 2 tråde om det sammme emne, men jeg vil da prøve at besvare så godt jeg kan ud fra min viden.
1) Det undrer mig at du kan stå som ejer af en forretningstype der nemt kan bestrides af en thai. Loven siger nemlig at ingen farang kan starte nogen forretning der kan drives på samme vilkår af en thai.
2) Når du står som ejer må du vel så have fået en work-permit og hvad fortæller den? Og hvis du har den så må du også vide at ingen farang kan eje noget uden at der tilsvarende ansættes 4 thaier for hver farang. Derfor ser du så mange unge mennesker stå nyttesløse på de store steder som f.eks. Carfour. Der er 4 unge for hver farang der sidder oppe i administrationen.
Læs lige Kennys indlæg nr. 5, som fortæller at firmaet står i konens navn.
Oprettet af JD d. 24/11-2009 17:42
#11
Held og lykke med projektet, lad os høre hvordan det går...
JD
#12
ham skrædderen i sawasdee hotellet solgte mig tøj første gang jeg var i pattaya,skjorterne har holdt i 2 år og der er 2år mere i dem. 10 skjorter og 5 par bukser 10,000 bath og her i september købte jeg 10 skjorter hos ham der ligger i soi diana,fik en bedre kvalitet end den han tilbød,men så betalte jeg også 4000 bath for dem
Oprettet af
kimkingo d. 24/11-2009 17:53
#13
Hej Kennyhawk.
Først tillykke med biksen, og alt vel. Håber det kommer til at gå godt.

Og så en ide. Ved ikke om det er muligt. Men kunne man ikke lave skiltet til butikken indenfor butiksvinduet?? Og så spare de penge?? Bare en ide

Hilsen Kimkingo
Oprettet af
vandango d. 25/11-2009 06:41
#14
Talte med en Dansker igår som driver et hotel på samme gade som din kommende skrædderbutik.
På spørgsmålet om denne skilteafgift, kunne han oplyse at det havde han aldrig hørt om før.
Oprettet af
Lung Yao d. 25/11-2009 12:40
#15
kennyhawk skrev:
Jo det kunne man nok godt, men nu det ikke for at spare pengen, mere princippet i at jeg ikke vil lægge 5øre til politiets privat opspaing,
men nu vi har fået klarlagt det er reelt er der ontet problem, jeg betaler med et smil!

Nu er du ved at komme til "fornuft" (ikke fordi at jeg forherlige metoden) og du kunne have tilføjet : og " Vi levede lykkelige til vores dages ende".(husfreden skyld).
.
Redigeret af
Lung Yao d. 25/11-2009 12:41