Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Visa runners
#1
hejsa !
synes lige jeg ville oplyse om, at grænsen til Laos er lukket til og med 30/7 P.G.A. en kongres !
Så hvis der er nogen der havde planlagt Visa-run i Vientiane, så må det vente til efter denne dato !
her er et tlf. nummer folk kan ringe på hvis de vil være helt sikre på at grænsen er genåbnet. 042-420244 dette kan selvfølgelig også bruges senere

#2
Jeg er fra flere sider blevet opfordret til at poste lidt mere info om visa-runs til Vientiane, så jeg tog mig tid til at notere et par småting da vi var afsted først på ugen

;D
Visa Run Vientiane:
Thai grænsekontrol (Nong Khai) Tlf: 042-420244
Bus til Grænsekontrolpost Nong Khai 10-20 Tbht afhængig af tidspunkt
VISA fee Laos: 30 US$ (1500 Tbht) (31 US$ efter 10 pm og i weekender )
Entry fee 10 Tbht for pas og 50 Tbht for Thailandsk Grænsepas
Tuk Tuk til Vientiane 150 Tbht
Thailandske ambassade i Laos:
( åbner 8.00 am Man - Fre)
Visaansøgning lukker Kl. 10.00 AM
Modtag Visa efter 1 arbejdsdag mellem Kl. 1.00 og 3.00 PM
Pris: 1000 Tbht ( Husk at gemme kviteringen da det er den der viser hvilket pas der er dit ! )
Medbringes ved ansøgning:
Pas, 2 billeder, Kopier af billedside og Laos Visa fra pas, kuglepen, evt. læge-papire ( Stærk receptpligtig medicin og lignende) 20000 Thai Baht ( HVIS de nu skulle finde på at chekke det i tolden på vej tilbage ! )
Det skal lige siges at der ikke er faens mange ATM-automater i Laos, og endvidere er de Laotiske Kip ikke verdens stærkeste valuta ! - så har du ikke selv dine Thai-Baht med dig, så kan du godt få en del problemer med at fremskaffe de 20000, Tbht i Vientiane !!!
Oprettet af MisterM d. 03/08-2005 18:38
#3
???? Naermere oplysninger soeges....

Hvad skal i til Vientiane efter?

Man kan tage bussen over broen og gaa rundt om bygningen og tage bussen tilbage til Nong Khai med det samme og faar et nyt visa, 90 dage og det koster ikke noget

Det tager max en time eller to
Saadan var det foer men maaske er reglerne aendret
Desvaerre kan vi ikke faa gode raad fra
http://www.danish...
da Kaj desvaerre ikke mere er i Nong Khai

Jeg er ikke paa visarun mere saa jeg er ikke helt opdateret

Redigeret af MisterM d. 03/08-2005 19:01
Oprettet af
Bjarne d. 03/08-2005 21:23
#4
Kære alle seriøse brugere af dette smaddergode forum
Jeg fornemmer nogle helt nye indlæg med en negativ ladning, som kan starte en ny brand. Det er ikke det værd. Ignorér dem og lad os få nogle af de gode debatter/meninger/gode råd/ideer og meget mere, som der heldigvis er masser af her.
Positive hilsener
Bjarne

#5
Vill det ikke vaere en ide at tage commandertorp's informationer til efterretning og undlade at komme med dumsmarte bemerkninger. Maaske er det ment som en morsomhed, men det er nu den maade at siden bliver oedelagt paa.
Mr.M Dert visa man daar kommer helt an paa hvilket visa man har i forvejen. Er det et tourist visa er det kun 30 dage. Et non imi giver 90 dage. Det commandertorp taler om er et nyt visa og det skal soeges paa ambassaden. Det du taler om er et visa med multy entry eller et almindeligt tourist udstedt ved inrejse, og der er det nok at gaa frem og tilbage.
#6
nu er der jo en del forskel på visa i Thailand ! Jeg kunne ikke få mere end 3 mnd. da jeg først kom her, og dettwe 3 mnd. visa skal jeg have fornyet på en ambassade/konsulat udenfor Thailand hver 3 mnd.
Så jeg vil da sætte pris på at have Visa til et år eller mere af gangen ! Men da dette hidtil ikke har kunnet lade sig gøre må jeg "Nøjes" med det jeg kan få !
- Og jeg må venligst gøre opmærksom på at der var folk der opfordrede mig til at poste disse oplysninger ! Men jeg skal da gerne lade være med at følge sådanne opfordringer igen !!!
GRRRRRRRR !!!!!

Oprettet af
John d. 04/08-2005 06:18
#7
Bjarne skrev:
Kære alle seriøse brugere af dette smaddergode forum
Jeg fornemmer nogle helt nye indlæg med en negativ ladning, som kan starte en ny brand. Det er ikke det værd. Ignorér dem og lad os få nogle af de gode debatter/meninger/gode råd/ideer og meget mere, som der heldigvis er masser af her.
Positive hilsener
Bjarne

Jeg vil gerne slutte op om Bjarnes indlæg.
Commandertorpog Clyde jeg syntes jeres indlæg er helt fine, jeg er sikker på at vi er mange der gerne vil vide mere om visa problematikken.
John
Oprettet af MisterM d. 04/08-2005 07:23
#8
clydehaumann skrev:
Vill det ikke vaere en ide at tage commandertorp's informationer til efterretning og undlade at komme med dumsmarte bemerkninger. Maaske er det ment som en morsomhed, men det er nu den maade at siden bliver oedelagt paa.
Mr.M Dert visa man daar kommer helt an paa hvilket visa man har i forvejen. Er det et tourist visa er det kun 30 dage. Et non imi giver 90 dage. Det commandertorp taler om er et nyt visa og det skal soeges paa ambassaden. Det du taler om er et visa med multy entry eller et almindeligt tourist udstedt ved inrejse, og der er det nok at gaa frem og tilbage.
Jo Clyde du har ret

Det var ikke ment som en morsomhed men jeg fik ikke det hele med

Derfor var der ???? i starten
Det samme kan goeres i Masai uden problemer

Et visa til Burma koster kun 300 THB for falanger

Her spoerger immigrationen oven i koebet om man skal stemples ud og ind igen
Chong Mek er samme men man skal stoppe i Phibun hvor imigrationkontoret ligger. Her spoerger myndighederne om de ikke skal give en extention i stedet

Ved Chong Mek kan man gaa direkte ind i og ud af Laos og et 1 dags visa koster 10 THB for falanger

Hvor laenge det gaar ved jeg ikke da de i oejeblikket er ved at opfoerer en rigtig immigrant- og told bygning

Jeg har aldrig vist pas eller blevet chekket
Hvis en extention er nok kan det goeres i Bangkok eller paa naermeste immigrations kontor

Jeg kan anbefale de lokale immigrations kontorer da de er smaa og du let bliver en 'kendt' person og der er ingen spoergsmaal, kun de normale formularer og dem udfylder de ofte for dig
En sidste ting. En amerikansk statsborger jeg kender var i Vientiane for at soege et 1 aars visa da han er gift her. Det var uden resultat saa han floeg til Hawai og fik hans 1 aars visa uden problemer.
Det er vores indtryk at det er meget vanskeligt for falanger at faa 1 aars visa i Vientiane ...og paa andre Thailandske ambasader i SE Asien. Det faas bedst i hjemlandet

Redigeret af MisterM d. 04/08-2005 07:35
#9
Mr. M
Det var nu ikke dit indlaeg jeg siftede til, men indlaeget om hvad man skal i Vientiane. I oevrigt kan du ikke faa et stempel i dit pas hvis du krydser til Laos uden for en officiel overgang. Du kunne endda oebe ind i besver med at komme tilbage, selv om sansynligheden dog ikke er serlig stor.
Oprettet af MisterM d. 04/08-2005 10:51
#10
clydehaumann skrev:
Mr. M
Det var nu ikke dit indlaeg jeg siftede til, men indlaeget om hvad man skal i Vientiane. I oevrigt kan du ikke faa et stempel i dit pas hvis du krydser til Laos uden for en officiel overgang. Du kunne endda oebe ind i besver med at komme tilbage, selv om sansynligheden dog ikke er serlig stor.
Det var nu ikke dit indlaeg jeg siftede til, men indlaeget om hvad man skal i Vientiane.
Jeg vil gerne spoerge om der nogen her der kender til danskere som har faaet 1 aars visa i Vientiane.????
Vientiane er kun en noed loesning til ca 3 mdr
Du har igen stort set ret

men f. eks i Masai spoerger immigrationen om det kun er et 1 dags besoeg eller om man skal stemples ud for at forny sit visa
Chong Meg er er en officiel overgang selvom det i oejeblikket naesten kun er en 'havelaage'

For faa aar siden stod de thailandske myndigheder ved graensen og advarede falanger at tage til Laos hvis de mente at der kunne opstaa problemer med at komme tilbage, en god service

Husk at der tales lao og at der er livlig trafik paa begge sider

Thailaenderne ved godt hvad der foregaar i Laos
Jeg har vaeret i Cambodia paa et 1 dags visa via Chong Meg

Nogle bekendte havde koebt nogle grunde hvor de vil bygge et turistresort

Det var en dejlig og meget smuk tur

Og ingen problemer

Redigeret af MisterM d. 04/08-2005 11:04
#11
Wilfred vil du have noget imod at aabne en ny traad med dit intetsigende pjat. Dette traad handler om visaruns og intet andet. Tak skal du have, det var meget venligt af dig.
Oprettet af MisterM d. 04/08-2005 16:35
#12
Wilfred skrev:
i cambodia er de også billige, specielt i phnom penh oppe ved k11
wilfred
Jeg ved slet ikke hvad du mener

Hvad er k11
Jeg synes ogsaa at du boer skifte traad

Oprettet af
rinpoche d. 04/08-2005 17:13
#13
Hej MM,
Det taler til din fordel at du ikke kender dette berygtede etablissement, berygtet pga mindreårige piger.
Tak for opdateringen Commandertorp
rinpoche
Oprettet af MisterM d. 06/08-2005 11:49
#14
Mindreårige piger interesserer mig slet ikke
Men en voksen pige med former som en sportsvogn med gode 'forlygter' og en flot fransk Pariserbagdel banker mit hjerte

Hvis maalene for forlygter og bagdel er omkring 100-50-90 cm, ja saa kan jeg faa min lille gearstang op i hoejeste gear

Oprettet af
John d. 06/08-2005 12:12
#15
De mål er der ikke stor sansynlighed for at du finder på en Thai, så kør du bare med automatgear



John
Oprettet af MisterM d. 06/08-2005 12:29
#16
Jeg tror gerne at du ikke kender nogen naar du siger det
Men jeg kender flere af denne type
Ikke for at fornaerme nogen men
generalt er det kun 'gamle' og brugte piger man finder i Pattaya

Men de er da ogsaa gode nok

#17
Helt præcis,hvad og hvor er det best og billigste at "lave visa-runs når man bor i Pattaya for 1 mdr ad gangen" 20.000 bath lyder dyrt.
Jesper_dk
#18
jesper_dk skrev:
Helt præcis,hvad og hvor er det best og billigste at "lave visa-runs når man bor i Pattaya for 1 mdr ad gangen" 20.000 bath lyder dyrt.
Jesper_dk
Hej Jesper_dk,
Så vidt jeg har forstået fra diverse indlæg både her i forumet og andre steder, bl.a. :
Thai Visa.com :
http://www.thaivi...485.0.html
The Viking , (Nye visumpriser):
[url]www.scan-siam.com/index.php?pageid=4[/url]
Så er beløbet på 20.000 baht, et beløb som du kun skal vise for at bevise at du kan forsørge dig selv under opholdet i Thailand og ikke er ubemiddlet. I principet hvis du ikke har dem, kan du lige som mange EXPATSgører, låne dem i en uge, men
HUSK lige at betale dem tilbage

.
M.v.h., M. Rasmussen

#19
Hej falang Yao.
Jeg troede at man skulle betale 20.000 hver måned man lavede "visarun" og,hvis man ikke har de 20.000 kunne det jo være at man skulle blive hjemme i sikre Danmark

Jeg overvejer meget at bosætte mig i Thailand derfor synes jeg det lød dyrt, hvis man skulle betale 20.000 hver måned.
Jesper_dk
#20
Indrejsemyndighederne kan ved indrejse til Thailand kraeve at se ducumention for midler til opholdet. ( 20000 Baht for en enkelt person og 40000 Baht for en familie. Beloebene skal vises i kontanter. De kan ogsaa kraeve at se billet for videre rejse ud af Thailand. Det er dog meget sjeldent at det sidste skeer. Det er heller ikke ofte at der kreves at der vises penge, men det sker. Der er dog rygter om at man er begyndt at kigge rutine visarunners efter i soemmene for at se hvad de enkelte rent faktisk foretager sig her og hvordan de faar penge til opholdet.