Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Tandlæger i Bangkok
Oprettet af jesperfrb d. 17/05-2006 22:06
#1
Lige opdatering på tandlæger i bangkok.
Jeg var på Bangkok dental hospital i sidste uge, meget profesionnelt og god service.
Sendte dem en e-mail, fik svar inden for 12 timer, med prisoplysninger og alt relevant information. Bestilte tid på e-mail og alt var klar da jeg kom.
Priserne ligger måske noget over hvad man kan finde på de mindre klinikker, med langt under danske priser. Og de er mindst lige så dygtige, hvis ikke bedre end danske tandlæger.
Redigeret af jesperfrb d. 17/05-2006 22:06
#2
Hej,
[mail][/mail]
/Robert
#3
Jeg skulle nok havde skrevet, at [mail][/mail] er en email-adreesse, hvor man kan skrive på dansk. Websiden er derimod her: [url]www.dentalthailand.com[/url].
Oprettet af phitsanulok d. 14/08-2006 01:20
#4
nogen der ved hvad det ca vil koste at faa revet en tand ud og lavet 2 huller>>?
Oprettet af
solmand d. 14/08-2006 04:57
#5
ja ca 300 danske med bedøvelse har selv prøvet
solmand

Oprettet af h d. 14/08-2006 08:00
#6
jesperfrb skrev:
Lige opdatering på tandlæger i bangkok.
Jeg var på Bangkok dental hospital i sidste uge, meget profesionnelt og god service.
Sendte dem en e-mail, fik svar inden for 12 timer, med prisoplysninger og alt relevant information. Bestilte tid på e-mail og alt var klar da jeg kom.
Priserne ligger måske noget over hvad man kan finde på de mindre klinikker, med langt under danske priser. Og de er mindst lige så dygtige, hvis ikke bedre end danske tandlæger.
jeg giver dig helt ret dental hospital er fantastiske priserne er over normalen i thailand men alle tandlæger er specialister i deres felt så de har en tandlæge der udelukkende laver rodbehandlinger, en der kun laver huller, en der kun laver kroner og så vidre
og de er alle langt bedre en danske tandlæger
http://www.dental...ngkok.com/
Oprettet af Suk Rak Ning d. 14/08-2006 08:27
#7
Hvis der evt. skulle værre nogen med gebis, så er den nemmeste og billigste løsning på en rensning : Inden du går i seng ligger du gebiset ud på fuglebrædtet og næsten morgen er de rene som en barnenumse............Smart...........Ik'.......
Suk....................
Fik lavet en kindtand ( flækket ) ca. 1200 THB
Oprettet af Anonym Bruger d. 20/12-2006 10:09
#8
Hej Alle.
Er der nogen der kan hjælpe mig jeg skal have lavet 2-3 tænder hvor der skal krone på, og så vil jeg bare høre om der er nogen. der kan anbefale en tandlæge omkring bangkok eller helst i Bangkok.
Jeg har tandlæge skræk, så de må meget gerne være søde og rare !
Hvad ligger priserne på Ca.....
Hilsen Michael[mail][/mail]
[code][/code]
Oprettet af
paulsenp d. 20/12-2006 10:22
#9
Hej Michael,
Prøv at se her:
http://www.medith...gkok.shtml
Jeg har ikke personlig erfaring med tandlæger i Thailand, men min kone fik for nogle måneder siden repareret noget juks, en dansk tandlæge havde lavet. Hun har nu droppet sin danske tandlæge til fordel for de thailandske.
Oprettet af
alber d. 20/12-2006 11:50
#10
jeg har lige været hos tandlæge
2 huller 1 tand ud samt tandrensning 1100 bath
jeg er super tilfreds det er så tredje gang jeg er der
min kone og børn er også meget glade for hende
men jeg har dog også været uheldig hos en anden i samme by (Chaingkham. Phayao) men er det ikke sådan alle steder
Jan
Oprettet af
John d. 20/12-2006 16:43
#11
Hej
jeg har de sidste 4 år brugt [url]www.dentalhospitalbangkok.com[/url] i Bangkok.
De er nok ikke de billigste men det er perfekt arbejde, og de er søde og rare.
God fornøjelse

Oprettet af Anonym Bruger d. 02/01-2007 13:06
#12
Hej med dig/jer !
Er der nogen der kender noget til en tandlæge clinic i bangkok som hedder.- smile clinic bangkok
Da jeg regner med at få lavet en krone eller to, hvis det altså er en god tandlæge ?
Med venlig hilsen
Michael Andersen
Davser Michael
Mons det er den hersens
http://www.dental...
bamsen
Oprettet af Anonym Bruger d. 03/05-2008 06:39
#13
Hej John.
Så må det være et andet sted som hedder det samme, for jeg har lige været hos Dental Hospital Bangkok og magen til snopper har jeg aldig oplevet, de er søde og rare når mand vil bestille en tid til div på nettet(Khun Pandita) men det virker på mig som om det kun er en penge maskine, og det troede jeg virkelig at Thaierne kunne gøre bedre!
Dette sted kan jeg ikke anbefale til min værste fjende!
Mvh Michael
John skrev:
Hej
jeg har de sidste 4 år brugt [url]www.dentalhospitalbangkok.com[/url] i Bangkok.
De er nok ikke de billigste men det er perirkerfekt arbejde, og de er søde og rare.
God fornøjelse

Oprettet af
John d. 03/05-2008 09:24
#14
Jeg har ikke været der længe.
Men der kan ske meget på 1½ år