Så skipper Clement her forleden i debat om Dong, ynkeligt hvordan Venstre og Socialdemokratiet klamrer sig til hinanden med tåbelige løgnagtige floskler.
Helt pinligt blev det, da skipperen spurgte ind mindst seks gange til den gode Socialdemokrat, som stadig nægtede at svare på konkret formulerede spørgsmål.
Idag tuder den dansende fejekost fra Alternativet samt Søren Pind over Clement.
Sidstnævnte har trods mange år i politik aldrig udrettet noget som helst, men er dog liberal garanti for, at f.eks. politi og fængselsvæsen fortsat kan holdes i armod.
Jeg troede det var Murdoch som var det onde dyr i åbenbaringen, og ved Gud han har magt og gjort mange tåbeliige ting..åbenlyst.
Rotchild er nok mere smart og holder sig mere i baggrunden, dvs blander sig ikke i det redaktionelle indhold, så længe pengene vælter ind. Og dog måske via stråmænd?
På mig virker journalisten og fotografen iøvrigt som selvstændige. De promoverer sig selv i begyndelsen og slutningen af videoen, dvs ikke repræsenterende et medie.
Deres rapportage er iøvrig gennemsyret af konspirationsteorier.
Deri er jeg ret enig,selvom jeg ikke mener,at det har så meget med Muhammeddaner-problemet,at gøre,så længe vores magthavere,importerer dem uden spørgsmål !
De er nødt til at have en vis tilstrømning for at kunne holde systemet i gang. Uden en vis mængde sociale klienter så er det svært at holde skatten oppe på et hjernedødt niveau.
Ja der ikke noget at sige til at de offentligt lønnet inhabile mennesker er så skide positive over at landet er ved at blive kørt i sænk, når man tænker på hvor mange af dem som har økonomiske interesser i en fortsat og gerne voksende strøm af sociale klienter.
Det hedder velfærdsdanmark!!!! Velfærd min bare røv, de vil skide på Hr. og Fru Jensen. Det eneste som tæller er deres egen offentlige forsørgelse. Mest muligt i tegnedrengen for mest mulig kløen i deres bredrøvet røv og mindst mulig armene ud fra kroppen.
Bare de dog i det mindste gad at holde deres kæft om hvor skide godt det går og de gad droppe deres racisme-beskyldninger til højre og venstre når deres kære sociale klienter til trods for en opvækst i en social rundkreds alligevel vælger at slå sig ned som pusher, røver, voldtægtsforbryder, tricktyv, hellig kriger eller lignende.
Det er i hvert fald bemærkelsesværdigt at de indvandre som er interesseret i at klare sig selv og derfor ikke har den store kontakt med det offentlige Danmark finder andre, mere ærefulde og lovlige måder at ernærer sig selv og deres familier på.
Det offentlige og velfærden har spillet fallit. Det offentlige og velfærden er en råddent projekt, pilråddent - og kun for dem som har interesse og egen økonomisk vinding ud af det. Og desto flere som får en bid af kagen, desto mindre brok. Det er med et andet ord, moderne slaveri. Vor tids lænker.
Og hermed er vi tilbage ved Glistrups ord og tanker.
Det er i borgernes og i medlemslandenes interesse ikke at vide, hvordan forslag om en direkte EU-skat udvikler sig. Åbenhed om processen vil føre til en dårligere beslutning, forklarer EU-Kommissionen.
En arbejdsgruppe under ledelse af den tidligere kommissær Mario Monti har siden februar 2014 haft til opgave at se på finansieringen af EU’s budget.
Formålet er at bane vejen for en mulig overgang til en direkte EU-skat, for eksempel ved en fast procentdel af momsen. EU har som organisation ingen ret til at indkræve skat af borgere eller virksomheder.
I dag finansieres størstedelen af budgettet ved, at medlemslandene betaler ind til den fælles kasse i forhold til, hvor rige de er. Rigdommen måles i landenes bruttonationalindkomst og momsunderlag – hvor mange penge der omsættes i den officielle økonomi. Den ordning har Mario Monti's ”Højniveaugruppe om egne ressourcer” til opgave at kigge nærmere på.
Hvordan arbejdet skrider frem, kan vi dog ikke rigtigt vide. Det er det heller ikke meningen, at vi skal.