Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Suvarnabhumi disputes ‘world’s 9th worst airport’ rank

Oprettet af Nero d. 20/06-2017 09:54
#1

JohnBKK skrev:

Nej, de spærringer virker ikke, man kan stadigvæk gå igennem..

Her er så fordelen ved at undgå deres nydelige arrangement downstairs:

"the system is not foolproof at all, as Airport cabbies are A LOT more dishonest than those cabbies who occasionally deliver a PAX to the Airport.
I experience a "cheating attempt" rate of at least 30% when using the official counter, compared to a ZERO "cheating attempt" rate when using arriving cabs from the departure area. Going to/from Swampy around 30 times a year. And I couldn't care less about the 50 Baht fee, I would even pay 100 if I know I am entering a Taxi with a honest driver."

https://www.thaiv...rt/?page=2

Viser jo bare hvilken elendig skod-lufthavn det er, svindel over det hele, stort set...


Hæhæ' SWAMPY...! den var Go'. Grin

Oprettet af JohnBKK d. 20/06-2017 20:15
#2

natty skrev:

Jeg synes også sumpen er skrækkelig, men med hensyn til taxaer er det nu ret nemt. Kan godt være de kommer med flatrate forslag, men så siger man bare nej og meter, også selvom du allerede sidder i taxaen. De kører dig alligevel, da der via billetsystemet er tjek på både navn og nummer på chaufføren. Det er faktisk ikke fra sumben jeg har problemer med taxaer.


Hvad med at få tildelt en SUV i det system og han vil ha´ ekstra fordi det er en større vogn?

Har oplevet det og lavede en h.....s ballade, og der blev rettet ind. Som sagt, altid op i Departure, og selvom de har lavet nogle "oneway" svingbarrierer, så kan man sagtens krabbe sig gennem og køre bagagen under den spærring, no problem, jeg gider simpelthen ikke deres p!s nedenunder og ævlen frem og tilbage, og har man så endelig accepteret turen, så køres der F1 med sømmet i bund fordi Somchai-svinet er sur, og lider af akut face loss, fuck dem!!!!

Redigeret af JohnBKK d. 01/01-1970 02:00

Oprettet af milex d. 21/06-2017 14:22
#3

Ja, man bestiller en SUV hvis det er behovet og får en sådan tildelt.
Nej man skal ikke forhandle. Meget simpelt - meter eller ej. Som Natty skriver.

Oprettet af THansen d. 21/06-2017 14:51
#4

JohnBKK skrev:

"After being ranked as the world's ninth worst airport by website airhelp.com, Suvarnabhumi Airport is skeptical about the data used to justify its low score."

[img]http://www.bangkokpost.com/media/content/20170618/c1_1271083_170618155650_620x413.jpg[/img] is not a valid Image.

http://www.bangko...rport-rank

De ku´godt ha´scoret en placering tættere på toppen... skrækkelig lufthavn..

Sad

Københavns Lufthavn indtager mærkeligt nok en samlet 5. plads i samme undersøgelse men scorer dog noget lavere end Suvarnabhumi på passagertilfredsheden...

5. plads - Københavns Lufthavn - score 8,04

Punktlighed: 8,6
Servicekvalitet: 8,0
Passagerernes evaluering: 5,7

68. plads - Suvarnabhumi - score 6,30

Punktlighed: 6,5
Servicekvalitet: 6,0
Passagerernes evaluering: 6,9


https://www.airhe...lufthavne/

Oprettet af The_Horror d. 21/06-2017 16:54
#5

Engang var Suvarnabhumi en af verdens bedste lufthavne og jeg synes stadigvæk at den er god. Har aldrig haft problemer (endnu).

Men den er også ved at nå (hvis ikke allerede) dens max kapacitet, mens antallet af passagerer stigere stødt. Det må skabe problemer, og ikke siden Thaksin-tiden er der investeret væsentligt, kun billige udvidelser (lappeløsninger).

Derudover stiger udgifterne til driften hvilket påvirker oplevelsen negativt, for folk vil have det billigt.

Den økonomiske fremgang i TH har gjort dem højrøvet ligesom alle andre der oplever hurtigt fremgang (fx rusland og olielandene).

Med andre ord: Den magiske thai smile feeling med buddha og orkideer er ved at falme. Thai 4.0 er en realitet og nu går det op for folk at det hele tiden har været en illusion....at du og jeg blot er et nummer...et ligegyldig og irriterende komma. Derfor disse konstante Thailand backlashes (thai bashings).

Oprettet af JohnBKK d. 21/06-2017 17:11
#6

Wiki om Swampy:

https://en.wikipe...rt_project

Der er blevet skimmet og skummet en del derude.

Typisk... Hammer

Det mest betænkelige er sub-standard materiale og procedurer da de lavede run-
og taxiways. Det hedder ellers "Safety First" på alle Thai byggepladser..

https://www.thegu...s.thailand

Oprettet af milex d. 21/06-2017 17:20
#7

JohnBKK skrev:

Wiki om Swampy:

https://en.wikipe...rt_project

Der er blevet skimmet og skummet en del derude.

Typisk... Hammer

Det mest betænkelige er sub-standard materiale og procedurer da de lavede run-
og taxiways. Det hedder ellers "Safety First" på alle Thai byggepladser..

https://www.thegu...s.thailand


Du ved selvfølgelig at de artikler du refererer til er 10-15 år gamle.

Og tro det eller ej sumpen er der stadig.

Oprettet af JohnBKK d. 21/06-2017 17:27
#8

Hahaha! Selvfølgelig ved jeg da det, men de fortæller jo en historie om den lufthavn, og hvorfor meget ikke fungerer optimalt i dag..

Fra The Nation, 2012:

http://www.nation...c/30185692

Read the rules

Redigeret af JohnBKK d. 21/06-2017 17:40

Oprettet af kanut d. 24/06-2017 03:54
#9

Jeg tror, at enten har John BKK fået det forkerte ben ud af sengen i dag.Sleeping good
Eller måske er han bare en sur gammel mand.Angry det har han nok ikke været altid, han har måske også være en sur ung mand engang.Angry

Jeg syntes personligt at lufthavnen i Bangkok er ok. Cheers men jeg er jo heller ikke så forvendt, da jeg jo også syntes at Stable Lodge er et dejligt sted at bo.Pibe

Oprettet af JohnBKK d. 24/06-2017 07:14
#10

Udmærket sammenligning kanut, Stable er overvurderet, med overpriser og overlegen betjening, samme med Sumpen..

......................... LOL LOL

Oprettet af Wardog d. 29/06-2017 23:40
#11

suvarnabhumi er faktisk en meget smuk og overskuelig lufthavn, men en stor del af personalet er flabet og ubehjælpsomme. man er nødt til at bestille taxa ved en skranke for ikke at blive snydt af pirater, og her kommer man stadig af med en hæftig overpris. jeg gav fucking 2500 baht for en tur til pattaya og det var den billigste!

Oprettet af vandango d. 30/06-2017 08:42
#12

For 250 baht kan du tage bus til Pattaya, hvor du bliver kørt ud til dit hotel.

http://www.belltr...ervice.com

Oprettet af chillielsker d. 02/07-2017 22:25
#13

Wardog skrev:

suvarnabhumi er faktisk en meget smuk og overskuelig lufthavn, men en stor del af personalet er flabet og ubehjælpsomme. man er nødt til at bestille taxa ved en skranke for ikke at blive snydt af pirater, og her kommer man stadig af med en hæftig overpris. jeg gav fucking 2500 baht for en tur til pattaya og det var den billigste!


Nu nogle af disse store udgifter kunne smart være undgået hvis man lavede noget fodarbejde inden afrejse, som Vandango så rigtigt skriver, så er Bell travel både billigt og effektivt, men hvis man vil have en Taxa, så kan man fx. bestille mr:t som holder til i Pattaya for 1000 bath. til Pattaya fra lufthavnen, virker perfekt
Omkring lufthavnen der har jeg et ambient forhold til den, elsker den når jeg ankommer, men hader den når jeg skal rejse

Oprettet af JohnBKK d. 03/07-2017 07:05
#14

@chillielsker: Yep, samme her, dejligt at ankomme og set på afstand er byggeriet da meget pænt..


Oprettet af hiks d. 08/07-2017 19:08
#15

Imigration går for langtsomt...... hvor er flere af skrænker tomme, når der er fyldt med mennesker.

få nogle flere busser til jomtien og sæt prisen 20 bath op, til at dække udgiften hvis der er et par tomme sæder når den køre. PT koster det 134 bath til jomtien og vente tiden er ca. 1-2 timer

Oprettet af hugoboerge d. 09/07-2017 09:20
#16

De taaler ikke kritik. I stedet for skulle de tage kritikken til sig for at goere forbedringer istedet for at spilde tiden med at forsvare sig.

Underligt at der ikke er nogen som er blevet sagsoegt for defamation.

Oprettet af Wardog d. 15/07-2017 18:52
#17

vandango skrev:

For 250 baht kan du tage bus til Pattaya, hvor du bliver kørt ud til dit hotel.

http://www.belltr...ervice.com
det plejer jeg skam også at gøre, men jeg ankom efter sidste bus var kørt

Oprettet af Nero d. 25/07-2017 05:37
#18

JohnBKK skrev:

"After being ranked as the world's ninth worst airport by website airhelp.com, Suvarnabhumi Airport is skeptical about the data used to justify its low score."

[img]http://www.bangkokpost.com/media/content/20170618/c1_1271083_170618155650_620x413.jpg[/img] is not a valid Image.

http://www.bangko...rport-rank

De ku´godt ha´scoret en placering tættere på toppen... skrækkelig lufthavn..

Sad

Top comment:

"I base my score on disgusting staff. Unwilling to smile and help. Coupled with silly immigration people looking for problems. Oh the crooked taxi's and that should be enough to rank you there. You play dumb every year crying and never pull your staff into line. You have lost billions due to rude power tripping immigration staff. Enjoy other Asian nations roll out the red carpet for a English speaking white Farang. We know your racist and we don't care."

Så blev det vidst sat på plads, hahahahahaaaa!


Nu er Thai' ansatte i Swampy også blevet nappet i at stjæle fra passagerer, de skulle hjælpe med bagagen:


http://pattayaone...arnabhumi/

Redigeret af Nero d. 01/01-1970 02:00

Oprettet af JohnBKK d. 25/07-2017 09:28
#19

Klip fra artiklen:

"A large piece of luggage, placed in a certain position, was used to block the security guard’s view."

Der er åbenbart vagter på når de laster flyene..

Men hvem andre end tåbelige "nye rejsende" putter penge og andet af værdi i indtjekket bagage?

Hammer

Oprettet af kimsonic d. 25/07-2017 10:15
#20

Hvorfor bliver don muang egentlig ikke nævnt? der har de fjernet alle stolene nede i hallen,samt der står en hæslig sm bitch og skuler på paskontrollen..har været inde og sidde skoleret hos hende sidste år,men jeg er ikke til den slags typer hahahaPfft