Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Ny"angreb" på Thailand

Oprettet af jesperfrb d. 10/05-2007 16:27
#1

Uha, det var da noget af en diskussion I har taget fat påShock

Men min mennig gør jo nok ikke den store forskel, men jeg er overbevist om at det er økonomien der driver udviklingen, så hvis der ingen penge er at tjene, så er der ingen der udviklerSadSad

Det gælder også medicinindustrien, men bevares, der er da også grænser, for hvormeget, jeg syntes er rimeligt at tjene på et produkt, men jeg tror de er revne ligegladeWink

MHS til kopi-produkter, har Thailand en kæmpe produktion, alle de "Levis" bukser der kan købes på gaden er fremstillet i Th, ovenikøbet på "levis" egen fabrik som de troede lukkede da de flyttede produktionen tilbage til USA, der var lige en smart mand der forsatte produktionenShockShock

Dette gør sig gældene for mange af kopi-produkterneCool

Oprettet af Nordstroem d. 11/05-2007 03:26
#2

MHT kopi produkter som Software, DVD og den slags så syntes jeg nu heller ikke at der er noget at råbe hurra for. Man kan i forvejen købe spil, film mm til meget lave priser, da produktet kun må sælges i Thailand.

Efter min mening, er det så ikke generalt at alle produkter til syge, nød stedte, krigs ofre mm bliver pumpet op i fortjensten? Syntes jeg kan huske et eller andet om at under et røde kros projekt i afrika blev indkøbt biler til en gevaldig overpris, som så ikke kunne bruges i den afrikanske ørken. Værktøj indkøbt til uhyr priser da det hele bliver indkøbt fra hjemlandet istedetfor at kigge på hvad man kan finde tættere på.

For slet ikke at tale om lønninger - Skattefri - tiltrædelse bonus - fratrædelse bonus og hvad ved jeg...

Jeg kan ikke huske hvad det var for en organisation for nogle år tilbage som var i TV da en eller anden fandt ud af at der kun gik 20 øre pr. krone til projektet, resten røg i administrative omkostninger...

Det er jo også forkasteligt, især da man var i landet og kigge efter pengene og der fandt ud af at 2/3 dele røg i korrupte embedsmænds lomme.

Nordstroem

Oprettet af Vagn B d. 11/05-2007 09:11
#3

Enig med Nordstroem. Velgørenhedsindustrien har kronede dage. Kampagnefolkene har udviklet en særlig evne til sælge aflad på vores sorte samvittighed.

Tænk blot på, at når en eller anden katastrofe sker, er Jørgen Poulsen fra Røde Kors altid først på katastrofestedet og taler indtrængende til at støtte deres nødhjælpsarbejde på giro ... , Lejen at den helikopter, der bringer Jørgen Poulsen derud, koster op i mod 100.000 kr i timen.

Og når velgørenhedsindustrien nærmest også forventer, at musikere altid stiller gratis op for projekt dit og dat, uden at tænke på at musikerne også skal betale husleje og øvrige omkostninger ligesom alle andre.

Velgørenhedssælgerne på gågaderne er efterhånden så talrige, at man bliver antastet hver femte minut, til stor gene for de almindelige forretninger, for folk undgår gågaderne, med mindre man direkte har et ærinde der.

Redigeret af Vagn B d. 11/05-2007 09:12

Oprettet af Hep d. 06/06-2007 09:16
#4

Stødte lige på det her i dag på nettet.

DAKAR, 31 May 2007 (IRIN) - Cameroon’s ministry of health has declared that antiretroviral drugs have been made free to anyone eligible as part of a national distribution programme.

The decision, made public by health minister Urbain Olanguena Awono in the capital Yaoundé during a press conference, is part of the 2006-2010 national strategic plan to combat AIDS. The minister stated that the aim is to make ARV’s accessible to 75 percent of adults and 100 percent of children requiring this treatment by 2010.


Hele artiklen:

http://www.irinne...rtId=72485




Der var jo meget snak i denne her tråd om hvorfor Thailand ikke bare betalte for AIDS/HIV medicin til deres smittede.

Det kan et land som Cameroon finde ud af på trods af at de er langt fattigere end Thailand.

Deres GDP er henholdsvis:

Thailand $585.9 billion (2006 est.) / $9,100 (2006 est.) per indbygger
Cameroon $42.2 billion (2006 est.) $2,400 (2006 est.) per indbygger

I Thailand var/er der 570,000 (2003 est.) med HIV.
I Cameroon var/er der 560,000 (2003 est.) med HIV.

Kilde:
https://www.cia.g...os/cm.html
og

https://www.cia.g...os/th.html

Oprettet af Webmaster d. 24/07-2007 13:10
#5

Lidt nyt om effekten af kopi-medicin mod HIV:


http://politiken....347119.ece

Oprettet af Rasmus d. 24/07-2007 15:42
#6

Syntes at det er helt OK at bryde patenter på HIV medicin, da jeg mener det er et stort samfundsproblem ikke mindst for de fattige lande.
Og nu er det ikke første gang at Thailand ser stort på patentrettigheder, se bare på alle de kopiprodukter som man kan købe derude. Godt nok har myndighederne beslaglagt en del gennem tiden – men jeg tror det er et spil for galleriet. Tænk på hvor mange som vil blive arbejdsløse hvis der ikke kunne sælges kopiprodukter i Thailand! Sad
Rasmus

Oprettet af jesperfrb d. 24/07-2007 16:13
#7

Enig Rasmus..

Prøv at kigge på Kina, de har slet ingen lov om patenter, der kan alt stort set frit kopieres....
De seneste klager over Kina kommer fra Bil-industrien

Så hvis Yhailand kan redde menneskeliv på at bryde et patent, så fred være med detWinkWink