Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Sydthailand.

Oprettet af Thjaa d. 04/06-2007 15:13
#1

ABEKATTEN stop med at kaste med sten naar du selv bore i et glas hus!! jeg har ik set dig paa dig maader brokke sig over at danmark sente folk til irak .. jeg saa dig ikke paa raahusplasen i KBH for at faa det stoppet men for at komme tilbage som jeg kan se du var sikker ik med fra starten saa var det fordi at bamse skrav at all muslimer skulle drabes og saa linge der er krasten i denne verden som tinker paa den maade syns jeg ikke at vi kan brokkke os over at en muslim tinker at all kristen skal drabes eller budist det enste jeg h0re fra folk er se nu gjore en muslim dette og se der er en muslin han springer nok en bompe jeg h0re ikke serlig meget naar en kristen g0r det samme .. og saa vil jeg lige sp0re hvem har et bevis paa at det er muslimer som g0r dette ????? jeg husker for nogen aar tilbage at et h0jhus blev sprunget i luften i rusland vor den hurti kom fram at det var muslimer fra tastjen som hade gjort det men ca 3 maander fant man bevis for at det var en grupe soldater fra rusland som gjore det for at faa et dorlig lys paa de muslimer jeg vil bare sige jeg stoler ikke en ski paa de nyheder som kommer fra thailand det er 100% kontrol at den thai militer magt vor sandheden kommer som det siste

ja saa stoller jeg meget mere paa de thai muslimer da det ikke likker i ders kultur at lyve til davlig vor en thai budist er at lyve en kunst at kunne

jeg kunne godt tinke mig at i selv tog der ned og blev der i en uge saa vil i kunne forstaa meget at det jeg skriver jeg kan se at i fleste giver heleskylen paa muslimer og jeg kan forstaa at i ikke kan fatte det men pr0v at tink ledt bar ledt brug mere en 1% af hvad i er f0dt med vis det var jer som blev undertrykt til davlig og i bode i et land vor ingen af dine ejen folk kunne komme framaf fordi den anden del styre det total og lige meget hvad du gjore vil du ikke have en chance set det ledt som de sorte i usa for ca 60 aar sigen vor de heller ikke kunne komme fram af selom de var fri efter lover men dem som har makten bare ikke vil aabne d0ren for dem
jeg hved ikke vordan jeg kan forklar det saa i har en chance for at fatte det naar i ikke har varet der nede i linger st0kke tid
men der er IK en muslim som er politimand der nede alt det er thai budtis som har der er ikke en muslim der har et top plas alt det er thai budist som har og jeg kunne forsette det har de faktis sport om at faa i mange aar hvor de er blevet total ignoret af thai budister saa nu er de gaade til en form for at blive h0ret jeg siger ik at det er den ragti maade og har aldri sagt det men jeg siger jeg kan godt fatte det naar du prasser en man op i et j0rne saa paa et tidpunk vil han angribe dig for at komme vaek fra dette j0rne so det er hvad der sker nu ......

venter stati paa svar fra de folk jeg har kontakte

Oprettet af oleskyum d. 04/06-2007 17:06
#2

citat: thjaa skrev
ja saa stoller jeg meget mere paa de thai muslimer da det ikke likker i ders kultur at lyve til davlig vor en thai budist er at lyve en kunst at kunne. citat slut.

Er bunden så nået ?

Oprettet af prasat d. 05/06-2007 10:07
#3

nu har jeg aldrig været i sydthailand og derfor aldrig set det med mine egne øjne men hvis det er som thjaa siger kan jeg godt forstå de slår tilbage, og gør det med de midler de har, der er vel også en årsag til at WHO sætter spørgsmålstegn ved den måde thailænderne håndtere sagen,

jeg er sikker på at dansker ikke havde løftet et øjebryn under anden verdenskrig hvis frihedskæmperne havde slået 4 tyske børn og en skolelære ihjæld.

vi ved ikke hvad der er der sker der nede fordi alt hvad der ikke lige er i de magthavenes interresse bliver cencureret bort.

ved vi overhovedet hvor mange uskyldige muslimer der er blevet slået ihjæld der nede, ifølge deres medier ingen men det tror jeg ikke på, man taler jo om militante grupper der operere på samme måde som i eks. juguslavien med det thailandske militærs velsignelse. man ved også det sker i Burma og det forgik også i cambodia, der er måske en chance for at vi for at vide hvad der sker i Burma hvis man for væltet styret men det kræver at et andet land hjælper de undertrygte og da man nok ikke skal forvente at yietnam har nogle interresser i det sker det nok aldrig, vi kan være glade for at de befriede cambodianerne ellers havde der nok kun været lederne tilbage i dag.

prasat

Oprettet af oleskyum d. 05/06-2007 13:09
#4

Prasat nu er det jo ikke 1940 så alle disse sammenligninger med den ene og den anden krig har intet med det sydlige Thailand at gøre.

For ca. 100 år siden blev de provinser lagt ind under Thailands styre og nu skriver vi 2007 og så myrder man bare løs i et eller andet frihedsnavn. ( og det har faktisk været fra begge sider. )

Det kan da aldrig blive andet end borgerkrig, hvis man har samme indstilling som thjaa, og det håber jeg da ikke nogen ønsker.

Hvis man ønsker selvstændighed, så er der noget der hedder forhandlingsbordet, og masser af internationale klageinstancer.


Brugte man det, så ville befolkningen i syd opnå masser af goodwil som ville gavne deres sag, og lægge pres på den til enhver tid siddende regering.

Som det er nu bliver alt og alle virkelig oprørte over de forskellige masakre på totalt uskyldige.

Oprettet af taleofdk d. 05/06-2007 14:58
#5

vil lige smide en snebold ind i debatten, min thai famillie kommer dernede fra, lige nu har millitæret slukket for mobilnettet til svigermor, det skulle åbne igen for normal trafik omkring den 15 i denne månede, ikke så langt væk fra svigermor var der en mand og hans kone der fik hovedet skåret af da de arbejdede i marken, svigermor er mega utryg dernede, men hun vil ikke rejse væk derfra, da det jo er familliens navle dernede, hvem der laver balladen er svær at sige, det er vel et stort mix af muslimer, thai og millitæret, hvor muslimerne og millitæret vel er hovedsynderne her, med et lille antal af thaier der bare vil lave lidt ballade eller som måske får en lille skilling for det........... men en ting er sikkert det er fanme svinderi at så mange uskyldige skal bøde for det der sker dernede føj.

Jeg ser sådan på det hvis Thailand opgiver disse provinser, så er det blod på tanden for at muslimerne kan bevæge sig nordpå med deres svinske metoder at skære halsen over på uskyldige og hvad de nu ellers pønser på af beskidte ting og sager, jeg tror ikke dette her er thai muslimer der laver denne ballede, men at det er muslimer det kommer til Thailand udefra, en teori går på et er den samme gruppe som lavede Bali bomben, den teori har jeg hældt mest til, men det er svært at gisne om, mit gæt kan vel være så godt som alle andres gæt, men personligt snakker jeg ikke så meget om hvad der sker i syd, det bliver internt i famillien Wink

Redigeret af taleofdk d. 05/06-2007 15:23

Oprettet af Thjaa d. 05/06-2007 16:15
#6

oleskyum der er bare et lille problem all som har klaget den ragti vej er paa merklig vis forsvundet efter thai militer kom forbi ders hus

Lagt på d. 05-06-2007 19:58
taleofd skrav
lige nu har millitæret slukket for mobilnettet til svigermor,

jeg takker for dit inslad det er bare et bevis paa mere at de folk der nede bliver undertrykt paa all mulig maader

Oprettet af Gurk90 d. 05/06-2007 16:43
#7

Et par links, der beskriver baggrunden for den nuværende grænse mellem Thailand og Malaysia.


http://en.wikiped...%931932%29


http://en.wikiped...ty_of_1909


http://www.law.fs...IBS057.pdf

Oprettet af Webmaster d. 05/06-2007 17:31
#8

thjaa skrev:
jeg takker for dit inslad det er bare et bevis paa mere at de folk der nede bliver undertrykt paa all mulig maader

Undertrykt, det er da den måde de laver fjernstyret bomber på.

taleofdk skrev:
Jeg ser sådan på det hvis Thailand opgiver disse provinser, så er det blod på tanden for at muslimerne kan bevæge sig nordpå med deres svinske metoder at skære halsen over på uskyldige og hvad de nu ellers pønser på af beskidte ting og sager, jeg tror ikke dette her er thai muslimer der laver denne ballede, men at det er muslimer det kommer til Thailand udefra, en teori går på et er den samme gruppe som lavede Bali bomben, den teori har jeg hældt mest til, men det er svært at gisne om, mit gæt kan vel være så godt som alle andres gæt, men personligt snakker jeg ikke så meget om hvad der sker i syd, det bliver internt i famillien Wink

Ja, også det jeg var inde på i nogle indlæg tidligere i tråden. Ved ikke hvorfor Tjhaaa sprang så let og elegant over at kommentere dem. Nu når der er forsvar for alt andet de laver.

Oprettet af taleofdk d. 05/06-2007 19:59
#9

thjaa skrev:
Lagt på d. 05-06-2007 19:58
taleofd skrav
lige nu har millitæret slukket for mobilnettet til svigermor,

jeg takker for dit inslad det er bare et bevis paa mere at de folk der nede bliver undertrykt paa all mulig maader


De bliver ikker undertrygt af millitæret dernede, den almindelige thai dernede har jo intet at frygte hvis du her mener millitæret, millitæret lukkede jo moblil nettet pga. den bombe der blev bragt til sprængning via en mobil telefon, thaierne er ikke bange for millitæret dernede men ser dem mere som et must (beskytter), thaierne er nok mere bange for at få besøg om nattet af de så kaldte muslimer, jeg kan da oplyse at vi har splejset sammen til et våben til svigermor, jeg betalte de 50%, min bedre halvdel og hendes twin, plus nong betalte så også 50%, det var imod min vilje, men omvendt min familiie har huse og frugt plantager dernede og svigermor nægter at forlade stedet (hvilket jeg godt kan følge hende i) da famillien jo har boet der i området i flere generationer.

Redigeret af taleofdk d. 05/06-2007 20:03

Oprettet af prasat d. 05/06-2007 23:11
#10

hvem er den almindelige thaier???
er det den buddhistiske thaier, er vi nu nået til at en muslimsk thaier ikke er en almindelig thaier??
det er altså rasisme der vil noget.
tænk nu hvis svigermor kom til at skyde en rigtig thaier der kom forbi for at aflæse vandmåleren, eller er det sådan at de forkerte thaier er mærket lige som jøderne var så hun godt kan se hvem hun må skyde på.
det der sker ved at befolkningen bevæbner sig optrapper jo bare konflikten yderligere, for på et tidspunkt er der nogle der bruge deres våben og så skal de hævnes osv. osv.
Jeg er ikke det mindste i tvivl om at de bliver undertrykt dernede men som jeg skrev tidligere for vi det aldrig at vide da dette er en del af verden som man ikke er intereseret i fra omverden.

prasat

Oprettet af jesperfrb d. 06/06-2007 00:28
#11

FrownEn fra konens familie var blandt de 10 dræbte, han var det vi i DK ville kalde hjemmeværnsmand, ikke regulære soldat. Han stod vagt på en skole og blev skudt af muslimerne, da han prøvede at passe på skoleeleverneSadSadSad

Oprettet af taleofdk d. 06/06-2007 06:44
#12

prasat skrev:
hvem er den almindelige thaier???
er det den buddhistiske thaier, er vi nu nået til at en muslimsk thaier ikke er en almindelig thaier??
det er altså rasisme der vil noget.
tænk nu hvis svigermor kom til at skyde en rigtig thaier der kom forbi for at aflæse vandmåleren, eller er det sådan at de forkerte thaier er mærket lige som jøderne var så hun godt kan se hvem hun må skyde på.
det der sker ved at befolkningen bevæbner sig optrapper jo bare konflikten yderligere, for på et tidspunkt er der nogle der bruge deres våben og så skal de hævnes osv. osv.
Jeg er ikke det mindste i tvivl om at de bliver undertrykt dernede men som jeg skrev tidligere for vi det aldrig at vide da dette er en del af verden som man ikke er intereseret i fra omverden.

prasat

den almindelige thai var ment som en der ikke er muslim, da de nok har noget at frygte fra millitæret, det var ikke en racistisk bemærkning, og jeg kan kun give dig ret i på den måde du beskriver en situation mht. med min svigermor, det var også den grund der gjorde jeg tøvede med at hjælpe til økonmisk, men omvendt kan jeg godt forstå hun vil have et våben, da der også er sket andre ting der gør livet utryg dernede og hvad i USA er det en ret at have et våben til at forsvare sig med, så hvorfor skulle svigermor så ikke også have den ret set i det lys at myndighederne beder dem om at beskytte sig selv.

Det er sgu sørgeligt jesperfrb når det kommer så tæt på Sad

Redigeret af taleofdk d. 06/06-2007 06:47

Oprettet af Nordstroem d. 06/06-2007 07:43
#13

Lige for at skyde en bemærkning ind ang. muslimer og undertrykkelse.. Her i firmaet bruge vi en erhvervs advokat, han er ganske højt på strå med mange klienter, han er muslim.

Inmigration kontoret i Bangkok, der arbejder der også mange muslimer so har top poster, hvordan jeg ved det? vores advokat bruger dem som midle til at gøre tingende lidt nemmere... venne tjenster.

Mange af top virksomheds cheferne er muslimer, men også Buddhister og kristene bare for at være sikker på at de har lidt at vælge imellem når de beder til at forretningen skal gå godt.

Jeg har ikke set nogen form for undertrykkelse her i Bangkok omegn, der er mange muslimske områder (De kan nemt genkendes med løg kupler og mænd i kjoler) jeg har bevægede mig rundt i de områder, bare for at lære lidt mere, prøve noget nyt mad, og se om der ikke skulle være et godt tilbud på nogle vare. Jeg har aldrig mødt en Thai muslim som var aggrasiv eller uvenlig, derimod så nå jeg randte ind i de arabiske muslimer som også holder til der, så var det straks en anden holdning, man bliver set skæv til, frosset ud, og føler sig absolut ikke velkommen.

I min barndom i gellerup parken ved århus havde jeg mange muslimske venner som gerne så at jeg konverteret, men efter jeg begyndte at spørge til hvor koranen skrive som den gør, så var det ud af vagten, de ville ikke snakke med mig mere og hærværk blev udført imod min families egendom. krigs ofre eller ej, jeg stoler ikke på en muslim af arabisk herkomst om så det er 4, 8 eller 200 generations indvandre.

Det er sørgeligt, men som koranen siger (kan ikke lige huske det ordret) "Enhver ikke muslim skal konverteres til Islam eller dø", "En muslim har ret til at vælge hvad tro de vil, men gives der afkast på Allah skal han dø, som straf for bespottning af Allah"
"Som rettroeden muslim er det din pligt at, lyve, snyde ikke muslimer, da de ikke er noget værd og derfor er det ikke en synd"

Jeg har lært både af personlig erfaring og min egen tolkning af koranen at en muslim er kun venlig overfor dig så længe det er i hans egen favør, er der ikke brug for ikke muslimen mere, så pas på.

Nordstroem

Oprettet af Thjaa d. 06/06-2007 09:59
#14

Nordstroem du skriver
"Enhver ikke muslim skal konverteres til Islam eller dø", "En muslim har ret til at vælge hvad tro de vil, men gives der afkast på Allah skal han dø, som straf for bespottning af Allah
..............................................................
jeg vil meget gerne have at du finder i koranen vor dette staar nu har jeg laes i den fler gang og jeg har aldri faandet naade der liner faktis er koranen en 95% tro kopi af vores gammel testemente
det enste jeg har fundet om ander regloner i koranen er vor de siger at all muslimer kan spise mad fra all folk med de 5 b0re
vor de 5 b0re er skravet og jeg vil lige sige at biblen er en af dem bare staane som den gammel testemente og den nye testemente = det er de 2 af de b0re..
og forsaten Nordstroem jeg har selv bodt i gellerup parken ved århus
i fler aar vor jeg rante rund men tyrker og ander muslimer fra medel0esten
og jeg vil lige sige jeg syns der er mega total store forskel paa en muslim der kommer fra denne del af verden og fra en muslim der kommer fra arabisk herkomst baade med udanse og vordan de laser ders koran jeg har ikke m0dt en thai muslin i nu som kan li muslimer med arabisk herkomst selom de moske skulle komme fra den samme orden

Webmaster da jeg ikke har kometer hvad muslimer vil g0re vis efter de fik ders land tilbage. er at jeg ikke hved det og det g0r du heller ikke eller nogen af i ander det er total umuglig at svare paa ok vi kan komme med en masse gaet
saa jeg vil da gerne komme med mit gaet ..mit ejen tro at de vil vare glade og beg0nde at bykke ders liv op igen i ders ejen land

jeg fik et svar fra min ven han har kontakte nogen folk som jeg ikke kender for at faa dem til at svare paa nogen af mine sp0smaal om hvad de vil g0re og vordan det hele starte og vordan det hele kan slut
jeg haabet faktis paa et svar i dag men efter hvad jeg kan forstaa paa ham kan det komme til at gaa et st0kke tid
saa jeg maa vente men det vil komme en dag jeg kan bare ikke nu svare paa vornaar husk at i thailand gaar ting ikke saa hurti

saa ind til jeg har faade dette svar fra dem vil jeg ikke skrive saa meget mere da jeg enlig har sagt hvad jeg mener om denne sag og har enlig ikke saa meget mere at sige kun at jeg kan skrive det hele en gang til men det vil ikke hjelpe naade da fler af jer er bare modstanner af den grup fordi de er muslimer det kan jeg ikke diskoter med jer om da det er umulig at faa banket naade fornuft ind i en persom der fra starten har lukket sit sind over for en grupe uden at sette sig total ind i dem

...............................................
jeg har fler gang pr0vet at forklar at en muslim og en kristen er den samme tro= det er den samme gud vi tilber
forskel er at vi tilber jesus som gud s0nd vor muslimer kun har ham som profet og de har saa en profet mere muhammet
de 2 forskel paa de 2 store muslimske gruper er at den ene grup mener at gud lavet en fejl at g0re muhammet til en profet de menner at det skulle vare han broger som skulle vare profet og ikke muhammet og en gang om aaret holler de en fest for at spotte paa den fejl vor den anden grup siger at gud kan ikke lave fejl og er mega sure paa at de kunne finde paa at spotte paa en profet
.............
jeg har fler gang faa den afvige ja men de ber jo 5 gang om dagen
ja det g0r de
men g0r vi ikke ogsaa det ??
1 naar vi staar op siger vi godmoren til gud
2 naar vi faar vores morgenmad
3 naar vi faar vores meda mad
4 naar vi faar vores aften mad
5 naar vi gaar i seng

.....................
og ja jeg er Kristen med et store K

jeg vil slutte med at 0nske at gud vil passe paa jer og haabe at han vil lyse paa jers liv


Oprettet af Webmaster d. 06/06-2007 10:25
#15

thjaa skrev:
jeg vil meget gerne have at du finder i koranen vor dette staar nu har jeg laes i den fler gang og jeg har aldri faandet naade der liner faktis er koranen en 95% tro kopi af vores gammel testemente


Sura 9, vers 5: “Dræb da afgudsdyrkerne, hvor I finder dem, og tag dem (til fange) og omring dem og lig på lur efter dem på ethvert sted (der er egnet) for baghold” (Dansk oversættelse af A.S. Madsen, Borgens forlag). Så alle nationer, hvor mægtige de end måtte være være, skal ifølge Koranen bekæmpes, “indtil de slutter sig til Islam”.

Sûra 4:90:
De (hyklerne) ønsker, at i bliver vantro, ligesom de selv er vantro, så at i må blive lige. Tag derfor ikke nogen af dem som venner, førend de udvandrer for Allahs sag. Men hvis de vender sig bort, så grib dem og dræb dem, hvor i end finder dem, og tag ingen af dem som ven, ejheller som hjælper.

Sûra 4:93:
Og det tilkommer ingen troende, at dræbe en troende, undtagen ved en fejltagelse.

Sûra 9:5:
Men når de fredhellige måneder er forløbet, dræb da afgudsdyrkerne hvor i end finder dem.

Sûra 9:20:
De, som tror og udvandrer (fra deres hjem) og kæmper for Allahs sag med deres ejendele og deres liv, har den højeste rang for Allahs åsyn. Og disse er det, som vil sejre.

Sûra 9:29:
Kæmp mod dem fra skriftens folk, som ikke tror på Allah og ejheller på den yderste dag, og som ikke holder det for forbudt, som Allah og hans sendebud har forbudt, og som ikke følger sandhedens religion, indtil de betaler tribut og undekaster sig.

Sûra 9:39:
Hvis I ikke drager ud, så vil Han straffe jer med en smertefuld straf og indsætte et andet folk i jeres sted, og i kan ikke skade Ham det mindste; thi Allah er mægtig over alle ting.

Sûra 9:73:
O profet, strid mod de vantro og hyklerne og vær hård overfor dem.

Sûra 9:111:
Allah har sandelig købt de troendes liv og ejendom af dem, mod at de skal have paradisets have, for de kæmper på Allahs vej, og de dræber og bliver dræbt, et løfte, som han har gjort bindende for sig i torahen og evangeliet og koranen.

Sûra 9:123:
O i som tror, kæmp mod dem, der lever nær ved jer af de vantro, og lad dem finde hårdhed i jer, og vid at Allah er med de retfærdige.

Sûra 20:103:
Og vi vil forsamle de syndige på den dag, de blåøjede.

Sûra 25:53:
Adlyd derfor ikke de vantro, men før ved hjælp af koranen en stor krig imod dem.

Sûra 33:27:
Og han (Allah) gav jer deres (de vantros) land, deres huse og formuer i arv, og land, som i end ikke har betrådt. Allah har magt over alle ting.

Sûra 33:62-63:
Så vil de være forbandede: hvor de end findes, vil de blive pågrebet og hugget ned.
Dette er Allahs sædvane overfor dem, som er gået bort tidligere, og du vil ikke finde nogen ændring i Allahs sædvane.

Sûra 47:36:
Vær derfor ikke svage, så i opfordrer til fred, når i er overlegne.

Sûra 58:13-14:
Har du ikke set dem, der gjorde sig til venner med et folk, som Allah var vred på? De hører ikke til jer og ikke til dem, og de sværger løgnagtigt, skønt de ved (det).
Allah har beredt dem en streng straf, thi ondt er, hvad de plejede at øve.

Sûra 66:10:
O du profet, kæmp mod de vantro og hyklerne og vær hård mod dem. Deres hjemsted er helvede, og et slemt endemål.

Redigeret af Webmaster d. 06/06-2007 10:34

Oprettet af Webmaster d. 06/06-2007 11:07
#16

Tja Bamse,

Islam bygger først og fremmest på Koranen, der opfattes som Allahs ord ufejlbarligt formidlet gennem Muhammed. Den indeholder ansatserne til og derfor ideen om en guddommelig lov for samfundet. For at fuldstændiggøre denne lov er den blevet suppleret med forskrifter, som begrundes i Muhammeds eksempel. Det er således en helt central del af almindelig traditionel islam, at lovene skal være baseret i islam. Dermed bryder islam med den ene af demokratiets forudsætninger: sekulariseringen af det politiske.
Derudover indeholder selve Koranen fordringer om, at mænd og kvinder skal behandles forskelligt, og det samme skal muslimer og ikke-muslimer. Den islamiske lovgivning går derfor også på tværs af demokratiets anden grundforudsætninger: at alle uanset køn og religion politisk skal betragtes som ligeværdige. Almindelig traditionel islam er således uforenelig med begge demokratiets grundforudsætninger. Det er derfor naturligt at tro, at selve islam er en væsentlig del af forklaringen på, hvorfor den islamiske verden aldrig har haft en indre udvikling frem mod demokrati, svarende til den europæiske.

Mens Jesus i sit liv giver afkald på enhver politisk magt og uden modstand lader sig føre til korset, så er Muhammed selv både religiøs, politisk, juridisk og militær leder. Og mens Jesus forkynder nogle radikale bud ("vend den anden kind til"Wink, som ikke kan gøres til politisk lovgivning, så forkynder Muhammed gennem Koranen og sit eget eksempel nogle bud og straffeforanstaltninger, som er praktisk gennemførlige.

Så Bamse døm selv.

Oprettet af Webmaster d. 06/06-2007 19:44
#17

ABEKATTEN skrev:
Webmaster, jeg er dybt imponeret over din viden, kan du ikke lige fortælle mig hvor det står om de 72 jomfruer til martyrer, det må sgu da være et forfærdeligt arbejde, og hvor finder de alle de jomfruer ???Smile


Så ville de ikke være jomfruer særligt længe Cool

Du kan læse lidt om det her:
-
http://www.islamf...,72,jomfru

-
http://www.islamf...,72,jomfru

-
http://www.islams...jomfru.htm

Redigeret af Webmaster d. 06/06-2007 19:48

Oprettet af Nordstroem d. 07/06-2007 04:03
#18

Thjaa: Webmaster kom mig i forkøbet Smile (Tak webmaster, min kopi af koranen ligger i Danmark)

Men ud over det, så vil jeg dig dig ret Thjaa, at biblen og koranen i bund og grund er det samme. Jesus var en profet, ligesom muhammed, og jeg mener at kunne huske at jeg så på et program om dødhavs rullerne at muhammed og jesus var nævnt i dem også.

Min helt egen holdning er at for mange år siden (læs rigitig mange år siden) var Islam en religion stort set om kristendommen idag er, fri, ingen tvang ikke ret mange rabiale fanatikker og åben overfor andre folkeslag mm, da koranen kun var en guide til hvordan man kunne leve livet. Dengang var kristendommen en frygtelig religion, folk blev brændt, myrdet og betalte man ikke til kirken ja så var man på den... Kirken bekrigede så alle andre som ikke lige troede på gud, og de stakkels mennesker ude omkring i verden som ikke have set lyset skulle da gøre det eller dø!

I dag er det så lige omvendt... Kristendommen er åben, fri (Minus de rabiale fanatikker) og nu er Islam den stygge religion..

Det er jo bare historien om og om igen... hvis vi ikke får ødelagt planeten inden så skifter det nok igen... hvem ved om buddhisteren kommer ind i en "omvend" alle andre periode? Shock

Helligebøger om det er biblen, koranen eller toranen er jo blevet omskrevet, udbygget og fordrejet i sådanne en grad at hvis Jesus eller muhammed læste dem igen, ikke kunne genkende dem.

Se bare i middelalderen hvor luther oversatte biblen fra latin til dansk (eller hvordan var det nu det var?) sikke en ballade, nu kunne folk jo selv læse hvad der stod og skulle ikke have en præst til at prædike for dem...

Nordstroem


Oprettet af Webmaster d. 10/06-2007 12:50
#19

Webmaster skrev:
Og til dem som er i tvivl om hvem Hambali er, så læs venligst følgende:

Hambali's Ambitions
Hambali may have been as far up as Al-Qaeda's operations in Southeast Asia. He was often described with the term of "Asia's Bin Laden", or more specifically, "The Osama Bin Laden of Southeast Asia". Some media reports describe him as Bin Laden's lieutenant for Southeast Asian operations. Other reports describe him as a peer.
Hambali was a close friend of Khalid Shaikh Mohammed, who planned Operation Bojinka, September 11 Terrorist Attacks and the Bali nightclub bombings.

Hambali invisioned a large Islamic caliphate across Southeast Asia. His planned caliphate would include Indonesia, Malaysia, Singapore, Thailand, the Philippines, Brunei, Cambodia, and Thailand. It would have created a large Islamic superpower. The CIA World Factbook stated that Hambali's state would have had 420 million people. The United States population, which numbers in 280 million, is less than about three quarters of the population of Hambali's envisioned state. The amount of men that are able to be in the military would have numbered about 75 million. Hambali's state would also have a strangle-hold over the South China Sea shipping lanes which are a gateway between parts of Asia and the Indian Ocean. This would also give the state a significant hold in air-space. This would affect trade between India, Africa, and Australia.


Så lige at endnu én af Hambali's våbenbrødre er snuppet:

http://www.dr.dk/...m?rss=true

Oprettet af Thjaa d. 10/06-2007 16:58
#20

Webmaster og Nordstroem den danske koran er ikke godkent af muslimer der er alt formange fejl i den overseting da de lavet den

jeg har slaa dem op i den jeg har paa englisk og naar jeg oversette de sitat faar jeg ikke held det samme men joo taet paa
nu naar du har den saa start med at lase fra starten til slut og have dig en bible med dig saa vil du hurti se at der er det samme der staar i den op til de siste siger