Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Jeg er 23 og vil bo i thailand..

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 19:22
#1

Hvad mener du med tragiske skæbner? jeg har ikke tænkt mig at tage til Thailand for at drikke og kneppe mig selv ihjel hvis det var det du tænkte på...hehe.. det har jeg et lidt for sobert syn på livet til at gøre.

Det meste af tiden vil jeg rende rundt ude i skovene og finde nye arter af Theraphosidae (fugleedderkopper), da Thailand er ret uudforsket på mange punkter.. de fleste der tager til Thailand når ikke længere end barenSmile

Mvh. Joe.

Oprettet af Bjarne d. 22/05-2008 19:22
#2

Ja

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 19:24
#3

Ja hvad? er du jyde? så kan jeg næsten regne ud hvad du vil svare ja til...

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 19:33
#4

Og bamsen: viden og erfarring er to vidt forskellige ting!
Jeg ved fx. "alt" om biler da mine venner ikke snakker om andet, men da jeg næsten aldrig har haft hænderne nede i et motorrum må man jo sige at min erfarring er lidt lille...
Mvh. Joe.

Redigeret af joenielsen d. 22/05-2008 19:37

Oprettet af Anders And d. 22/05-2008 19:44
#5

Jeg har en ven som også er førtidspensionist. Han flyttede i 2005 fast til Thailand, får sin pension sendt derud. Er idag gift med en thai. Fik en arv. Købte et hus i konens navn, og bor selv i huset i en uopsigelig lejekontrakt i 20 år, så hun ikke smider han ud lige med det samme. Han lever et godt liv derude, stille og rolig med sim førtidspension, så ring du til komnunen og snak med dem. Det skal du alligevel, så hvorfor ikke gøre det først som sidst.




/ man skal opleve skuffelser, for at sætte pris på succes.

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 19:52
#6

Jeg har også ringet til kommunen, men de henviser til sikringsstyrelsen som er dem der udbetaler pension..

Mvh. Joe.

Oprettet af bangkoknielsen d. 22/05-2008 20:16
#7

Joenielsen, Sikringsstyrelsen overtager først opgaven med udbetaling af din pension i det øjeblik du har frameldt din adresse i Danmark...
Altså skal du have en adresse i TH og en bankkonto, hvortil pengene sendes...
- hilsen fra Bangkoknielsen

Oprettet af rinpoche d. 22/05-2008 20:46
#8



Det meste af tiden vil jeg rende rundt ude i skovene og finde nye arter af Theraphosidae (fugleedderkopper), da Thailand er ret uudforsket på mange punkter.. de fleste der tager til Thailand når ikke længere end barenSmile

Mvh. Joe.


Der skal herfra lyde en tak for dit insider indlæg.....

Oprettet af Klovn d. 22/05-2008 21:33
#9

Kære Joe.forstår at du vil på eventyr i Thailand,kan du have en rigtig god tur,vidste du det kun tar 3 timer med bus fra Kbh til Bkk? tror det
er Hennings turist busser der har denne fordelagtige rejse.


Frankie goes to Pattaya

Oprettet af Volando d. 22/05-2008 21:39
#10

Lyder som et super tilbud.. Pfft Cool


Hahaha Smile

Oprettet af Kaosangangsteren d. 22/05-2008 22:03
#11

Lyder mærkeligt det med du er træt af danmark, du vil opgive dk, men stadig modtage penge fra dk, hvis du er så træt af det så foreslår jeg du Emigrere til et andet land så kan du se om de vil ha dig og betale for dig, du skriver også om du kan få job i Thailand uden at miste pension, hvis du kan arbejede der kan du også arbejde her.....det andet er snylteri,.. det har jeg ikke lyst til at betale skat for har en ung nevø der har smadret sit liv med coke og andet shit, så nu er han blevet bange for mennesker/livet og kan ikke noget andet end at brokke sig over hvor lidt han får i nakken hver måned....min holdning er klar: vil du til thailand og bo må du klare dig selv den der vil yde, er ham der kan nyde

Oprettet af Frankie-boy d. 22/05-2008 22:10
#12

Tror også du skal slå lidt "koldt vand i blodet" og tage en tur til TH. før du beslutter dig,Cool som BK. Nielsen skrev, både for at se om du kan "trives" og få lidt på "oplevelsen" som BK. Nielsen skrev er den største fare nok at gå i "hundene" ,uden man selv kan se det(før det er for sent)Sad.
Med hensyn til bolig, er det ikke noget problem, hvis du har lidt på "kistebunden" eller spare lidt op kan du sagtens købe hus, når banken kan se at du selv har sparet/medbragt noget, og at du er "garanteret pension" fra den danske stat, så låner de dig gladeligt resten(det er OGSÅ en god forretning for banken Pfft).

Med ca. 65000 bath pr . md kan du få et liv med god "komfort" husk at du tjener 5-10 så meget som en thai, så villa/volvo & vovse (& pool med spa Grin) og alle de materiale "gode" vil ikke blive problemet.

Og de thailandske kvinder skal nok tage sig "kærligt" af DIG, (med mindre du er til mænd Cool)
Så "spiller" du kortene godt, er problemet lige nu opholdtilladelsen, resten er kun "mindre problemer"MEEEEEEEEEEEEEEN HUSK BK Nilesen råd (og nu også mit) pas på ikke at "gå i hundene" så du skal have noget at lave (hobby/job, m.v.) ellers går det bare ikke.

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 23:00
#13

kaosangangsteren, i Danmark må en pensionist godt arbejde, vi må tjene 54.000 kr. om året før det går ud over pensionen, og derefter vil der blive trukket lidt. nu var det heller ikke planen at knokle på en byggeplads 10 timer om dagen, men et job der ikke kræver nogen stor indsats og ikke mere end et par timer om dagen.

Mange tak for alle jeres svar og mails, der var mange brugbare imellemSmile

Frankie-boy, Nej jeg er ikke til mænd, så tag du bare dine luskede solbriller af igenCool hehe. og tak for advarslen, men jeg plejer at klare den i de mærkeligste situationer. men det plejer alle som mig sikkert at sigeGrin Jeg har desværre allerede været ude på et skråplan med kriminalitet (3 år i spjældet - fordelt på 5 gange) og det var pensionen der fik mig ovenpå igen, så jeg er klar til at leve livet..
Jeg kender flere der er på vej til Thailand og har en af mine kammerater med den første måned jeg er i Thailand så jeg ikke står på egen hånd i starten..

Endnu en gang mange tak alle jer med et positivt bidrag til denne tråd.

Mvh. Joe.

Redigeret af joenielsen d. 22/05-2008 23:30

Oprettet af jpo d. 22/05-2008 23:03
#14

enlig dansker der vil købe hus og jord i thailand, den er svær.

Oprettet af filihankat d. 22/05-2008 23:09
#15

Hvis du kan klare at arbejde et par timer om dagen, så burde du blive her og bestille noget. Alt andet er sgu da at pisse på os andre, der går på arbejde hver dag og ikke har mere end ca. 11.000 udbetalt om måneden. Så skal du bare sidde og fede den i solen på vores regning? Angry

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 23:11
#16

Frankie boy, Og min hobby er fugleedderkopper, jeg har et helt værelse fyldt op med terrarier og edderkopper har ca 1000 nu, har været oppe på næsten 2000 fordelt på mere end 70 arter fra hele verden, så jeg keder mig aldrigGrin Jeg skal også lave et terrarierum i Thailand.

Mvh. Joe.

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 23:15
#17

filihankat skrev:
Hvis du kan klare at arbejde et par timer om dagen, så burde du blive her og bestille noget. Alt andet er sgu da at pisse på os andre, der går på arbejde hver dag og ikke har mere end ca. 11.000 udbetalt om måneden. Så skal du bare sidde og fede den i solen på vores regning? Angry


Det er nogen lidt spidse kommentarer der kommer fra folk der intet aner om mig...

Du må skrive et brev til dronningen eller statsministeren for jeg gider ikke høre på det der!

Mvh. Joe.

Oprettet af Volando d. 22/05-2008 23:27
#18

Der er nok en grund til at Joe får pension skal i nok se, kommunen har jo ikke trukket ham i et lotteri og tænkt at han skal da lige vinde en førtidspension, resten af sine dage..Cool

Men som det lyder er han udemærket i stand til at arbejde og rejse rundt og finde nye arter af mærkeige dyr, det kan man så stille spørgsmåstegn ved.

Jeg ved da at det kræver en del overskud at "flytte" til Thailand, og da Joe ikke er fysisk handicappet, må han jo være psykisk ustabil, men så skulle man også mene at det var en lidt stor opgave at påtage sig?

Og til Joe, så må du i følge de nye regler (sociale ydelser 2008), ikke arbejde mens du modtager pension, da en førtidspensionist er i gruppe 5, dvs. 100% ude af stand til at klare sig selv eller varetage noget form for arbejde. Hvis du arbejder mens du modtager førtidspension, så er du jo kun gruppe 4, og så ryger førtids-paradis og så bliver du revalidant i stedet for og så kan du tjene 12.000 om året, ved siden af din revalidering på 6000 kr udbetalt omd.

Men held og lykke med projektet. Smile

mvh
Paco

Oprettet af Hedeboss d. 22/05-2008 23:37
#19

Ta' nu bare til Thailand først og se dig lidt omkring, så kan du jo passende kigge lidt på nogle billige boliger til at starte med.

Når du så kommer hjem, kan du jo søge visa, sådan at du kan opholde dig længere tid i landet.

En lille lejlighed koster ikke så meget i thailand, så start dog med at leje sådan en i et stykke tid. så har du jo en adresse du kan meddele til sikringsstyrelsen. De fås helt ned til 5000-6000 baht om måneden, så er der vist også rigeligt tilbage af pensionen til at leve godt derude, samt lægge lidt til side hver måned. Når din Thailandske bank kan se at du kan lægge penge til side hver måned, så er det ikke noget stort problem at låne til en lejlighed. Cool

Bank er ikke noget problem. Du beholder bare din bank her i Danmark, og får din pension sat ind her. Du opretter så en konto i Thailand og kan så selv overfører din pension fra din danske konto via netbank. Grin

Oprettet af joenielsen d. 22/05-2008 23:38
#20

Tak Paco, ja det vil være syndt at sige jeg har vundet i lotteriet..

Og det med arbejde, var nu også bare en mulighed for at kunne blive i landet, jeg har ingen intentioner om at skal arbejde nogensinde igen af årsager som kun mine nærmeste kender til.

Og så har vi vidst også snakket nok om mine personlige forhold folkens.

Mvh. Joe.

Redigeret af joenielsen d. 22/05-2008 23:40