Oprettet af
km d. 19/01-2009 21:01
#4
Tror det er farligt at lege med det for en amatør som mig.
BL.a. har nogle pro tabt over 40 milliarder dkk på det - Nogle trader fra Caisse d'epargne i Frankrig tabt 7.000.000.000 Euro ved at satse på at dollaren skulle gå op indenfor en uge..... den faldt ned ... de tabte 7 milliarder Euro (eller måske var det 5 milliarder ?!).
Så helt risikofrit er det her næppe. Men har man viden, nervern og penge til det, så er der måske en mulighed for at klare sig
Redigeret af
km d. 19/01-2009 21:04
Oprettet af Django d. 15/03-2009 15:23
#5
Så spil på BAHTen ikke falder, for jeg synes kun den stiger og stiger

Oprettet af
Fido d. 15/03-2009 16:03
#6
Django skrev:
Så spil på BAHTen ikke falder, for jeg synes kun den stiger og stiger

Nu er der ikke ret mange børsmæglere der tilbyder handel med baht da den er for illikvid. Det er bedre at koncentrere sig om en valuta som f.eks USD. Så snart man flytter uden for EU er det med valutakurser noget man er nødt til at forholde sig til da det kan betyde meget store udsving i ens rådighedsbeløb - det er der sikkert mange af jer der har bemærket. Som privat person har man faktisk mulighed for at kurssikre sin formue på samme måde som virksomhederne gør, også kaldet hedging ved hjælp af future kontrakter. Det er nu ikke noget jeg er ekspert i da jeg udelukkende handler på spot markedet - mine investeringer på valutamarkedet er rent spekulative. Eftersom jeg er i den lykkelige situation at min løn udbetales i både DKK og USD er der altså indbygget et kursværn.
Der er sikkert nogle der har bemærket at euroen er blevet styrket overfor dollaren de sidste dage samtidig med at aktierne er steget. Jeg har derfor solgt dollar og købt euro, så snart aktiemarkedet vender snuden ned igen - hvad jeg desværre tror det vil gøre inden længe - ja, så sælger jeg euro og køber dollar, sværere er det ikke.
ps. det har forøvrigt ikke noget med spil at gøre, men det kræver selvfølgelig at man gider at bruge lidt tid på at sætte sig ind i emnet.
