Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Beer Bars and Go-Go Bars told to cover up or face closure.
#1
Korrekt, det gør jeg

Du må synes om mig hvad du vil, det er et frit forum - At jeg synes at de burde lukke barene står mig frit for, ligesom det står dig frit for at være enig, eller uenig. Jeg sviner ikke nogen til fordi de ikke mener det samme som mig, modsat andre herinde der skal kalde mig det ene og det andet, blot fordi jeg ytre mine meninger... Det sagt, så bliver jeg også harm en gang i mellem når folk går direkte til angreb på mig, og skriver nogle lidt uheldige kommentarer en gang i mellem...
Oprettet af Suk Rak Ning d. 31/05-2007 17:06
#2
Loc, ta' dig sammen, det er TH vi bor i..................
Oprettet af
Kun d. 31/05-2007 18:42
#3
Locturian skrev:
Korrekt, det gør jeg

Du må synes om mig hvad du vil, det er et frit forum - At jeg synes at de burde lukke barene står mig frit for, ligesom det står dig frit for at være enig, eller uenig. Jeg sviner ikke nogen til fordi de ikke mener det samme som mig, modsat andre herinde der skal kalde mig det ene og det andet, blot fordi jeg ytre mine meninger... Det sagt, så bliver jeg også harm en gang i mellem når folk går direkte til angreb på mig, og skriver nogle lidt uheldige kommentarer en gang i mellem...
Prøv engang at læse alle indlægene igen, der er ingen der sviner dig til, men derimod sviner du Ole til.
Du har selvfølgelig lov til at have din mening lige som alle vi andre, men når du starter med personligt fnidder, så må du da også forvente at ole svarer på dit indlæg.
Suk har efter min mening helt ret
det er TH du bor i hvis du ikke kan lide lugten i bageriet så smut
kun
#4
Kun, jeg tror du skal starte med at læse de rigtig mange fortgående debatter Ole og jeg selv har deltaget i. Denne er kun én af mange. Gang på gang skal det jeg siger trækkes ned i sølet, og det er jeg sq lidt træt af. Man kan ikke bare sige "Ok, Loc, jeg repektere din mening, men jeg er ikke enig" - Nej, det ender altid med "Loc, du er en dum ung snothvalp der er åh så verdens-klog" Hver eneste gang. Og det er sq lidt irriterende at man ikke kan have sin mening og turde stå ved en mening som de fleste måske ikke er enig i, uden at skulle blive bebudet sådan noget - Tag dig Selv
Kun - Lige nu, hvor du beder mig om at "smutte hvis ikke jeg kan lide lugten i bageriet" - Det finder jeg ærligt lidt latterligt, da jeg ofte selv bruger den replik. Hvis du ligefrem gør dig det ulejligt at læse hvad jeg skriver, frem for at komme med komme med postulater du ingen begrundelse har for, så ville du vide at jeg holder utroligt meget af Thailand, og man sagtens kan komme med forslag til forbedringer af stedet, uden at synes det hele er noget lort. Nej, de muslimer der bor i Danmark, og siger "fuck Danmark, fucking racister, fuck jeres piger de er nogle ludere" - Se DE kan smutte hvis ikke de kan lide lugten i bageriet. Det er stor forskel på dem, og så mig. Tak
Godt nok utroligt at jeg skal sidde og forsvare mig selv, endnu mere utroligt at jeg gider... Tjae, den sidste i-d-i-ot var nok ikke født før jeg blev født....
Oprettet af oleskyum d. 01/06-2007 10:15
#5
Ja du har ret, det er utrolig, at du gider forsvare dig selv, for du har dog selv startet og forsat med dine udskejelser om alle os gamle [UPASSENDE ORD]er med unge thai kærster/koner og alle herinde der bare er over børnehavealderen har konen fra en bar.
Og alt hvad der bliver skrevet overhører du, undtagen når metaltrætheden melder sig og der ikke findes andet tilbage end at gå efter dig som person. ( det ligner sku lidt Messersmidt men han var stang stiv )
Bare se på sidste gang du havde ondt i røven af min pension, hvor jeg gjorde dig opmærksom på, at jeg ikke fik pension fra Danmark.
Og ved gud om ikke du så fortsætter igen igår i samme skure, og samtidig vil du gerne tages alvorligt, men det kan kun lade sig gøre, hvis du også ser og hører på modparten.
Og din opførsel ligner til forveksling de 2 generations indvandrer der heller ikke vil lytte, men forskellen er at de sikkert er danske statsborgere, så det er rigtig de kan smutte hjem til Århus, derfor hvis det var noget realistisk du kom med, og læste du f.eks. mine indlæg i stedet for dit altid forfulgte uskyldighed, så ville du faktisk se min mening om muslimer ikke ligger langt fra din.
Men som jeg har skrevet før, en ting Thailand absolut ikke har brug for er missionærer og bedrevidende Europæer til at fortælle dem hvad de skal og ikke skal og må.
Og der er aldrig nogen der har givet udtryk for, at du ikke må have din helt personlige mening men givet udtryk for, at du så også måtte indfinde dig med , at mange andre ikke delte din opfattelse og det er der kæden springer af hver gang.
Vi skal kæmpe for overhovedet, at kunne skrive noget svar på dine indlæg, hvis ikke både en selv og konen skal svines til.
Sådan opfatter jeg desværre denne debat, og alle andre debatter som du Loc deltager i.
Oprettet af oleskyum d. 01/06-2007 13:03
#6
Hvad er den nu af løber du også med en halv vind, her regner det overhovedet ikke. Og du bliver nødt til, at finde dig i at de forbliver i Århus, ellers må du skik følge eller by forlade, sådan er det bare, kan du ikke indrette dig under forholdene så må du finde et andet sted.
Hvad med Fur eller måske Anholdt eller et af sydhavsøerne, jeg har nogle bekendte på Møn de siger den er muslimfri så det var måske værd at overveje.
Ellers kom til Korat der ser jeg kun en enkelt familie der sælger kød på markedet og de virker meget flinke. Så ingen piveri der er masser af muligheder ud over Århus.
Oprettet af oleskyum d. 01/06-2007 13:31
#7
Ellers kan du lige se her. Nyd det og glæd dig til næste gang du kommer herned.
http://s156.photo...tempel.flv
http://s156.photo...aurant.flv
http://s156.photo...aurant.flv
#8
Føler mig ret dum i at skulle sidde og skrive igen. igen igen. Hvorfor er det jeg skal stemples som noget jeg ikke er? Jeg beklager hvis jeg har nævnt din pension, hvis ikke du får den Ole. Undskyld.
Men bliv i bare enige alt det i vil, jeg er sådan set ligeglad, jeg behøver ikke bevise noget, jeg kæmper ej heller for at i skal tage mig seriøst. Jeg vil bare gerne blande mig, hvis jeg finder at jeg har noget at sige.
Jeg er ikke missionær, jeg drager ikke ud med sværdet og gør noget aktivt for at ændre noget i Thailand. Jeg har aldrig nogensinde sagt at Thai'erne skal "ændre" noget. Det jeg synes der er galt er mange gange det europæerne/amerikanerne har bragt ind i landet. Jeg synes også at de burde lukke McD og Burgerking - Det synes jeg også de skulle i Danmark - Er jeg så missionær der forsøger at ændre Thailand? Ok... Men derfor har jeg lov at sidde her og ytre min mening, og mene at der er ting at Thailand kunne være foruden. Nu er alle luder-barene (ja, det er jo hvad det er) noget der er blomstret gevaldigt efter europæernes indtog. Jeg synes ikke det pynter på Thailands image.
Jeg er træt af at i lægger ordene i munden på mig, og at du Ole, tager noget jeg har skrevet for 6 måneder siden, i en helt anden sammenhæng, og hænger det op i denne debat. Det er at gå direkte efter manden og ikke bolden. Du angriber mig, istedet for at argumentere imod det jeg skriver. Så skal du ikke komme og sige, at jeg altid er efter de gamle. For det er jeg ikke. At jeg er træt af at se på gamle mænd der render med unge piger ja, men jeg er også træt af fulde unge engelske fodboldfans der skaber sig og vil slås med alle. Jeg kan heller ikke lide rabiate muslimer eller sukker i min kaffe. Så er jeg desværre heller ikke så meget for skalddyr, men det skal jeg vel også have en over nakken for? Stop for fanden med at kritisere mig som person og sig at i ikke er enige i det jeg skriver istedet. Jesus... Hvorfor kan vi ikke have en saglig debat, og hvorfor kan vi ikke diskutere på god fod, blot fordi jeg er "en ung snothvalp" ?