Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Thaikone..
Oprettet af
yeya d. 17/11-2007 12:43
#1
Deepseadivers skrev:
ROFLMAO
What a faaking jerk.
dsd
Det lyder sku som om du har et stort problem med mig dsd! Hvad har jeg egentlig gjort for at modtage en saadan svinsk kommentar fra dig?
Dagsordenen er aabenbart blevet saadan, at man skal svines til for sine holdninger. Det kan da ikke vaere rigtigt.
Jeg synes at du skal holde saadan nogle kommentarer for dig selv en anden gang.
Ellers har jeg ikke yderligere kommentarer til dig eller om dig og dine skrevne kommentarer........

Oprettet af
John d. 17/11-2007 13:14
#2
100 % enig i en ting, selvfølgelig skal man behandle sine medmennesker ordentligt, uanset om det er mænd, kvinder, Danske eller Thai.
Finde en pige på landet….
Det kan man sikkert sagtens, men det er formentlig samme pige som man kan finde i f.eks. Pattaya.
Når man bevæger sig rundt i landsbyerne, har en stor del af familierne, medlemmer der arbejder på turist områderne, nogen af disse er, piger der arbejder på bar i Pattaya. Disse piger er gode til at skabe kontakt, da de jo er vandt til det via deres job. Men at tro at man, som turist, kan finde en bonde pige i en landsby er formentlig at stikke blår i øjnene på sig selv.
Skønheden fra Kenneths bar (billedet herover), kommer med stor sandsynlighed fra en lille landsby, men om man møder en i landsbyen eller i et turistområde er da ligegyldigt.
Jeg vil gerne pointere at en pige der arbejder i f.eks. Pattaya ikke nødvendigvis er prostitueret.
Tvivler stærk på at nogen herinde, som turist, har mødt deres kone/ kæreste under rishøsten eller i en lille landsby hvor de har været på gennemrejse som turist, medmindre at hun tidligere har arbejdet i et område med turister.
Som Prayid er inde på så kan man blive introduceret gennem venner og familie, dette har den hage at pigen ofte vil stå i gæld til den der har skabt kontakten (der har været et par tilfælde her på DTW) og det kan dreje sig om temmelig store beløb. Men selvfølgelig er det ikke altid sådan.
At blive introduceret er efter min mening, lidt som at frekventere et kontakt bureau.
Min pointe er, tag til Thailand og mød en pige, og da sandsynligheden er størst i et turist område, ja så ville jeg starte der.
Jeg kan ikke se noget useriøst i et forslag om at tage til Pattaya.
Oprettet af
Rasmus d. 17/11-2007 14:26
#3
Der er lige en ting som jeg vil henlede opmærksomheden på, når det handler om at få ”anbefalet”
eller ”formidlet” kontakt til en Thaipige. Ret ofte – det vil sige næsten altid – er der penge involveret. Gennem tiden har der ca. været 40 til 50 piger som har kontaktet min kone med henblik på at skabe kontakt / ægteskab med en falang. Alle disse piger, eller deres forældre, har tilbudt enorme summer for er evt. ægteskab med en falang – og helst er rig en!
Og når men kender Thaipigers hang til hurtige penge, er sådanne kontakt formidlinger en måde at gøre det på - når fristelsen bliver stor nok. (læs: penge) Efterfølgende får hun så sin mand til at gøre arbejdet med at støve en falang op, og når der er bidt en falang på krogen stå pigen pludselig med en gæld – og hvem tror i der er tiltrængt at skulle betale den?
Rigtig gættet
Her på DTW har vi haft et par kedelige tilfælde, hvor det efterfølgende viste sig at der var rigtig mange penge involveret, i en ellers tilsyneladende ganske uskyldig kontakt formidling.
Hilsen Rasmus
#4
PRAYID skrev:
Der er utallige måder man kan finde en thai pige på, men jeg syntes det er bedst hvis man finder en gennem evt. familie eller venner både for thaien og ens egen skyld, tænk på hvordan det er for en thai at komme til Danmark uden familie og venner !!Prøv at tænke over det bare et minut !! Nej det må ikke være sjovt vel !
end hvis man finder en udenfor eller gennem familie/venner, så lad være med at sige at man blot skal tage til Pattaya, der skal også være noget seriøsitet bag det man foretager sig !!
MVH.Klaus
Hej Klaus.
Efter min ringe mening og med fuld respekt for din holdning.
Så vil jeg mene at det er omtrent noget af det dummeste jeg har læst på dette forum, men det er din holdning og den respekterer jeg selv om jeg overhovedet ikke kan være mere uenig.
Jeg har selv mødt min partner i Bangkok, vel og mærke et spontant møde uden andres hjælp eller arrangeren.
Du mener at det er meget bedre at hun har familie og venner heroppe ellers er det bare for synd for hende.
Man kan også vende det om, at hvis hun tager til et fjernt land uden at kende en eneste udover den partner hun vælger at rejse op til, ja så er det fordi at hun er motiveret og har hjertet med, og ikke minst nogen følelser overfor det menneske hun nu rejser så langt for at være sammen med, i mit eget tilfælde må det da være den faktor, for det er afgjort ikke for at komme op til de penge jeg ikke har eller har haft, hun har i hele tiden vidst at min økonomi er hurtigt overstået, der var ingen guldgrupe hun kunne rejse op til, og det vidste hun, hun ville bare have et tåligt liv og gerne med et par børn.
Det har hun fået, både et tåligt liv og de børn som hun ønskede sig så højt.
Det er snart 3-4 år siden at hun har fået permanent opholdstilladelse, så det var heller ikke for at bruge mig som en relæstation, til at finde en mand med en masse penge!
Jeg syntes også at du udviser en nedværdigende holdning over for de mennesker som har mødt hinanden i Pattaya.
Jeg kender mange som har mødt hinanden der, og det går da fint for mange af dem.
For mig lyder du som en som har læst en masse skrækhistorier og danner dig din mening ud fra det, uden at du har noget andet at have det i, du kan finde piger i Pattaya som er ikke så lidt mindre grådige end mange af de piger som du finder i landsbyerne, som rigtigt ofte har en hel hale af mennesker bag sig som der skal sørges for.
I de 8 år vi har kendt hinanden er der ikke trukket 5 flade øre ud af min bankbog eller andetsteds for at sponsere familie i Thailand, for alle arbejsdygtige, ja de arbejder såmænd, og sidder ikke på sin flade og venter på det månedlige sponsorat fra Danmark , og det er ikke noget jeg bare har læst eller hørt om.
Med venlig hilsen
Chillielsker
Oprettet af manse d. 17/11-2007 15:50
#5
Heju
Det kan da erfares, at du har fået sure opstød af din chili, men lad dog for fanden være med at være så bedrevidenden. Det kan da godt være at Pattaya piger er anderledes, men når jeg ser på mig selv i figur, og så ser på min smukke kone, ja så må jeg ikke være bleg for at indrømme. Det er sgu ikke mit udseende hun har taget mig for, men måske tryghed. Hvad fanden er der galt med jer mænd. Har i aldrig været uden for vores lille land, eller har i komplekser med hensyn til jeres formåen. Jeg synes sgu efterhånden det hele drejer sig om hvad en pige kan gøre anderledes. Pattaya kan måske gøre en forskel eller omvendt. Hvad med at møde den pige i nu har besluttet jer for at møde. Det kan da for fanden ikke være så svært, og lad jeres mindreværds komplekser blive derhjemme, for hverken du eller andre kan have interesse i, hvad Phuket gør bedre end Pattaya med hensyn til det modsatte køn. Tag jer dog for fanden sammen og være kærlige.
manse
Oprettet af
PRAYID d. 18/11-2007 02:08
#6
Hej..
Hej Chilielsker....
Det kan godt være jeg er stære blind men syntes bestemt ikke jeg har skrevet noget ondt om det at finde en pige i Pattaya ?

,tværtimod skrev jeg at det kan være et fedt om man finder dem i Pattaya eller udenfor !! Det vigtigste er at vi behandler dem pænt !! Menningen med at jeg skrev at der skal være lidt seriøsitet i det man foretager sig, var minded på en tidligere skribent der som svar til ham der startede tråden med spørgsmålet "om der er nogen der kan hjælpe med at finde en Thai pige" svarede ham " tag til Pattaya og find en kone"
Skrækhistorier eller ej, nej det er faktisk ikke noget jeg har læst, men noget jeg har oplevet live, jeg er 44 år og har kommet i Thai / phillipiner kredse siden jeg var 18 år, i de 26 år har jeg set flere tilfælde hvor pigerne bliver behandlet som en kost, beklager.
Med hensyn til at finde en pige skrev jeg blot at jeg syntes det er bedst at finde en pige blandt venner/familie for Thaiens egen skyld !! Jeg skrev ikke noget om at det var synd for hende, det jeg mente var at det må være hårdt også selvom hun selvfølgelig kommer herop for at få tryghed og et tåleligt liv, som du selv skriver, men det må nu engang være bedre såfremt hun evt. har familie eller bekendte heroppe når hun kommer til Danmark,trods alt.
Jeg er da også et eller andet sted flintrende ligeglad med hvor man finder sin pige, bare man behandler hende pænt, så har man da gjort sit for at forholdet varer ved.
Har jeg glemt noget ???
MVH. Klaus
Oprettet af
prasat d. 18/11-2007 08:16
#7
om pigen kommer fra pattaya bangkok eller isan er lige fedt. de er ikke dårligere eller bedre det ene sted frem for det andet.
nu er det jo sådan at mange af disse barpiger starter karieren i bangkok da pengene er bedst der, når det så begynder at gå sløvt går turen til phuket og til slut pattaya. men mange starter også bare direkte i pattaya.
jeg tror at procent delen af forhold med piger fra pattaya er ret høj og derfor vil procentdelen af forhold hvor manden bliver plukket også være tilsvarende højre end resten af thailand.
du høre ikke om at pigen fra 9 rismark tager røven må deres mand, men hvem finder lige en pige ude i rismark nr 9.
prasat
#8
Hej alle
Hvor er det rigtige sted at finde sin kone..
Som andre har sagt er det vel ligemeget, da der er gode piger alle steder, men helt sikkert også nogle ikke så gode piger imellem.
Min egen Pattaya erfaring er temmeligt begrænset, men jeg tror ikke jeg ville søge så meget der, hvis jeg havde brug for det, jeg har heller ikke søgt efter en seriøs kæreste i det danske natteliv, men mere lidt lir..
Dem jeg har boet sammen med, har jeg mødt i forbindelse med mit arbejde, eller i venner's lag.
Men det er jo ikke sikkert at det er sådan for alle andre, flere af dem jeg idag kender med kone eller kæreste fra Thailand, har mødt deres udkårende i Pattaya eller på Phuket, de er alle nogle søde og gode piger, der fortjener respekt på samme måde som alle andre.
Som John skrev tidligere kan de "anviste" piger blive til en dårlig oplevelse også, da de står med gæld fra dag et.
Jeg har kendskab til nogen i det nordlige jylland der har fået kusiner og lignende her op, for derefter at præsentere dem for en regning på 200.000 thb.. Hendes danske mand ved alt om det.. De er i mine øjne nogle sv.., jeg har haft stor lyst til at melde dem til politiet flere gange.
msr
