Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Stable Lodge Bangkok oelpriser

Oprettet af Theobald d. 25/08-2008 11:43
#1

Jeg har med interesse fulgt med i debatten, hvor udgangspunktet var dyre ølpriser på Stable. – Der har været både ris og ros til hotellet, og jeg hører absolut til den sidste del. Jeg er kommet der jævnligt gennem mange år og finder absolut at man får ”big value for your money” – God mad, store acceptable værelser, sødt personale og hyggelig atmosfære.
Man må huske på, at Stable Lodge er et lille familiehotel og ikke en gadebar, så hvis ølpriserne var i bund, kunne jeg godt forestille mig at hele terrassen var fyldt op med støjende , rygende og øldrikkende personer, og så ville børnefamilier m.m. måske holde sig væk. Så derfor: - Er man til mange øl og små priser så gå da til en gadebar – der ligger ”We4you” længere nede ad gaden, der er både hyggeligt og billigt.
Theobald

Oprettet af pdrhan d. 25/08-2008 12:00
#2

Ja så er den ged vidst barberet , som Theobald beskriver det - jeg kan ikke være mere enig!

Oprettet af Big-Viking d. 25/08-2008 12:33
#3

bamsen skrev:
Davs Theobald

Jamen for helvede kunne de så bare lave ordentlig mad,
Og ikke det sure kød de serverer.
Jeg tror de er lige glade med folk,bare de får penge i kassen

bamsen


Kan kun give dig ret......De er 100% ligeglade med folk og deres ansatte.. Falske smil fra ledesen, hver gang.
Ang. kødet så er deres BBQ ikke frisk. Mener når den ligger ude, selvom på is skal kødet være fra samme dag.

Oprettet af kanut d. 25/08-2008 17:51
#4

Hej Theobald.
Super godt indlæg. Grin

Jeg filer bare lidt på det, når jeg kommer ind på de udemærket værelser på Stable Lodge tømmer jeg køleskabet fuldstændigt, derefter fylder jeg det med nogle øller af en fornuftig størelse, købt hos en lokal købmand + selfølgelig nogle RED-BUll, når det så er i orden, snupper jeg mig et stort glas Whisky, som jeg selfølgelig har købt i lufthavnen. aftenmaden indtager fruen og jeg på Suda på Soi 14
man behøver jo ikke at spise på Stable Lodge fordi man bor der, og deres dyre små øller kan man da også bare holde sig fra.Grin

Oprettet af kanut d. 25/08-2008 22:19
#5

Hej Bamse.

Suda kan jeg godt anbefale Cool

Oprettet af Big-Viking d. 26/08-2008 10:57
#6

Bamsen.
Ja prøv Suda og du vil komme tilbage gang på gang. Men der er som regel mange der spiser der, b.la SAS personalet så der er tit fyldt op.