Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Ægte kærlighed eller kynisk spekulation
Oprettet af
thyboen d. 30/11-2008 12:14
#1
Du efterlyser gode råd fra personer som har været heldige med deres thaiægteskaber.
Jeg vil derfor komme med min historie og erfaring.
Jeg mødte min kone på en bar i Pattaya i 1991 og inviterede hende herop på besøg i 3 måneder for at lære hende bedre at kende.Det endte med at vi blev gift og det er vi stadig. Min kone kommer fra landet fra en fattig familie med mange søskende, fætre og kusiner samt niecer. Siden min kone kom til Danmark har hun i gennemsnit fået 1 familiemedlem til Danmark pr. år, som hun har fundet en mand til. Inden pigerne er kommet til Danmark har de fået fortalt meget om livet i Danmark, herunder at de bliver nød til at få arbejde, enten med rengøring eller på fabrik, for at bidrage til den fælles husholdning. De mænd hun har fundet til pigerne er alm. danskere, de fleste af dem har tidligere været gift med en dansk kone eller boet sammen med en dansker, enkelte dog singler.
Hvis man kan måle successen i hvor mange af pigerne der fortsat er gift i dag kan jeg oplyse, at kun een af pigerne er blevet skilt fra den mand hun oprindeligt blev gift med, svarende til en skilsmisseprocent på 6%. Af en tidligere debat fremgår at skilsmisseprocenten i dansk/thai ægteskaber er oppe på 60%, og at skilsmisseprocenten i danske ægteskaber er omkring 50%. Jeg tror at min kones succes med at finde den rigtige mand til familiemedlemmet, som hun i alle tilfælde kender godt fra Thailand, bl.a. skyldes at de alle har haft et hårdt arbejdsliv i Thailand og ingen af dem har været vant til at have mange partnere, da ingen af dem har arbejdet i turistområderne i Thailand.
For mit eget vedkommende har der som i de fleste længerevarende ægteskaber dog indimellem været ægteskabelige problemer (dog ikke med utroska

men ikke værre end at vi har løst problemerne.
Så alt i alt har jeg aldrig fortrudt at jeg blev thaigift uanset hvad fremtiden end måtte vise.
thyboen
Oprettet af
Thorleif d. 30/11-2008 13:58
#2
thyboen skrev:
......Jeg tror at min kones succes med at finde den rigtige mand til familiemedlemmet, som hun i alle tilfælde kender godt fra Thailand, bl.a. skyldes at de alle har haft et hårdt arbejdsliv i Thailand og ingen af dem har været vant til at have mange partnere, da ingen af dem har arbejdet i turistområderne i Thailand.
thyboen
Jeg tror din pointe her er meget vigtig, og hvis den tages for gode varer, kan spare en og anden farang mange spildte timer.
Oprettet af
sputnik d. 30/11-2008 14:47
#3
Til Skeptikeren.
Ualmindeligt godt indlæg du har bidraget med,kan kun give dig ret med hensyn til visse personer der galper negativt op om diverse Thai piger,de burde kigge på sig selv først.
venlig hilsen Sputnik

Oprettet af
Thorleif d. 30/11-2008 15:13
#4
Skeptikeren skrev:
...... [b]Er de blevet nogle slemme piger så er der sikkert en grund til det. De har ikke lært det af deres mor oppe i landsbyen, det kommer først når de et vist antal gange er blevet røvrendt og tudet ørne fulde om farangers store velstand og så viser det sig at han er fattig som en kirkerotte derhjemme[/b
Skeptikeren
Er det virkelig grunden til at nogle bliver slemme piger? Skal der ikke mere til?
Oprettet af Anonym Bruger d. 30/11-2008 15:45
#5
Thorleif skrev:
Skeptikeren skrev:
...... [b]Er de blevet nogle slemme piger så er der sikkert en grund til det. De har ikke lært det af deres mor oppe i landsbyen, det kommer først når de et vist antal gange er blevet røvrendt og tudet ørne fulde om farangers store velstand og så viser det sig at han er fattig som en kirkerotte derhjemme[/b
Skeptikeren
Er det virkelig grunden til at nogle bliver slemme piger? Skal der ikke mere til?
ja for det er jo det som interesserer pigerne det er penge penge,
De kan jo ikke bruge en almindelig mand uden penge,så er der ihvertfald ingen kærlighed,sjovt nok ikke
og det er åbenbart lige meget om en thaipige lyver overfor farangen,men det er ikke iorden hvis farangen lyver,,typisk thaipiger og så de tosser
som bøjer sig for thaipigerne,og tror på alt hvad de siger. og lader de piger bestemme,
Oprettet af
rinpoche d. 30/11-2008 17:04
#6
Skeptikeren skrev:
Thaikvinder er lige som alle andre kvinder over hele verden et levende væsen som man skal behandle med respekt.
Skeptikeren
Absolut!
Er de blevet nogle slemme piger så er der sikkert en grund til det. De har ikke lært det af deres mor oppe i landsbyen.
Der er thai-bashing brigaden og så er der farang-bashing brigaden, og dit ståsted er jo temmeligt tydeligt. Begge fraktioner rider deres henholdsvise kæpheste og bidrager ikke til at tegne et blot tilnærmelsesvis nøjagtigt billede.
Den sociale arv giver sig til kende i dk såvel som i Thailand. Hvis moderen har en fortid på de skrå brædder er det ovenud muligt at datteren følger i moderens fodspor. Det er hvad hun har lært. Og så er der de mødre der ser naboens datter med nyt dit og dat, erhvervet i PTY og lægger pres på sin datter for at forfølge samme karriere for at hun (moderen) kan få de samme goder.
Dette er ikke forsøg på at generalisere, men det skitserede sker også. Så dit argument med hensyn til at de ikke har lært det af deres mor oppe i landsbyen, kan meget vel være helt forkert.
, det kommer først når de et vist antal gange er blevet røvrendt og tudet ørne fulde om farangers store velstand og så viser det sig at han er fattig som en kirkerotte derhjemme.
Hmm, den fremgangsmåde forstår jeg slet ikke. Hvorfor skulle en farang være så ubegavet at prale af velstand og så tilmed i et prostitutionsmiljø i Thailand? Det er da at invitere til at finde golddiggers.
Jeg bryder mig ikke om subjektive betegnelser som "slemme" kvinder og "onde" farang, disse betegnelser afhænger som regel af beskuerens øjne, og der er så at sige altid 2 sider af en historie, hvoraf man i de langt overvejende tilfælde kun hører den ene.
"Røvrendt og tudet ørene fulde", ja, den virker vist begge veje og diskussionen om hvad der kom først: hønen eller ægget forbliver som altid ubesvaret.
PS. Kunne iøvrigt godt lide saendaengs bemærkning om hæleren og stjæleren, helt på linje med min egen holdning.
OG skal jeg skynde mig at sige, ikke et forsøg på nedgøre nogensomhelst på dtw. Blot synes jeg det er en god illustration af, at den ensidige stigmatisering af barkvinder som man kan læse på så mange mandsdominerede fora, hverken er større eller mindre end den der bliver sex-køberen til del.