Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Birthe Rønn Hornbech " ynkeligt "

Oprettet af John d. 10/09-2009 19:12
#1

Bentmj, Quickmouse, Hsthomsen mf.

Vær gerne uenige, men hold venligst jeres personangreb ude af debatten.

Det er tilladt at latterliggøre både politikere, jesus og muhammed hvis vi har lyst, det er endda tilladt at latterliggøre hsthomsen, men det er jo ikke nødvendigt for det klarer han fint selv.


Læst venligst reglementet igen: http://www.dansk-...regler.php

tilbage til trådens emne

Admin.

Redigeret af John d. 10/09-2009 19:21

Oprettet af Thai d. 10/09-2009 19:15
#2

Nu må Enhedslistens vælgere her på DTW stoppe jeres tuderi , Birthe Rønn Hornbech og vores regering er stemt ind for 3 gang af et flertal af den Danske befolkning, det kaldes demokrati.

Oprettet af hsthomsen d. 10/09-2009 19:22
#3

Yep, og de klarer med garanti også 4. gang...Pfft

DF kom idag med et ganske fremragende forslag om repatriering af de udlændinge som ikke - trods penge, børnecheck, forrest i boligkøen, pension og hjælp i hoved og r*v - IKKE ønsker at deltage i det danske frie, demokratiske samfund:

Fra DF's hjemmeside:


"Integrationspakke:

For det første integration for alle, der ønsker hjælp til at blive en aktiv del af det danske samfund og bidrage positivt hertil. Udover alle de integrationstiltag der kendes i dag, skal der stilles flere krav. Det er blandt andet flere redskaber til kommunerne, fx muligheden for at flytte en familie væk fra et ghettoområde, hvor integration ikke er mulig, eller muligheder for træk i sociale ydelser.

Repatrieringspakke:

For det andet skal de udlændinge, der ikke kan integreres i det danske samfund, tilbydes en repatrieringspakke. Kommunen skal kunne visitere til repatriering.

De eksisterende ordninger forbedres, blandt andet ved at kommunernes udgifter til repatriering refunderes af staten med 100 % (i dag 75 %) og ved at kommunerne modtager en bonus for hver udlænding, der bliver repatrieret under ordningen.

Repatrieringsydelserne forhøjes generelt, og der skal udbetales en bonus til udlændingen, når den pågældende har fået varig bopæl i hjemlandet og fortabt muligheden for at vende tilbage til Danmark.


Der afsættes en pulje, som kommunerne kan søge fra til arbejdet med repatriering."


Sådan skal det bare siges, nu håber jeg det bliver lovfæstet!

Dr. Gonzo

Redigeret af hsthomsen d. 10/09-2009 19:25

Oprettet af quickmouse d. 11/09-2009 16:22
#4

hsthomsen skrev:
Yep, og de klarer med garanti også 4. gang...Pfft

Dr. Gonzo


Humanistisk pladder !!!

Oprettet af hsthomsen d. 11/09-2009 16:25
#5

Gider du blive ved?

Lad dog den her møg-tråd dø ud!


Dr. Gonzo


Oprettet af bentmj d. 11/09-2009 16:48
#6

hsthomsen skrev:
Gider du blive ved?

Lad dog den her møg-tråd dø ud!


Dr. Gonzo




Den er da helt gal med dig, har du igen glemt at tage din medicin?