Debatemne: Thailand Portalen (version 2004) :: Dansk tv den 15.10.2006

Oprettet af Webmaster d. 20/10-2006 14:26
#1

Det er jo nærmest hver dag efterhånden at nogle går over stregen....
Slut på ævlet, og tilbage til det oprindelig indhold i tråden på en ordentlig og sober måde.

Tak

- Admin -

Redigeret af Webmaster d. 20/10-2006 20:58

Oprettet af xxxx d. 20/10-2006 16:52
#2

Hu ha hvor er det heldigt vi alle kan have vores helt personlige mening om alt.
Og så Har vi DTW hvor vi altid kan få en rask dum diskution, fordi de fleste ikke aksepterer andre tænker anderledes end os selv. Smile

Nu har jeg først lige læst tråden her i aften og nå ja 5 sider at komme igennem, hvor det meste er person fnidder i stedet for svar på det Niels lagde op med.
Selv Webmaster har sgu været ude med riven. Grin helt uden for emnet.

Min helt klare holdning til emnet.. Han er ALT for gammel til at få børn, jeg er selv 50 nu og mener min tid er ved at være omme hvad det angår, selvom jeg håber at blive gammel.
Det har så intet med at blive forelsket / elske / blive gift at gøre. Men man bør efter min bedste overbevisning tænke lidt på børnene i det spil. Alders forskellen, jamen hvad er det akseptable, aner det ik og er også hamrende ligeglad...
thaiers tankegang vedr børn er nok lidt langt fra vores.... For de fleste her ude er det deres pension de tænker på....Og bedst skulle det nu blive en pige...

god weekend
Le-si



Oprettet af bastian d. 20/10-2006 17:23
#3

Slettet – har intet med tråden at gøre.
Admin.

Redigeret af Rasmus d. 20/10-2006 23:28

Oprettet af jesperfrb d. 20/10-2006 19:11
#4

Et sidste indlæg fra min side o denne debat.

Jeg har ikke på noget tidspunkt forholdt mig til alders forskellen mellem manden og kvinden, og har egentlig heller ikke lyst, for som der bliver skrevet tidligere, kunne man jo ende op med en meget ung koneShock
Det jeg forholder mig til er alderen manden/man/jeg får børn. Og der mener jeg der er en øvre aldersgrænse, måske ikke biologisk, men så moralsk.Cool
Jeg skal så ikke være dommer og sætte mig fast på en bestemt grænse, men 70 er for gammel ifølge min moral.

Til jer der mener føler jer ramt, har jeg intet imod stor alders forskel, kender forøvrigt rigtig mange "ældre" som har et glimmrende ægteskab med en meget yngre kone. De er i mange tilfælde blevet mine og min kones venner, og vi hygger os gevaldigt i deres selskab, så det har jeg ingen skrubler over.
Så hvis jeg har fornærmet nogen kan jeg kun undskylde.Pfft

Til Bastian.
Det var dit sprog brug, ikke din holdning der faldt mig for brystet, samt at det ikke var det der blev debatteret.

Oprettet af 2182 d. 06/11-2006 02:35
#5

Til dem som lyder til at vide alt om den mekanisme som får folk til at ønske sig børn, vil jeg bare sige at I lyder til at have stået allesammen på sidst i køen.
Dette med at lesbiske og homoseksuelle skulle have valgt hvad de vil være, kunne godt lyde til at være en by i Rusland for Jer.
Men det har forskere fundet en forklaring på, at det er noget hormonalt under 'opvæksten' i moders mave.Testosteron/Østrogen. Hvis I altså kan fatte det.
At man bliver for gammel til at få børn er ikke rigtig, men at man bliver for gammel til at have børn kan godt have sin rigtighed, da man ikke har den store energi til udfoldelser som man havde da man var yngre.
Ja, ja jeg får nok på puklen, men jeg kan nok tåle det da det kun er verbalt, men for fanden, der er nogle her på sidet som ikke burde være med, med de holdninger de har. For nogle år siden var det en der havde nickname 'parkpean' eller sådan noget som altid var negativ ligemeget hvad, så senere var det surin >surin999 eller sådan noget. Nu er det vist losturian eller noget lignende der i udgangspunktet er negativ og så en der kalder sig Don øhh eller sådan noget.Det må da være noget af et kedeligt liv at føre.
Vær dog positivt og glæd jer over det liv I har. Jeg er ovenud tilfreds med det liv jeg har, min kone er 42 jeg selv er 60 og vi har en dejlig unge på 3, så hvad kan jeg ønske mig mere????????????-sku jeg kaldes et gammelt svin????, nej, nok den der har fundet det vises sten.
At jeg er 60 og har fået en dejlig unge, det rager sku da ikke andre end os, jeg dør når den tid kommer, måske bliver jeg kørt over af en i-d-i-o-t med 300 watts musikanlæg i sin bil, så han ikke er opmærksom på andre trafikanter eller fodgængere, eller jeg bliver 80 år og har så haft 23 dejlige år med min unge, so what??????????????
Jeg synes nogengange at de der kommer med deres tilkendegivelser er nogle papnæser der ikke ved hvad de tænker, eller så kan man bare ikke komme ud over den papnæse man har.
Det var en hel del galde der havde hobet sig op med tiden, ud skal det, om det så bliver for sidste gang, det afgøres af Webmaster vel, eller er vi fri for censur?? Nej,nej det er vi ikke for jeg kunne ikke skrive i-d-i-o-t uden bindestreger, sååååh
(nu går jeg udenfor tråden)
Det har ellers været en fornøjelse at læse de informationer der er på sidet, bare man ikke kigger i denne afdeling, man vil jo gerne have alle mulige informationer om Thailand og så kigger man lige her i denne afdeling for at se om der var noget nyt og interessant at læse, men ak, mest negative og så de der med at jeg ved bedst-udsagn, alle andres udsagn er løgn og latin.
Jeg synes at der er for meget af det, det er ligesom at nogle skal bruge sidet til at komme af med deres frustrationer over , ja hvad ved jeg? måske har konen weekendarbejde på en fabrik der er lukket i weekenden.
Én jeg savner ,med nogle gode indlæg, er Mister M, men han blev så vidt jeg husker udelukket på grund af jeg ved ikke hvad, er der nogen der har ´set´ham på et andet forum?

Jeg kan kun tilslutte mig den filosofi: Lev levet her og nu, det er det eneste øjeblik du har.
Mvh. Grin
2182 Grin

Oprettet af Webmaster d. 06/11-2006 04:51
#6

Hejsa 2182,

Den evig populære Mister M er indtil videre at finde på [url]www.thailand.dk[/url] under navnet Gakko....

Oprettet af Webmaster d. 06/11-2006 04:52
#7

Ups, Gekko er det.

Oprettet af rinpoche d. 06/11-2006 07:36
#8

Gakko er ellers meget passende Grin

Oprettet af Don d. 06/11-2006 10:16
#9

Hr. 2182
Først og fremmest tak for din hilsen i dit indlæg.

Måske skulle du prøve at tage udgangspunkt i andre end dig selv.

Du skriver at du er 60 år og du har en kone på 42 år og at DU har et godt liv.
Hvordan har din kone det ?

Muligvis har du ingen problemer med aldersforskellen, men det kan være at din kone får det med tiden. Men bare DU har et godt liv, så er der jo ingen problemer. For som du skriver ”Hvad kan JEG ønske mere”. ”For DU har fundet de vise sten”. Så må vi bare håbe at din kone og dine børn har fundet det samme.

Det kunne godt være at dine børn godt ville vise deres far deres børn.
Og det kunne være et at børnebørnene (og deres forældre) ville være glade hvis de nåede at have et liv med deres farfar. Men det kan de ikke nå, for da er du borte. Men bare DU har haft et godt liv og gjort hvad DU ville, så er alle vel glade.

Selvfølgelig rager det ikke andre hvad du gør i dit liv. Men derfor kan man jo godt have en mening om det!

Jeg bemærker ligeledes at du gentager ordet: Papnæser.
For lige at blive i det sprogunivers kunne jeg jo passende gentage ordet: KLAPHAT.

Ha´ et helt fantastisk liv - af det du har tilbage!

Oprettet af Locturian d. 06/11-2006 10:34
#10

Uden at vi skal føre en længere debat (igen) om dette, vil jeg have lov at tilslutte mig Don, da mit navn (selvom 2182 (Er det hans fødselsår mon?) stavede det ukorrekt) valgte at henvise mig til en der altid er negativ. Jeg er kun negativ når der er noget at være negativ over, og i sager som denne, ja, så er jeg negativ, fordi jeg synes det er noget forbandet svineri at sætte børn i verden i en sen alder. Og det gælder også hr. 2182. Hvis du dør i gennemsnits alderen 74 (for mænd), er din datter 17 år gammel, og lige på trinnet til at skulle opleve verden selv. - Ja, god start at miste sin far, inden vingerne skal prøves af...

Du er, som Don også påpeger, utrolig egoistisk, og du lægger ikke skjul på det. Nej, vi andre kan desværre ikke blande os i DIT liv, men jeg har ondt af både din datter og din kone...

Oprettet af 2182 d. 06/11-2006 21:17
#11

Til Don og Loc (forkortet, mulighed for stavefejl minimeres) vil jeg kun sige at jeg kun kan skrive om noget som jeg har oplevet, kan desværre ikke snage i andre folks liv og skrive om det og jeg vil nok heller ikke hvis jeg kunne.
At det jeg har skrevet mest handlede om mig er det vel klart nok for det er mig der trykker tasterne ,godt nok lidt ved siden af engang imellem.
Men ligesom at give jer lidt, kan jeg skrive at vi har det godt, så bare slap af og nyd jeres liv.
Mvh.Grin
2182.Grin

Oprettet af prasat d. 06/11-2006 23:19
#12

nå don og loc, hvad er så max alderen og blive far i??? og hvad er så max forskeldsalder der må være mellem mand og kone???

når i har svaret på dette, hvordan kan i egentligt holde thailand ud når man i dette land opdrager 80% af børnene hos bedsteforældrene?? det må jo ikke være til at holde ud for jer at rejse i dette land hvor de fleste mennesker er rejst for deres børn eller selv er blevet forladt af deres forældre, de må jo i jeres øjne jo være ødelagt for evigt.

jeg ville da heller vokse op med en far på 65 end en bedstemor på 70.

prasat

Oprettet af Locturian d. 07/11-2006 08:29
#13

Prasat, nu er Thailand en HEL del anderledes end Danmark - På rigtig mange områder. Thailand har intet sikkerhedsnet, ingen "bistandshjælp, pension, varmestuer, døgn-institutioner ect.", alle må værge for sig selv, men heldigvis er det her Thailand, og mange andre "fattige" lande, har noget vi kunne lære noget af. Næste-kærlighed og støtte i familien.

Ja, mange gange er det bedsteforældrene der sørger for børnene, fordi de unge forældre er ude at tjene penge - til familien. Det er de unge kræfter der skal arbejde, og de ældre tager sig så af de små, til de er gamle nok til at arbejde, og "cirkel-of-life" fortsætter. Det har intet at gøre med at de stikker af, selvom der er brådne kar alle steder, selv i "dejlige Danmark".

Når det er sagt, er der ikke noget galt i at der forskel på mand og kone. Om mand er kone er 40 og 60, er der intet galt i, men er pigen 20 og manden 60, ja, så får jeg kvalme.

Grænsen for at blive forældre går der hvor det er socialt acceptabelt, og i barnets bedste tarv. Og når man er 60 år og bliver far, er det på ingen både til gavn og glæde for barnet. Barnet kommer til at mangle den energi fra forældrene der kræves af børneopdragelse, og et dødsfald af en forældre i et barns opvækst er ikke noget der kan være særlig sundt for barnets mentalitet.

Det er, som jeg har sagt før, utrolig egoistisk og selvisk at sætte børn i verden i en sen alder, det er udelukkende med sig selv i mente.

Men, det er klart, der er ingen "gamle" fædre herinde der vil give mig ret, men det er nu engang min holdning, og den står jeg ved.

Oprettet af latour82 d. 07/11-2006 09:53
#14

Nu var det jo mig som startede tråden, som jo er blevet ganske lang.

Tråden tog sit udgangspunkt at en ældre mand på 70 fik et barn med en yngre kvinde.

Og det er der kommet en del mixede kommentarer på, nogle relevante nogle mindre relevante.

Sjovt nok handler mange indlæg om at barnet eller børnene skal vokse op i Thailand og hvis den ældre fader falder bort eller ikke er i stand til at løfte den opgave han har pålagt sig selv, så byder traditionen i Thailand at familien tager over da den yngre generation skal arbejde .

Jeg bliver nødt til at kommentere at sådan er det ikke i min svigerfamilie i Thailand, der passer den yngre generation selv deres afkom, sådan helt på vesterlandsk maner.

Nu er verden jo sådan sat sammen at man kan også få børn i Danmark som Dansk-Thai forhold, i Danmark har man ingen tradition der siger at besteforældre tager over, og hvis faderen er 60-70 år så er problemet jo kun af akaedemisk betydning, da vil besteforældre jo være faldet bort forlængst.

Nej i Danmark er man selv ansvarlig for opdragelsen af sine børn, så bortset fra den tid hvor ungerne er i dagpleje- børnehave etc. ja der skal man selv løse den opgave.

Tja når ungerne skal i skole der skal far og mor hjælpe poderne med lektier, der er jo sket et og andet siden vores gamle far var ung og mor som er Thai, tja hun er jo ikke altid på niveau sprogmæssigt etc.

Så hvem skal hjælpe?

Jeg vil gerne bede jer som læser dette at jeg selv yder selvkritik af at jeg satte børn til verdenen efter at jeg var kommet over de 40, min yngste datter kom til verdenen 1 måned før min 43 års fødselsdag, omgående efter hendes fødsel, der var jeg på sygehuset og fik foretaget en mindre operation der kunne sikre at der ikke kom flere børn til.

Lad mig fortælle lidt om min hverdag, vi har 2 små piger på 3 og 4 år, min kone er igang med at bygge hus i Thailand til os, for at det skal foregå så hensynsmæssigt for vores økonomi som muligt har hun valgt at tage et ekstra job, så hun arbejder 12 timer om dagen, for at spare på omkostningerne så huset kan blive bygget hurtigere færdig, så har vi valgt at tage pladerne af vores bil.

Det betyder at jeg står op kl 4.30 om morgenen, smører madpakker til ungerne og mig, pigerne kan heldigvis spise i børnehaven så det arbejde sparer jeg da, ungerne vækkes kl 5.45 hvorefter at jeg tager med bussen kl 6.00.
Efter endt aflevering af børnene tager jeg med en anden bus op på mit arbejde, hvor jeg så har en normal 8 timers arbejdsdag, okay jeg er kontormus, så jeg er ikke så slidt fysik, selv om jeg godt kan være træt i hovedet, kl 15.30 sprinter jeg så hen til bussen igen, hvorefter at ungerne bliver hentet, efter hjemkomst begynder jeg at lave aftensmad, ungerne er trætte efter den lange dag og er vrøvlede og sultne, kl 17.15 kommer aflastningen så via at lillemor kommer hjem.

Hun tager sig så af badning af ungerne mens jeg vasker op.
Kl 20.00 går hun så til ro igen og hvis ungerne ikke sover så sjkal jeg være på intil at de falder til ro.

I den fritid der er skal jeg også være med til at lege og være med til at stimulere dem.

Jeg skulle hilse og sige at det er FANME ikke nogen let hverdag, kan man klare et tilsvarende program som ældre??? jeg tror godt nok ikke på det.

Niels
Der

Oprettet af prasat d. 07/11-2006 10:34
#15

loc hvorfor er det så synd for 2182 kone tror du ikke de har vendt alt omkring hans alder inden de satte et barn til verden

og til latour82 jeg ser ikke at jeg siger alle thailænder sender deres børn hjem til forældrene.

til 2182 hvor mange børn har du i forvejen og hvor mange har din kone fra tidligere

prasat

Oprettet af 2182 d. 07/11-2006 10:52
#16

TIl prasat.

Har 2 voksne børn fra tidligere, jo det har da været vendt mange gange, min kone har ikke børn fra tidligere, så hun vil jo gerne have et med mig, skulle jeg have afvist hende ,Loc?
Så er det jo ikke sikkert det var gået så godt som det går.

Mvh.
2182

Oprettet af John d. 07/11-2006 18:57
#17

Locturian skrev:
Når det er sagt, er der ikke noget galt i at der forskel på mand og kone. Om mand er kone er 40 og 60, er der intet galt i, men er pigen 20 og manden 60, ja, så får jeg kvalme.

Grænsen for at blive forældre går der hvor det er socialt acceptabelt, og i barnets bedste tarv. Og når man er 60 år og bliver far, er det på ingen både til gavn og glæde for barnet. Barnet kommer til at mangle den energi fra forældrene der kræves af børneopdragelse, og et dødsfald af en forældre i et barns opvækst er ikke noget der kan være særlig sundt for barnets mentalitet.

Det er, som jeg har sagt før, utrolig egoistisk og selvisk at sætte børn i verden i en sen alder, det er udelukkende med sig selv i mente.

Men, det er klart, der er ingen "gamle" fædre herinde der vil give mig ret, men det er nu engang min holdning, og den står jeg ved.



Du har selvfølgelig ret til at have din mening, ligesom jeg har min.
Jeg er +50 og har voksne børn, og skal ikke have flere. Aldersforskellen på min kone og jeg er 10 år. så jeg falder ikke ind i nogen af “kvalme” grupperne endnu.Wink

Jeg forstår ikke forargelsen, over et par er 20 og 60 år, alderen er da fuldstændig ligegyldig, der er jo en årsag til at de er sammen, om det er kærlighed, tryghed, penge eller noget helt andet, kan ikke komme nogen andre ved så længe det er frivilligt de er sammen.

Vedrørende det at få børn i en sen alder, det kan der da være mange positive ting ved, både for barnet og den voksne.
Mange mennesker i ”kvalme” alderen har en højere grad af økonomiskfrihed end de helt unge. De er som regel ude af arbejdsmarkedet, så de har virkelig tid til at være noget for deres børn, modsat de unge som vækker deres børn tidligt om morgenen, blot for at afleverer dem i en børnehave mens de selv knokler. Henter dem igen efter deres arbejdsdag, spiser og har samvær med dem i nogle timer, inden ungerne igen skal sove.
Det er muligt at en 60 årig ikke er så god til fodbold som en 20-30 årig, men der er immervæk en hel del på +60 der løber maraton (jeg har aldrig spillet fodbold med mine unger) men vi har lavet mange andre ting i fællesskab.
Det er rigtigt at der er stor sandsynlighed for at en 60 årig dør mens børnene er unge, forældres død er altid traumatisk uanset hvor gamle børnene er, men i den tid måske 15-25 år. kan den gamle far nå at give sine børn meget mere end en ung mand, netop fordi han er far på fuldtid.
Med hensyn til død, tror jeg at de 15-25 år der måske går før den gamle far dør, sat i relation til en ung far der dagligt kører motorcykel i Thailand uden styrthjelm ja så er sandsynligheden større for at den unge far dør eller bliver invalid før de 15 år er gået..


Prøv at se livet i farver i stedet for sort/hvid Wink

Oprettet af paulsenp d. 08/11-2006 10:50
#18

Hej latour82,

Du har ganske givet ret i, at ikke mange ældre (pensionister) ville kunne klare dit program, men det behøver de vel heller ikke at kunne, da de jo næppe har et fuldtidsjob, der skal passes. De kan så istedet være fuldtidsforældre, i den tid de nu har tilbage.

Oprettet af thaikurt1 d. 11/11-2006 07:28
#19

Nogen vil nyder livet uden børn hvor andre hele vil havde børn selv og man er op i alderen.

Jeg er saa en af dem der fortrække en stor børneflok omkring mig.

Oprettet af Don d. 11/11-2006 08:44
#20

Jeg syntes at den replik som paulsenp kommer med, siger det hele..:
”De kan så i stedet være fuldtidsforældre, i den tid de nu har tilbage”…

…i den tid de nu har tilbage…
Dejligt opløftende. Det bliver børnene glade for!