En elefant, som ifølge mediet Khaosod English hedder Deu, valgte tirsdag i sidste uge at kvase en bil, mens føreren og en passager stadig sad inde i køretøjet. I en video kan man se, at hanelefanten først gnider sig op ad bilen, for derefter at sætte sig oven på den. Til sidst kan man se, at føreren af bilen kører væk. Formentlig uskadt, men bilen havde fået en del skader.
- Normalt kan Deu godt lide at hilse på turister, og han har aldrig skadet nogen eller nogle køretøjer, siger nationalparkens direktør Kanchit Sarinpawan.
- Vi kan se i klippet, at chaufføren havde mulighed for at køre væk, men han har måske været for panikslagen til at gøre det, siger Kanchit Sarinpawan.
Angiveligt var der både en chauffør og passager i bilen, som begge er uskadte. Men det er bilen ikke. Den 35-årige Deu har kvast bilens tag, ødelagt sideruderne og bagsmækken.
Nationalparken oplyser, at elefanterne i denne tid i højere grad kommer ud af junglen, da de leder efter mad efter regnsæsonen, hvor deres sædvanlige mad er tørret ud.
Læs nærmere på:
- Elefant kvaser bil med passagerer indeni (Ekstra Bladet)
- Elephant squishes car in Khao Yai national park (Khaosod English)
- Khao Yai Nation Park's hjemmeside
Newsman @ Thailand Portalen
------------------------------------------
Find også Thailand Portalen på:
Facebook - Youtube - X (Twitter) - Bluesky - Mastodon - SOCii
Tilføj Thailand Portalen til dine kildepræferencer når du søger på Google
