Nu bliver det lidt lettere at være trans i Thailand
Som det første land i Sydøstasien gennemførte landet sidste år en banebrydende lov, der legaliserer homovielser – og nu har man taget endnu et vigtigt skridt.
Det thailandske sundhedsministerie har nemlig afsat 146 millioner baht – cirka 30 millioner kroner – til hormonbehandling for transkønnede personer, skriver mediet Bangkok Post. En hormonbehandling – eller kønsbekræftende behandling – er indsprøjtninger med hormoner, der med tiden fører til en række forandringer i kroppen som for eksempel mere eller mindre hårvækst, en dybere eller lysere stemme eller mere brystvæv.
Der er i alt omkring 315.000 transpersoner i Thailand, og indtil videre rækker pengeposen til, at 200.000 transpersoner kan få en hormonbehandling. Tidligere var behandlingen selvbetalt, men nu bliver behandlingen gratis for to ud af tre transpersoner – og det kan hjælpe endnu flere med at blive det køn, de i virkeligheden føler sig som.
Læs nærmere her: Verdens bedste nyheder
Newsman @ Thailand Portalen
------------------------------------------
Find også Thailand Portalen på:
Facebook - Youtube - X (Twitter) - Bluesky - Mastodon - SOCii
Tilføj Thailand Portalen til dine kildepræferencer når du søger på Google
